Jak bezpiecznie fotografować i filmować dronem?

1
5 Czerwiec 2017
Artykuł na: 9-16 minut

Fotografię i filmowanie z powietrza można z całą pewnością uznać za najczęstsze zastosowanie komercyjnych dronów. Wraz z rosnącą dostępnością i szeroką ofertą modeli na rynku rośnie ilość użytkowników, którzy zarówno amatorsko jak i profesjonalnie zaczynają obserwować świat z góry. Warto jednak pamiętać, że oprócz odpowiednio dobranych kadrów i przemyślanych ujęć należy zadbać o bezpieczeństwo lotów, które z racji swojego charakteru niosą ze sobą zdecydowanie większe ryzyko.

Bezpieczeństwo użytkowania dronów w kontekście powietrznej fotografii można podzielić na kilka aspektów tj. wybór niezawodnego sprzętu, przestrzeganie prawa oraz podstawowych zasad wykonywania operacji lotniczych z użyciem dronów.

Wybierz pewny i dopasowany do swoich potrzeb sprzęt

Pierwszą rzeczą, która wpływa zarówno na jakość materiału jak i komfort lotu, jest zakup odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do potrzeb i umiejętności fotografa lub filmowca. Czasy własnych samodzielnie składanych dronów do filmowania odchodzą już bezpowrotnie w niepamięć z racji szerokiej dostępności gotowych konstrukcji, które zarówno jakością i łatwością obsługi nie mają sobie równych. Wybór konkretnego modelu drona zależy wtedy wyłącznie od potrzeb konkretnego użytkownika.

Obecnie dużą popularnością cieszy się DJI Mavic Pro – niewielki quadcopter ze składanymi ramionami i śmigłami, który zmieści się nawet w kieszeni lub kobiecej torebce. Niech was jednak nie zmylą pozory – to model, który wciąż potrafi zaskoczyć jakością zdjęć oraz filmów. Kamera jest w pełni stabilizowana na 3-osiowym gimbalu, maksymalna jakość filmów to Ultra HD 4K 30 kl./s a zdjęć 12 Mp w formatach JPG i DNG. Ważący jedynie 730 g DJI Mavic Pro utrzymuje się w powietrzu ponad 25 minut a jego prędkość maksymalna w trybie Sport to nawet 65 km/h!

Często polecanym modelem drona dla fotografów jest DJI Phantom 4 Pro, który daje obecnie najlepszą relację jakości do ceny. Kamera będąca na wyposażeniu tego modelu została wyposażona w 1-calowy sensor CMOS wysokiej jakości z możliwością wykonywania zdjęć w rozdzielczości 20 Mp oraz filmów w Ultra HD (4K) z prędkością 60 kl./s. Co istotne na bezpieczeństwo użytkowania tego modelu wpływa jego wyposażenie w czujniki odległości umieszczone od przodu, z boku i od spodu drona. Dzięki temu operator może skupić się na operowaniu kamerą, a w razie napotkania na przeszkodę podczas lotu dron sam się zatrzyma w bezpiecznej odległości.

Wymagających operatorów latających kamer z pewnością zainteresuje najnowszy model DJI - Inpsire 2. Jest to następca Inspire 1 Pro, który wnosi nową jakość do powietrznej fotografii i filmowych ujęć. Procesor obrazu potrafi nagrywać nawet w rozdzielczości 5.2K w formatach CinemaDNG RAW, Apple ProRes i innych umożliwiających dalszą zaawansowaną obróbkę materiału. Dzięki większym rozmiarom śmigieł i mocniejszym silnikom DJI Inspire 2 może poruszać się z prędkością ponad 90 km/h, a podwójny system zasilania pozwala na 27 minut lotu. Poza tym producent wyposażył ten model w system ogrzewania co pozwala na loty w niskich temperaturach, czujniki z przodu, z doły i z góry dla uniknięcia zderzeń z przeszkodami, a także dodatkową kamerę FPV dla pilota drona oraz niezależny podgląd z głównej kamery dla operatora kamery. DJI Inspire 2 jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które wiążą swoją przyszłość przede wszystkim z profesjonalną branżą filmową.

Jeżeli zaś chcesz wykorzystać swój bezlusterkowiec lub profesjonalną kamerę filmową, wtedy rozwiązaniem jest blisko 9 kg Matrice 600, z podwieszonym gimbalem Ronin MX. Można na nim zamocować w pełni profesjonalny setup, poczynając od w pełni profesjonalnych aparatów fotograficznych – np. Nikon i Canon, kończąc na kamerach Alexa mini i Red.

Licencja na drony. Warto czy nie?

Gdy wybierzemy już odpowiedni sprzęt w następnej kolejności powinniśmy zapoznać się z zasadami lotów obowiązującymi w polskiej przestrzeni powietrznej. Podstawowe zasady wykonywania lotów rekreacyjnych Urząd Lotnictwa Cywilnego podał w bardzo przystępnej formie na stronie www.latajzglowa.pl. Znajdziemy tutaj m.in. zakaz latania nad ludźmi, miastami, budynkami - bezwzględnie również nad lotniskami i w ich pobliżu. Warto wiedzieć, że złamanie prawa lotniczego jest traktowane jako przestępstwo i grozi za nie nawet 5 lat więzienia, a sprawa kierowana jest prosto do sądu. Osoby, które chcą wykonywać loty komercyjne lub w bezpośredniej odległości od ludzi, budynków, pojazdów w gęstej zabudowie miejskiej muszą odbyć kilkudniowe przeszkolenie (np. w oficjalnej DJI Academy), przejść badania lekarskie, wykupić ubezpieczenie OC i ostatecznie podejść do egzaminu państwowego, którego zaliczenie będzie równoznaczne z uzyskaniem tzw. świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego – UAVO – w skrócie i potocznie: licencji. Wtedy cała odpowiedzialność za wykonywane loty wciąż ciąży na użytkowniku drona, ale z racji uzyskanej wiedzy i przejścia przeszkolenia praktycznego taka osoba jest traktowana jak świadomy operator bezzałogowca. Jako członek personelu lotniczego potrafi on przewidzieć konsekwencje swoich czynów, zaplanować w pełni lot oraz wykonywać operacje lotnicze przestrzegając prawo lotnicze i zachowując maksimum bezpieczeństwa.

Osoby, które chcą latać dronami jedynie rekreacyjnie powinny mimo wszystko zapoznać się z pojęciem stref lotniczych obowiązujących w Polsce i dobrze rozeznawać się w mapach tych stref. Dostępne są one w internecie lub poprzez aplikację DroneRadar, która ułatwia początkującym użytkownikom dronów orientację w przepisach.

Odpowiednie przygotowanie do lotu to podstawa!

Na koniec warto wspomnieć jak dobrze przygotować się do samego wykonywania lotu dronem w nieznanej nam wcześniej lokalizacji. Zaplanowanie całej operacji z wyprzedzeniem pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń na miejscu, zaoszczędzi sporo czasu i stresu. Umożliwi także zrobienie najlepszych zdjęć.

Wspomnianą analizę przestrzeni powietrznej, w której zamierzamy latać można przeprowadzić na kilka dni przed lotami, by mieć szansę np. uzyskania zgody na loty w strefach kontrolowanych lotnisk (minimum 3 dni wcześniej). Dzień przed lotami możemy potwierdzić już aktywność przestrzeni w danym miejscu i jej realne wykorzystanie przez inne statki powietrzne. Koniecznie sprawdźmy prognozę pogody ze zwróceniem szczególnej uwagi na opady, zachmurzenie i wiatr. Powinniśmy również sprawdzić zaplanowaną aktywność słoneczną, z którą wiążą się często zakłócenia kompasu oraz GPS – bardzo ważnych urządzeń będących na wyposażeniu większości dronów. Dobrze jest również zajrzeć do map prezentujących w miarę aktualne zdjęcia terenu (np. mapy satelitarne Google / Google Earch) - dzięki temu już na etapie planowania możemy ustalić miejsce startu i lądowania oraz przemyśleć odpowiednie ujęcia z dala od przeszkód terenowych: linii wysokiego napięcia, masztów, wysokich drzew lub budynków. To bardzo ważne, gdyż jak ognia należy unikać sytuacji w których poszczególne etapy lotu i ujęcia planujemy… podczas samego lotu. Najlepiej na ziemi ustawmy już w aplikacji wszelkie parametry wykonywanych zdjęć i filmów.

Na koniec rzecz podstawowa, czyli przygotowanie drona i akcesoriów. Dokładny przegląd techniczny pozwoli wykluczyć takie rzeczy, jak: nienaładowane baterie w aparaturze, tablecie, smartfonie lub pakietach zasilających drona, nieprawidłowo pracujący gimbal, niesprawne silniki i uszczerbione śmigła, niepoprawne działanie aplikacji do obsługi drona. Bardzo dobrym zwyczajem jest przygotowanie sobie tzw. check-listy czynności, które powinniśmy wykonać kilka dni przed lotami, dzień przed oraz tuż przed samym lotem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)