Podniebna ofensywa DJI

Podniebna ofensywa DJI

Firma DJI zaprezentowała dziś najnowsze odsłony swoich najbardziej zaawansowanych dronów. Modele Phantom 4 Pro i Inspire 2 mają być szybszymi, wydajniejszymi i o wiele bardziej profesjonalnymi konstrukcjami.

Dzisiejsze premiery DJI z pewnością zelektryzowały świat fotografii i filmu. Producent zaprezentował bowiem nowe i o wiele bardziej wydajne generacje swoich najpopularniejszych dronów. DJI Phantom 4 PRO oraz Inspire 2 przeszły usprawnienia w niemal każdym calu – zapewnia producent. Mają więc sprostać wymaganiom zawodowców i stać się funkcjonalnymi narzędziami na planach filmowych i sesjach zdjęciowych.

„Profesjonalni filmowcy i fotografowie ciągle przesuwają granice swojej kreatywności prezentując wyjątkowe obrazy, a DJI wciąż podejmuje próby dostarczania im narzędzi, które pozwolą na zrealizowanie ich wizji” – powiedział Frank Wang, prezes i założyciel DJI. „Nasze najnowsze drony i kamery są szybsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek przedtem” – dodał.  

DJI Inspire 2 to prawdziwa latająca bestia, która jest o wiele bardziej wydajna od swojego poprzednika. Wystarczy powiedzieć, że samo przyspieszenie jest naprawdę imponujące. Od 0 do 80 km/h rozpędza w zaledwie 4 sekundy. Z kolei maksymalna prędkość lotu to aż 108 km/h, zaś w zaledwie jedną sekundę dron może wznieść się na wysokość 7 m. Inspire 2 został wykonany z magnezu, dzięki czemu konstrukcja jest jednocześnie lekka i sztywna. Poza tym dron został wyposażony w nowy system składający się z podwójnej baterii, co ma zagwarantować aż 27 minut nieprzerwanego lotu.

 

Na jego pokładzie znalazły się także dwa moduły. Pierwszy to typowa kamera Zenmuse rejestrująca obraz, która została zamocowana na głównym gimbalu. Z kolei druga kamera przesyła wyłącznie podgląd lotu, który pozwoli pilotowi na wygodne kontrolowanie maszyny w powietrzu. Oprogramowanie drona umożliwia natychmiastowy streaming obrazu jednocześnie na 2 urządzenia mobilne. Dzięki temu dronem mogą operować na raz 2 osoby – pilot i operator. Sam mechanizm latający został wyposażony w system ułatwiający start i lądowanie. Dron posiada także system kontroli lotu ułatwiający pracę w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Inspire 2 został także wyposażony w nowy system przetwarzania obrazu CineCore 2.0, który wspiera materiał wideo w jakości 5.2 K (30 kl./s) w formacie CinemaDNG Raw. Ten z kolei jest natychmiastowo zapisywany na karcie SSD z kompresją ProRes 422 HQ, ProRes 4444 XQ, H.264 lub H.265. Wraz z Inspire 2 producent zaprezentował także dwie kamery Zenmuse, które sprostają wymaganiom zarówno filmowców jak i fotografów. Model X4S został wyposażony w 1” sensor o rozdzielczości 20 MP, który ma charakteryzować się zakresem dynamicznym około 11.6 EV. Do tego aparat ma wbudowany 24 mm obiektyw o świetle f/2.8. Z kolei model X5S to 20.8 MP matryca Mikro Cztery Trzecie zapewniająca zakres dynamiczny wynoszący około 12.8 EV. Moduł jest kompatybilny z ośmioma obiektywami.

Poniżej prezentujemy film, który został zarejestrowany wyłącznie za pomocą drona Inspire 2.

 

Phantom 4 Pro, choć wyglądem przypomina swojego poprzednika, jest od niego znacznie bardziej wydajny. Zaprezentowany dron został wyposażony w 1” sensor o rozdzielczości 20 MP, który umożliwia nagrywanie w jakości 4K 60p (100 MB/s) z kompresją H.265. Z kolei zakres dynamiczny matrycy ma wynieść 12 EV. Dron został także wyposażony w mechaniczną migawkę, która ma skutecznie zapobiegać pojawianiu się na nagraniach efektu „rolling shuutter”.

 

Usprawiniona technologia FlightAutonomy, która korzysta z trzech dodatkowych kamer, zbiera informacje o terenie, dzięki czemu dron jest w stanie unikać wszelkiego rodzaju przeszkód. Natomiast funkcja Landing Protection ma zapewnić bezpieczne lądowanie. Maksymalna prędkość lotu to 72 km/m. Z kolei wykorzystane akumulatory mają zapewnić do 30 minut nieprzerwanej pracy.  

 

Zaprezentowane drony są już dostępne w przedsprzedaży. Za model Phantom 4 Pro ze standardowym kontrolerem zapłacimy 1 499 dolarów. Natomiast cena wersji z zaawansowanym modułem wynosi już 1 799 dolarów. Z kolei sam dron Inspire 2 kosztuje 2 999 dolarów lub 6 198 dolarów z kamerą X5S. Jednak do końca tego roku na wspomniany zestaw obowiązuje promocyjna cena 5 999 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dji.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8