Czy aparaty przeszkadzają nam w doświadczaniu chwili?

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Tak twierdzi kierownictwo muzeum narodowego Holandii i proponuje zwiedzającym porzucenie aparatów na rzecz ołówka i kartki.

Jeśli pamiętacie jeszcze czasy szkoły podstawowej, wiecie, że w każdej klasie znajdzie się osoba, która nie do końca pasuje do reszty. W przypadku klasy mojego znajomego był to chłopiec, który na wycieczce szkolnej, podczas gdy inni fotografowali się na tle krajobrazów i zabytków, starał się uwieczniać wszystkie te sytuacje za pomocą długopisu i szkicownika. Historia ta powracała wiele razy jako humorystyczny akcent rozmów, może jednak to z nas powinno się śmiać?

Rijksmuseum, holenderskie muzeum narodowe w Amsterdamie wystartowało z kampanią „The Big Draw”, która zachęcać ma zwiedzających do porzucenia aparatów fotograficznych na rzecz rysowania tego, co oglądają. Kampania promowana jest hasłem „Widzisz więcej, gdy rysujesz” i logiem przekreślonego aparatu. Jak twierdzi kierownictwo muzeum, rysowanie pozwoli zamienić wizytę w wyjątkowe przeżycie i pomoże odwiedzającym na dostrzeżenie szczegółów, które umknęłyby im w przypadku fotografowania.

„W naszym zabieganym świecie często zapominamy jak piękne potrafią być zwykłe rzeczy. Doświadczamy wszystkiego szybko, przelotnie i powierzchownie. Łatwo dekoncentrują nas inni ludzie i nasze myśli, a tym bardziej małe wibrujące urządzenia w naszych kieszeniach. Być może to czas by nauczyć się patrzeć na nowo?” - pyta dyrektor muzeum, Wij Pijbes.

W każdą sobotę muzeum udostępnia zwiedzającym szkicowniki, materiały do rysowania oraz zadania do wykonania podczas oglądania zbiorów, a wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy fotografowanie rzeczywiście przeszkadza nam w doświadczaniu chwili? Z pewnością nie było tak w czasach fotografii analogowej, jednak teraz, gdy każdego dnia w serwisach społecznościowych pojawia się kilkadziesiąt milionów nowych zdjęć, a zdjęcia selfie z zabawnej mody stały się jednym z głównych elementów kultury masowej, warto zastanowić się czy smartfony i ciągły dostęp do sieci nie przeszkadzają nam w dostrzeganiu tego, co ważne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie rijkmuseum.nl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
8
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły