Apel Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego

0
Maciej Luśtyk
16 Lipiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne zwraca się gorącą prośbą do wszystkich, którzy przypadkowo weszli w posiadanie obiektów ze zbiorów towarzystwa o dostarczenie ich anonimowo do Galerii ZPAF w Krakowie. Okazuje się, że pod koniec czerwca część zbiorów w niewyjaśnionych okolicznościach trafila do skupów makulatury i na stragany.
Od kilkunastu dni tysiące przedmiotów ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego wypływają na giełdach staroci - informował pod koniec czerwca radny Bogusław Sonik na swoim profilu w mediach społecznościowych. Okazuje się, że w niewyjaśnionych okolicznościach część zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego trafiła do skupów makulatury i na targowiska na terenie Krakowa. Więcej informacji o sprawie udostępnia serwis dziennikpolski24.pl.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Problemy z archiwami towarzystwa sięgają lat 90. gdy z powodu zmiany siedziby i braku miejsca część zbiorów przchowywana była w różnych krakowskich magazynach. Ostatnim miejscem ich składowania był magazyn spółki Krakowskie Centrum Inwestycyjne. Mimo że budynek został sprzedany to zbiory pozostały w magazynie. Zainteresowany sprawą urząd miasta postanowił przenieść archiwum w inne miejsce. Prawdopodobnie podczas przenosin ktoś dopuścił się włamania do magazynu.

W związku ze stratą dużej części zbiorów, która według wiceprezesa KTF, Tadeusza Chołdy zawierała cenne zabytkowe aparaty i różnego rodzaju sprzęt fotograficzny, zabytkowe fotografie od momentu powstania fotografii do czasów współczesnych, książki i czasopisma, albumy i wystawy fotograficzne i różnego rodzaju publikacje, Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne apeluje wszystkich, którzy przypadkowo weszli w posiadanie obiektów ze zbiorów towarzystwa o dostarczenie ich anonimowo do Galerii ZPAF przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie.

W tym tygodniu galeria czynna będzie od czwartku do soboty w godzinach 12-18, w następnym tygodniu od wtorku do soboty w godzinach 12-18. Dodatkowo w drzwiach galerii znajduje się skrzynka wrzutowa z której można korzystać całą dobę. W przypadku trudności logistycznych można kontaktować się pod numerem telefonu 502 577 868. Obiekty przekazane ZPAF zostaną zwrócone Krakowskiemu Towarzystwu Fotograficznemu.
Więcej o całej sprawie możecie przeczytać na stronie dziennikpolski24.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
5
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24