“Wolność panoramy” zostaje po staremu

Autor: Maciej Luśtyk

13 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W ostatni czwartek, 9 lipca 2015 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad raportem do ustawy o prawie autorskim. Ostatnimi czasy zrobiło się o nim głośno za sprawą poprawek, które w znaczny sposób mogłyby ograniczyć naszą swobodę fotografowania. Propozycje zmian zostały jednak odrzucone.

W czerwcu informowaliśmy Was o przypadającym na 9 lipca 2015 roku głosowaniu Parlamentu Europejskiego nad raportem do ustawy o prawie autorskim. Nowa ustawa miałaby ujednolicać prawa na terenie całej Unii. Nieoczekiwanie jednak do projektu ustawy została wprowadzona poprawka stanowiąca, że każdy kto fotografuje lub filmuje obiekty umieszczone na stałe w przestrzeni publicznej i wykorzystuje materiał do celów komercyjnych powinien ubiegać się u twórców bądź właścicieli budowli o autoryzację. Jak nie trudno się domyśleć wywołało to zaniepokojenie osób zawodowo związanych z fotografią.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Sprawa nabrała rozgłosu, a w internecie pojawiły się petycje apelujące o odrzucenie poprawki w głosowaniu. Tę dostępną na stronie change.org podpisało ponad pół miliona osób. Na początku lipca za sprawą Gazety Wyborczej dowiedzieliśmy się, że między największymi grupami politycznymi w Parlamencie Europejskim jest nieoficjalne uzgodnienie, że zapis o zdjęciach budowli zostanie odrzucony.

“Nie ma i nie będzie regulacji, która powodowałaby, że nie możemy robić zdjęć tam, gdzie chcemy, jeżeli oczywiście fotografowanie jakiegoś obiektu nie jest zabronione. Nawet gdyby zapis o ograniczeniu wolności panoramy znalazł się w ostatecznej wersji raportu Parlamentu Europejskiego to dokument ten został przygotowany z własnej inicjatywy i nie ma mocy wiążącej” - uspokajał europoseł PO Tadeusz Zwiefka.

Ostateczne rozwiązanie miało jednak przynieść głosowanie, które odbyło się w czwartek, 9 lipca 2015 roku. Wszyscy zaniepokojeni proponowanymi zmianami mogą już odetchnąć z ulgą. Kontrowersyjna poprawka została odrzucona, przynajmniej na razie. Oznacza to, że w kwestii fotografowania architektury wszystko zostaje po staremu.

Obecne prawo w większości europejskich krajów (w tym również w Polsce) na mocy unijnej dyrektywy z 2001 roku traktującej o tzw. wolności panoramy, gwarantuje nam prawo do fotografowania obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej, a także pełną swobodę w późniejszym wykorzystywaniu zrobionych zdjęć, czy to prywatnym, czy komercyjnym. Niemniej jednak są pewne wyjątki. Między innymi we Francji, Belgii i we Włoszech. Więcej pisaliśmy o tej sprawie w artykule opublikowanym zeszłej jesieni.

Poniżej możecie zobaczyć wypowiedź europoseł Julii Redy, autorki raportu do ustawy o prawie autorskim, a tym samym osoby która jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na konsekwencje wprowadzenia wspomnianych wcześniej poprawek.

Wiecej informacji znajdziecie na stronie juliareda.eu

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
8
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)