Wywiad z konstruktorem z Fujifilm, Panem Makoto Oishi

Autor: Michał Sułkiewicz

26 Marzec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Podczas premiery nowych modeli aparatów Fujifilm mieliśmy okazję porozmawiać z osobą odpowiedzialną za konstrukcję aparatów X100s i X20. Zapraszamy do wywiadu z Panem Makoto Oishi z Fujifilm.

Fotopolis.pl:Pierwsze pytanie. Czy może Pan wyjaśnić naszym czytelnikom w jaki sposób nowe matryce w X100s i X20 poprawiły działanie autofokusa?

Makoto Oishi, Fujifilm: Umieściliśmy w sensorze technologię detekcji fazy. Piksele mogą policzyć różnicę w fazie i zmierzyć odległość od aparatu do obiektu. System pomiaru AF oparty na detekcji kontrastu musi wykonać wiele ruchów soczewkami, żeby ustawić ostrość w najlepszym punkcie. Nasz system detekcji fazy wykonuje kalkulację tylko raz i aparat przesuwa soczewkę też tylko raz. Dzięki temu nasz system detekcji fazy jest tak szybki i dokładny.

Czyli te piksele detekcji fazy różnią się budową od pozostałych?

Tak, one są wbudowane w matrycę i dedykowane systemowi AF opartemu na detekcji fazy. Oczywiście mamy technologię, która pozwala na tworzenie obrazu na podstawie otaczających pikseli, więc ich obecność nie obniża jakości obrazu.

schemat matrycy X-Trans CMOS II: 1. mikrosoczweki, 2. filtr kolorów X-Trans, 3. filtr rozdzielający światło na lewe/prawe, 4. sensor detekcji fazy / zielony piksel, 5. fotodiody

Nowa matryca ma również usunięty filtr dolnoprzepustowy. Czy może Pan nam powiedzieć jak dużo mory jest nadal usuwane programowo, a jak bardzo jej powstawaniu zapobiega sama budowa matrycy?

Cały proces usuwania mory jest wykonywany sprzętowo, nie wymaga zabiegów software'owych w celu usunięcia ewentualnej mory.

Teraz gdy system AF w Waszych aparatach kompaktowych jest tak poprawiony, to czy istnieje możliwość zastosowania go także w aparatach systemowych jak X-Pro1 czy X-E1?

Tak, to jest możliwe. Oczywiście matryca X-Trans CMOS II i procesor obrazowy to zawierają naszą najnowszą technologię. W przyszłości oczywiście aparaty systemowe też będą korzystały z naszych najnowszych technologii.

Czy w takim razie teraz istnieją trudności w zastosowaniu tej technologii w aparatach z wymienną optyką?

Rzecz w tym, że w tej technologii informacja o parametrach obiektywu jest bardzo ważna. Możemy zdobyć potrzebne informacje tylko o obiektywach, które my projektujemy. W przypadku systemów z wymienną optyką część obiektywów nie mogłaby wykorzystywać nowej funkcji.

W materiałach prasowych twierdzicie, że efektywna rozdzielczość obrazu wzrasta o około 20% w przypadku X20 i 25% w przypadku X100s. Czy może Pan wyjaśnić skąd ta różnica się bierze?

To wynik połączenia matrycy X-Trans CMOS II i procesora obrazu. Więc X-Trans CMOS może odczytywać obraz z o wiele większą rozdzielczością dzięki usunięciu filtra dolnoprzepustowego. A nasz procesor sygnału dedykowany jest do współpracy z tym sensorem i ta kombinacja umożliwiła podniesienie jakości obrazu.

Czyli fizyczna rozdzielczość zdjęcia pozostaje taka sama, ale obraz przekazuje więcej szczegółów?

Tak. To przede wszystkim zasługa usunięcia filtra dolnoprzepustowego.

Ostatnie pytanie. Dlaczego w nowych aparatach nie znalazły się takie funkcje jak WiFi i GPS? W ten sposób łatwiej byłoby konkurować z bardzo popularnymi smartfonami, jak iPhone na przykład.

Niektóre nasze aparaty mają wbudowane połączenie WiFI. Sukcesywnie dodajemy do kolejnych linii produktów, jeżeli zauważymy, że domagają się tego nasi klienci.

Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Niestety ze względu na problemy techniczne związane z dźwiękiem nie jesteśmy w stanie zamieścić wywiadu w formie wideo, za co serdecznie przepraszamy.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły