Dziś mija 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Ośrodek KARTA zaprasza do Archiwum Opozycji, w którym znajdują się m.in. materiały pochodzące z okresu od 13 grudnia 1981, aż po ogłoszenie amnestii dla więźniów politycznych we wrześniu 1986 roku.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Fot. Bogusław Nieznalski, zbiory Ośrodka KARTA

Archiwalia zgromadzone w Ośrodku KARTA dokumentują represje stosowane wobec działaczy "Solidarności" i członków innych organizacji (KOR, ROPCiO, NZS, SDP i in.). Przedstawiają też obraz codziennej egzystencji społeczeństwa polskiego. Stanowią ważne świadectwo czasu, który upływał pod znakiem godziny milicyjnej, kartek żywnościowych, "rozmowy kontrolowanej" czy cenzury korespondencji.

Zbiory pokazują interesujące przykłady prób przezwyciężania marazmu i apatii społecznej poprzez m.in. zakładanie nowych organizacji (np. Koła Oporu Społecznego), mobilizowanie społeczeństwa do wzajemnej pomocy i solidarności, a także zaangażowanej politycznie, pełnej ironii, twórczości artystycznej. Fenomenem na skalę światową była poczta podziemna, powstała w obozach internowania, następnie upowszechniona na szeroką skalę przez podziemne struktury.

Zdjęcia ze stanu wojennego znajdziecie na stronie: karta.org.pl.

Odwiedźcie również Archiwum Opozycji.

Komentarze
Zobacz więcej z tagiem: archiwum
logo logo
Magazyny
Zamów