NASA zamówiła Nikony D3S

0

Autor: Michal Grzegorczyk

22 Grudzień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Nikon po raz kolejny dostarczy aparaty i obiektywy dla NASA. Tym razem będzie to jedenaście Nikonów D3S i siedem obiektywów Nikkor 14-24mm f/2,8. Część z nich trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i będzie tam służyło do dokumentacji życia w kosmosie - tak jak wcześniej Nikony D2XS, F5, F4, F3 i F.
fot. NASA

Nikon ma długą tradycję dostarczania aparatów i obiektywów dla NASA. Do zrobienia tych najsłynniejszych zdjęć z Księżyca posłużyły Hasselblady, a podczas poszczególnych misji okazjonalnie zabierane były inne aparaty, ale to właśnie Nikony są używane do codziennej dokumentacji misji kosmicznych. Pierwszym był Nikon Photomic FTN (zmodyfikowany wg specyfikacji NASA Nikon F, dostarczony w 1971 roku dla misji Apollo 15). Następnie zmodyfikowane F3 (1980), F4 i F4S (1991), F5 (1999) i D2XS (2008). Aparaty Nikona wykonały przez ten czas 700 000 zdjęć. Część z nich można podziwiać na {LNK|http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/;stronie internetowej Nasa.

fot. NASA

Najnowsze zamówienie objęło jedenaście Nikonów D3S i siedem Nikkorów 14-24mm f/2,8, które przynajmniej w części trafią na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Producent podkreśla, że aparaty i obiektywy nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane. To dokładnie takie same modele jakie trafiają do użytkowników na całym świecie.

fragment powyższego zdjęcia pokazujący "pokrowiec" na lustrzanki używany w przestrzeni kosmicznej
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Powiązane artykuły