Panasonic Lumix DMC-FS12, DMC-FS62, DMC-FS42

Panasonic zaprezentował trzy nowe Lumiksy z serii FS: DMC-FS12, DMC-FS62 i DMC-FS42. Cała trójka może się pochwalić 4-krotnym zoomem, pierwszy z nich 12-megapikselową matrycą, dwa pozostałe 10-megapikselową. Dla odmiany, jedynie dwa pierwsze mają stabilizację obrazu.
Panasonic zaprezentował trzy nowe Lumiksy z serii FS: DMC-FS12, DMC-FS62 i DMC-FS42. Można to chyba potraktować jako uzupełnienie premier z początku roku. Dzisiejsze nowości, jak wszystkie aparaty w tej serii FS charakteryzują się niewielkimi wymiarami, dość prostym, ale jednocześnie gustownym designem i prostotą obsługi.

Lumix FS12

Lumix DMC-FS12 został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12 megapikseli, natomiast modele DMC-FS62, DMC-FS42 dostały sensory 10-megapikselowe. Choć cała trójka ma obiektywy z 4-krotnym zoomem optycznym, to nie wszystkie mają taki sam zakres ogniskowych. FS12 jest nieco bardziej szerokokątny. Jego zakres zaczyna się od 31 mm i kończy na 124 mm. Zakres dwóch pozostałych to 33 - 132 mm. Wiąże się to z fizycznymi rozmiarami matryc - odpowiednio 1/2,33 cala i 1/2,5. Panasonic podkreśla dobre światło f/2.8 i jest to prawda, lecz dotyczy jedynie szerszego końca. Na węższym nie jest już tak różowo - f5.9. Aparaty odróżnia też obecność mechanicznej stabilizacji. MEGA O.I.S. znalazła się jedynie w FS12 i FS62, a w FS42 jej nie ma.

Lumix FS62

Co jeszcze odróżnia te trzy aparaty? Ich ekrany LCD mają różną wielkość. FS42 i FS62 mają monitor 2,5-calowy, natomiast FS12 ma ekran 2,7-calowy. Wszystkie mają rozdzielczość 230 000 punktów. Cała trójka będzie dostępna w różnych kolorach:
  • FS12 - srebrnym, czarnym, niebieskim, różowym, zielonym
  • FS62 - srebrnym, czarnym, czerwonym, niebieskim, różowym
  • FS42 - srebrnym, czarnym, różowym
Na razie nie jest znana cena aparatów ani termin ich dostępności. Więcej szczegółów można znaleźć w informacji prasowej:

Kolorowe i sprytne - nowe aparaty Panasonic Lumix z serii FS

Lumix DMC-FS12, DMC-FS62 i DMC-FS42 to najnowsze modele aparatów Panasonic Lumix dla całej rodziny, które oferują komfortową obsługę w atrakcyjnych, kolorowych obudowach

Warszawa, 17 kwietnia 2009 r. -
Panasonic poszerzył ofertę lifestylowych aparatów Lumix z serii FS o trzy nowe modele - Lumix DMC-FS12, DMC-FS62 i DMC-FS42. Aparaty te, obok atrakcyjnego wzornictwa, oferują użytkownikom wygodę i nieskomplikowaną obsługę. Dzięki wielu automatycznym funkcjom takim, jak: Intelligent Scene Selector czy Face Detection, każdy ma szansę zatrzymać na zdjęciu istotne wydarzenie. Modele te sprawdzą się podczas wakacyjnych podróży, kiedy często nie mamy czasu na ręczne ustawienia aparatu, a zależy nam na uchwyceniu ulotnych chwil.

Nowe aparaty Lumix zostały wyposażone w duże matryce - 12,1 megapiksela w przypadku modelu DMC-FS12 i 10,1 megapiksela w modelach DMC-FS62 i DMC-FS42. We wszystkich modelach zastosowano jasne obiektywy F2.8 z 4x zoomem optycznym, dzięki czemu łatwiej wykonamy zdjęcie oddalonych obiektów, także w ciemniejszych pomieszczeniach. Najbardziej zaawansowany z wprowadzonych przez Panasonic nowości - aparat Lumix DMC-FS12 oraz model DMC-FS62 wyposażono w system optycznej stabilizacji obrazu (MEGA O.I.S.), który eliminuje na zdjęciach skutki niezamierzonego drżenia ręki, dzięki czemu użytkownicy mogą rejestrować zbliżenia z doskonałą klarownością i ostrością.

Aparaty z serii FS charakteryzuje niezwykle prostota obsługa, którą w modelach DMC-FS12 i DMC-FS62 dodatkowo zwiększa tryb iA (Intelligent Auto). Dużym ułatwieniem jest oddzielny przycisk iA, umieszczony na górnej części obudowy aparatów, który uruchamia wszystkie automatyczne nastawy, co pozwala wykonywać doskonałe zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych i okoliczności. Przydatną funkcją oferowaną przez inteligentny tryb automatyczny jest Digital Red Eye Correction, pozwalający na cyfrową redukcję efektu czerwonych oczu, co umożliwia wykonanie pięknych zdjęć portretowych.

Dobrej jakości zdjęcia wykonywane w trybie iA (model DMC-FS12 i DMC-FS62) i trybie Auto Scene w modelu DMC-FS42 dodatkowo zabezpieczy funkcja Intelligent ISO Control, która automatycznie dopasuje czułość matrycy do warunków fotografowania, dzięki czemu unikniemy efektu rozmycia na zdjęciu, a także funkcja Intelligent Scene Selector, która rozpozna tematykę zdjęcia i dobierze automatycznie odpowiedni program dopasowany do 5 najczęściej spotykanych okoliczności fotografowania (portret, krajobraz, nocny portret, nocny krajobraz, makro).

Wszystkie nowe aparaty Lumix wyposażone zostały w funkcję Face Detection, która wyszukuje twarze w kadrze i pozwala na stałe dopasowanie automatyki ostrości i ekspozycji, nawet podczas ruchów twarzy. Funkcja ta potrafi odszukać na obrazie aż do 15 twarzy i automatycznie dostosować ustawienia jeżeli zmieni się ich położenie.

Aparat Lumix DMC-FS12 wyposażony został w 2.7-calowy, a model DMC-FS62 w 2.5-calowy wyświetlacz Intelligent LCD o rozdzielczości 230.000 pkt, który wykrywa warunki oświetleniowe i kontroluje poziom jasności, tak by zapewnić optymalną widoczność kadru czy przeglądanych zdjęć. W modelu Lumix DMC-FS42 zastosowano wyświetlacz LCD o przekątnej 2.5-cala i rozdzielczości 230.000 pkt.

Nowe aparaty z serii FS pozwalają również nagrywać filmy wideo z prędkością 30 klatek/sekundę w rozdzielczości w WVGA(848x480), VGA(640x480 oraz QVGA(320x240).

Łatwość użytkowania aparatów Lumix zwiększa dołączony do nich software PHOTOfunSTUDIO 3.0, który umożliwia edytowanie i katalogowanie zbioru zdjęć z jeszcze większą łatwością i przyjemnością. Oprogramowanie to wyposażone zostało w funkcję rozpoznawania twarzy, która rozpoznaje twarze na zdjęciach przechowywanych w komputerze, umożliwiając sortowanie wg tego kryterium.

Ceny nowych aparatów Lumix nie są jeszcze znane.
Najważniejsze funkcje nowych aparatów:
Panasonic Lumix DMC-FS12
- wysokiej jakości zdjęcia w rozdzielczości 12.1 megapiksela;
- możliwość zarejestrowania 330 zdjęć na jednym ładowaniu baterii (według CIPA)
- 4x zoom optyczny (max 7.8x przy nagrywaniu w rozdzielczości 3 megapiksela i użyciu funkcji Extra Optical Zoom)
- obiektyw o jasności F2.8 LUMIX DC VARIO
- tryb iA (Intelligent Auto) z funkcjami: MEGA O.I.S. (optyczna stabilizacja obrazu), Intelligent ISO Control, Intelligent Scene Selector i Face Detection z funkcją Digital Red-eye Correction
- 2.7 calowy wyświetlacz Intelligent LCD o rozdzielczości 230,000 pkt
- nagrywanie filmów z prędkością 30 klatek/sekundę w rozdzielczości WVGA(848x480), VGA(640x480), QVGA(320x240)
- oprogramowanie do edycji i katalogowania zdjęć PHOTOfunSTUDIO 3.0 Photo funkcją Face Recognition

Panasonic Lumix DMC-FS62
- wysokiej jakości zdjęcia w rozdzielczości 10.1 megapiksela
- możliwość zarejestrowania 370 zdjęć na jednym ładowaniu baterii (według CIPA)
- 4x zoom optyczny (max 7.1x przy nagrywaniu w rozdzielczości 3 megapiksela i użyciu funkcji Extra Optical Zoom)
- obiektyw o jasności F2.8 LEICA DC VARIO-ELMARIT
- tryb iA (Intelligent Auto) z funkcjami: MEGA O.I.S. (optyczna stabilizacja obrazu), Intelligent ISO Control, Intelligent Scene Selector i Face Detection z funkcją Digital Red-eye Correction
- 2.5 calowy wyświetlacz Intelligent LCD o rozdzielczości 230,000 pkt
- nagrywanie filmów z prędkością 30 klatek/sekundę w rozdzielczości WVGA(848x480), VGA(640x480), QVGA(320x240)
- oprogramowanie do edycji i katalogowania zdjęć PHOTOfunSTUDIO 3.0 Photo funkcją Face Recognition

Panasonic Lumix DMC-FS42
- wysokiej jakości zdjęcia w rozdzielczości 10.1 megapiksela
- możliwość zarejestrowania 390 zdjęć na jednym ładowaniu baterii (według CIPA)
- 4x zoom optyczny (max 7.8x przy nagrywaniu w rozdzielczości 3 megapiksela i użyciu funkcji Extra Optical Zoom) F2.8 8 LUMIX DC VARIO Lens
- tryb Auto Scene z funkcjami: Intelligent ISO Control, Intelligent Scene Selector i Face Detection
- 2.5 calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230,000 pkt
- nagrywanie filmów z prędkością 30 klatek/sekundę w rozdzielczości WVGA(848x480), VGA(640x480), QVGA(320x240)
- oprogramowanie do edycji i katalogowania zdjęć PHOTOfunSTUDIO 3.0 Photo funkcją Face Recognition

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0
Tenba Air Case Attaché 2214W - test walizki
10 Wrz 2018
Walizki na sprzęt fotograficzny to świetna alternatywa dla dużych plecaków i toreb. Sprawdziłem w praktyce jedną z ciekawszych walizek tego typu na rynku, czyli Tenba Air Case Attaché 2214W.
0