Panasonic Lumix DMC-FS25

0

Autor: Marcin Falana

27 Styczeń 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Panasonic Lumix DMC-FS25 to nowy 12,1-megapikselowy kompakt z 5-krotnym zoomem. W modelu FS25 zastosowano szerokokątny obiektyw Leica DC Vario-Elmar o odpowiedniku ogniskowych dla małego obrazka 29-145 mm. Aparat wyposażono także w 3-calowy ekran LCD.

Po zaprezentowaniu kilka dni temu nowych modeli z serii FS, Panasonic nie zwalnia tempa i wprowadza na rynek kolejny model z tej serii. W modelu Lumix FS25 Panasonic zastosował 12,1 Mp matrycę CCD, która współpracuje z procesorem obrazu Venus Engine IV. Funkcjonalność aparatu podnosi zastosowany w nim szerokokątny obiektyw Leica DC Vario-Elmar z 5-krotnym zoomem i ekwiwalentem ogniskowych dla małego obrazka 29-145 mm. Jak przystało na kompakty Panasonica w modelu FS25 nie zabrakło optycznej stabilizacji obrazu Mega O.I.S. Podsumowując budowę aparatu należy jeszcze wspomnieć o 3-calowym wyświetlaczu o rozdzielczości 230 tys. punktów, który wyposażono w inteligentną funkcję podbijania podświetlenia o maksymalnie 40%.

Panasonic Lumix DMC-FS25

Dążąc do uproszczenia obsługi w modelu FS25 ulepszono tryb iA (inteligent auto) dodając funkcję AF Tracking i Inteligent Exposure. Funkcja AF Tracking umożliwia

zablokowanie ostrości na ruchomym obiekcie. Natomiast Inteligent Exposure pomaga poradzić sobie z problemem niedoświetlenia i prześwietlenia automatycznie włączając mechanizm kompensacji.

Panasonic Lumix DMC-FS25 będzie dostępny w kolorze srebrnym i czarnym. Nie znamy na razie jego ceny.

Poniżej publikujemy informację prasową producenta:

Lumix DMC-FS25 - szeroki zakres umiejętności w dobrym stylu

Warszawa, 27 stycznia 2009 r. - Panasonic przedstawia nowego Lumixa FS z serii lifestyle: aparat cyfrowy DMC-FS25 z 12,1-megapikselową matrycą i obiektywem szerokokątnym 29 mm Leica DC z 5x zoomem optycznym (odpowiednik filmu 35mm: 29 - 145 mm). Aparat wyposażono w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 3,0 cali. Nowa seria FS, siostrzana linia cieszącej się światowym uznaniem serii FX, stawia na wygodę i łatwość obsługi, pomagając użytkownikom na każdym kroku w wykonywaniu znakomitych fotografii.

W modelu FS25 ulepszono opracowany przez Panasonica tryb iA (Intelligent auto), który automatycznie wykrywa scenerię i odpowiednio dopasowuje ustawienia, dzięki czemu każdy może wykonywać piękne zdjęcia. W nowej konstrukcji dodano funkcje AF Tracking oraz Intelligent Exposure. Mechanizm AF Tracking włącza się po początkowym wyostrzeniu zdjęcia, śledząc fotografowany obiekt nawet, jeżeli jest on w ruchu. Ułatwia to wykonanie ostrych fotografii najważniejszych momentów. Funkcja Intelligent Exposure pomaga wykonywać naturalnie wyglądające zdjęcia, eliminując problem niedoświetlenia bądź prześwietlenia. Jeżeli obiekt na zdjęciu jest podświetlony od tyłu, automatycznie włącza się mechanizm kompensacji. Poprawiono precyzję wykrywania twarzy, co umożliwia płynne korygowanie ustawień AF/AE nawet, gdy fotografowana osoba poruszy się lub stanie bokiem do aparatu. Ponadto możliwa jest cyfrowa korekta niepożądanego efektu czerwonych oczu, wywoływanego przez użycie lampy błyskowej.

W górnej części aparatu dodano samodzielny przycisk iA, który pozwala przejść bezpośrednio do tego trybu. Po włączeniu trybu iA wszystkie te funkcje zaczynają działać automatycznie, więc można wykonywać zdjęcia bez regulowania ustawień za każdym razem, kiedy zmienią się warunki. Można łatwo i bez problemów wykonywać zdjęcia w każdej sytuacji i cieszyć się klarownymi, pięknymi obrazami.

W modelu DMC-FS25 zastosowano duży, 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 230.000 punktów Intelligent LCD, który wykrywa warunki oświetleniowe i steruje poziomem jasności w obrębie 11 poziomów, zapewniając najlepszą czytelność obrazu w każdej sytuacji. Poruszanie się po menu i odczytywanie poszczególnych pozycji jest teraz łatwiejsze nawet dla starszych osób dzięki nowej opcji ustawiania wielkości obrazu. Inne ulepszenia sprawiają, że wykonywanie zdjęć aparatem FS25 przynosi jeszcze więcej przyjemności.

Kompaktowy aparat DMC-FS25 w eleganckiej metalowej obudowie jest niezwykle prosty w obsłudze i pozwala wykonywać znakomite zdjęcia nawet początkującym fotografom. DMC-FS25 dostępny będzie w kolorze srebrnym i czarnym.

1. Ewolucja trybu iA nie ma końca - każdy może być dobrym fotografikiem

Panasonic opracował i zastosował tryb Intelligent Auto, dążąc do maksymalnego uproszczenia obsługi i zmniejszenia liczby nieudanych zdjęć. Tryb ten został w modelu DMC-FS25 ulepszony dzięki zastosowaniu AF Tracking i funkcji Intelligent Exposure. Ponadto z mechanizmem wykrywania twarzy zintegrowano korekcję czerwonych oczu. W trybie iA całą pracę wykonuje aparat - aktywuje śledzenie AF, włącza funkcje Mega O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu), Intelligent ISO Control (inteligentne sterowanie czułością), Intelligent Scene Selector (inteligentny wybór programu tematycznego), Face Detection (wykrywanie twarzy) i Intelligent Exposure (inteligentne ustawienia ekspozycji). To sprawia, że użytkownik może w pełni skupić się na kompozycji ujęcia, a następnie po prostu nacisnąć spust migawki, mając pewność, że obraz będzie czysty i dobrze naświetlony.
Z kolei korzystając z funkcji AF Tracking, użytkownik może zablokować wyostrzenie na ruchomym obiekcie. Aparat zacznie automatycznie śledzić ruchy obiektu, utrzymując go w polu ostrości bez konieczności przytrzymywania przycisku migawki w pozycji do połowy wciśniętej. Jeżeli robimy zdjęcia dzieci, zwierząt, zawodów sportowych lub jakichkolwiek scen, w których występują ruchome obiekty i dynamicznie zmieniające się sytuacje, wówczas opisany mechanizm ułatwi uchwycenie idealnego momentu i wykonanie dobrego, ostrego zdjęcia.
Funkcja Intelligent Exposure tuszuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu, dzięki czemu zdjęcia wyglądają naturalnie i optymalnie oddają rzeczywistość. Mechanizm ten wzbogacono obecnie o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.
Mechanizm Intelligent Scene Selector automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: Macro, Portrait, Scenery, Night Portrait, i Night Scenery, w zależności od tego, który najlepiej pasuje do sytuacji. Szybki autofokus pozwala wyostrzyć fotografowany obiekt nawet bez wciskania spustu migawki do połowy, więc kiedy pojawia się okazja do zrobienia dobrego zdjęcia, czas automatycznego ustawiania ostrości jest zminimalizowany.
Aby włączyć te wszystkie przydatne i wygodne funkcje wspomagające wykonywanie zdjęć, wystarczy wcisnąć przycisk iA umieszczony na górze aparatu. Jest to nowość, która pojawiła się w tym modelu. Wszystkie te rozwiązania czynią z FS25 najlepszy, niezwykle wszechstronny automatyczny aparat cyfrowy, pozwalający wykonywać piękne i wolne od błędów zdjęcia.

2. 29-milimetrowy obiektyw szerokokątny Leica DC VARIO-ELMAR z 5-krotnym powiększeniem optycznym (29-145mm), matryca światłoczuła CCD o rozdzielczości 12,1 megapiksela i wydajny procesor Venus Engine IV

12,1-megapikselowy DMC-FS25 wyposażony jest w szerokokątny 29-milimetrowy obiektyw Leica DC VARIO-ELMAR z 5-krotnym powiększeniem optycznym, umieszczony w płaskiej i niedużej obudowie. Obiektyw ten składa się z 7 elementów w 6 grupach, w tym 3 asferycznych soczewek z 4 asferycznymi powierzchniami. Choć mieści się w bardzo płaskiej i kompaktowej obudowie, to spełnia wyśrubowane standardy firmy Leica i oferuje wyjątkowe parametry optyczne. Ponadto przy rozdzielczości 3 megapikseli skorzystać można z funkcji Extra Optical Zoom, która wykorzystuje centralną część przetwornika CCD, zapewniając dodatkowe powiększenie aż do 9,8x (294mm*).
Procesor obrazu Venus Engine IV wykorzystuje zaawansowaną technologię przetwarzania sygnału, dzięki której zarejestrowane zdjęcia są lepszej jakości.
Układ Venus Engine IV jest zaawansowanym, wielozadaniowym procesorem do przetwarzania zdjęć, zdolnym do superszybkiej reakcji. Opóźnienie w uruchomieniu migawki wynosi około 0,006 sekundy, a błyskawiczna reakcja aparatu sprawia, że łatwo nim wykonywać zdjęcia nagłych, wynikających niespodziewanie sytuacji. Uruchomienie aparatu trwa zaledwie 1,2 sekundy.
Venus Engine IV oferuje także tryb wysokiej czułości, który umożliwia aparatowi DMC-FS25 rejestrowanie obrazu z czułością ISO 6400 - wystarczającą do wykonywania zdjęć w niemal całkowitej ciemności bez użycia lampy błyskowej***.
** Maks. pięć zdjęć w trybie standardowym / trzy zdjęcia w trybie podwyższonej jakości.
*** Przy zapisie w rozdzielczości 3 megapikseli (4:3), 2,5 megapiksela (3:2), 2 megapikseli (16:9).

3. Zaawansowany, 3-calowy, inteligentny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów

DMC-FS25 wykorzystuje duży i czytelny wyświetlacz typu Intelligent LCD o przekątnej 3,0 cali i rozdzielczości 230 tys. punktów. Zapewnia on komfortowy podgląd zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i podczas ich przeglądania. Funkcja Intelligent LCD wykrywa warunki oświetleniowe i automatycznie podbija podświetlenie LCD o maks. 40%, jeżeli fotografujemy na zewnątrz w jasnym słońcu. Dopasowuje także liczbę klatek na sekundę, gdy fotografujemy przy słabym oświetleniu. Precyzyjne wykrywanie warunków oświetleniowych i automatyczna kontrola jasności na jednym z 11 poziomów zapewniają najlepszą czytelność obrazu w każdej sytuacji bez dodatkowego zużycia energii. Specjalny tryb High Angle sprawia, że ekran LCD jest bardzo czytelny w czasie, gdy aparat znajduje się wysoko nad oczami użytkownika, np. w trakcie fotografowania nad tłumem.
Poruszanie się po menu i odczytywanie poszczególnych pozycji jest teraz łatwiejsze nawet dla starszych osób dzięki nowej opcji ustawiania wielkości obrazu.

4. Ekscytujące opcje - fotografowanie jest przyjemniejsze

Aparat Lumix oferuje szereg funkcji, dzięki którym fotografowanie jest dobrą zabawą. DMC-FS25 umożliwia tworzenie pokazów slajdów z podkładem dźwiękowym. Wystarczy wskazać zdjęcia, które chcemy pokazać oraz wybrać najlepiej dopasowany nastrój spośród jednej z dostępnych opcji (naturalny, powolny, miejski, swing). Aparat przygotuje pełen emocji pokaz, w którym użyte będą różne efekty przejścia oraz dopasowana muzyka. Użytkownik nie musi zajmować się ręcznym wprowadzaniem poprawek.
Wszystkie aparaty Lumix potrafią wykonywać zdjęcia w rozdzielczości HD (1920x1080 pikseli), pasującej idealnie do pełnoekranowego odtwarzania na panoramicznych (16:9) telewizorach HDTV. Panasonic od dawna dokłada starań, żeby fotografowanie było jak największą przyjemnością. Jednym z przykładów jest wyposażenie telewizorów Viera w gniazdo SD (Viera Image Viewer), dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo oglądać na nich swoje zdjęcia.
DMC-FS25 potrafi nagrywać filmy nie tylko w standardowej rozdzielczości VGA (640x480), ale także WVGA (848x480) z prędkością 30 klatek/s. Filmy w rozdzielczości WVGA doskonale pasują do ekranów telewizorów panoramicznych (16:9), zapewniając imponujące wrażenia.
*Ustawiając jakość filmu na WVGA lub VGA, zalecamy użycie wydajnych kart pamięci, na których opakowaniu wskazano prędkość co najmniej 10 MB/s lub wyższą.
*Klasa prędkości kart SD to standard prędkości dotyczący zapisu ciągłego.
*Czas zapisu filmu bez przerwy jest ograniczony do 15 minut.
*Zapis ciągły filmów jest niemożliwy powyżej objętości 2GB. Pozostający czas ciągłego zapisu jest wyświetlany na ekranie.

5. Inne funkcje

Nowy aparat DMC-FS25 wyposażony jest w mnóstwo funkcji, dzięki którym wykonywanie pięknych zdjęć jest wygodniejsze i przyjemniejsze.
Użytkownik może wybrać jedną z kilku ikon, za pomocą których aparat sygnalizuje, czy obiekt zdjęcia znajduje się w polu ostrości. Dostępna jest nie tylko tradycyjna kropka, ale także kwiatek, samochód i kilka innych kształtów. Pojawiła się też nowa funkcja Photo Frame, dzięki której użytkownicy mogą dookoła zdjęcia umieszczać atrakcyjne ramki. Po wydrukowaniu zdjęcia te wyglądają jak pocztówki w ramkach, dzięki czemu idealnie nadają się na prezent.
Kolejną nowością wprowadzoną w modelu DMC-FS25 jest ustawienie My Scene, do którego użytkownik może przypisać najczęściej używane programy tematyczne, aby móc się do nich błyskawicznie przełączyć w razie potrzeby.
Nowa funkcja Macro Zoom umożliwia zastosowanie 3-krotnego zoomu cyfrowego i przybliżenie obiektu zdjęcia jeszcze bliżej, niż najbliższy możliwy punkt przy ustawieniu obiektu w pozycji szerokokątnej, co daje efekt dramatycznego zbliżenia.

Informacje o dołączonym oprogramowaniu PHOTOfunSTUDIO 3.0

W zestawie z DMC-FS25 znajduje się najnowsza wersja oprogramowania PHOTOfunSTUDIO 3.0. Umożliwia ono prostszą i przyjemniejszą edycję i organizację kolekcji zdjęć. Wyposażono je w funkcję rozpoznawania twarzy, która rozpoznaje twarze na zdjęciach przechowywanych w komputerze, umożliwiając sortowanie wg tego kryterium. Nie trzeba już, jak kiedyś, przeglądać setek zdjęć jedno po drugim, żeby odszukać fotografie konkretnej osoby. Gdy w aplikacji PHOTOfunSTUDIO 3.0 zarejestrujemy daną twarz, program będzie ją wykrywał niezależnie od tego, jakim aparatem zrobiono zdjęcie. Wyrafinowany interfejs umożliwia także tworzenie emocjonalnych pokazów slajdów bogatych w efekty specjalne. Możliwe jest ponadto bezpośrednie wysyłanie filmów do serwisu YouTube.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
5
1
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły