Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot SX10 IS i PowerShot SX1 IS - szerokokątne superzoomy

0

Autor: Marcin Falana

17 Wrzesień 2008
Artykuł na: 9-16 minut
Canon zaprezentował aż dwa modele, które mają zastąpić PowerShot S5 IS. Modele PowerShot SX10 IS i PowerShot SX1 IS należą do grupy superzoom i oferują 20-krotne powiększenie o ekwiwalencie ogniskowej 28-560 mm, f/2.8-5.7. Poza tym zostały wyposażone w procesor Digic IV i poprawioną stabilizację obrazu. Model SX1 IS jest szczególnie interesujący ze względu na zastosowanie w nim sensora CMOS.

Jak widać po wielu ostatnich premierach w świecie aparatów kompaktowych przyszła moda na szeroki kąt. Nie inaczej stało się z nowymi sooperzoomami Canona - Powershot SX1 i SX10. Nie dość, że oferują 20-krotny zoom to zaczyna się on od 28 mm. Kolejnymi cechami wspólnymi są: procesor Digic IV, optyczna stabilizacja obrazu, detekcja twarzy oraz manualne tryby ekspozycji.

Poza tym nowe SX-y zostały wyposażone w 10-megapikselowe sensory o rozmiarze 1/2.3 cala, z tą różnicą że w SX1 zastosowano matrycę CMOS a w SX10 CCD. I właśnie ta cecha najbardziej odróżnia oba modele. Dzięki sensorowi CMOS model SX1 jest w stanie szybciej wykonać zdjęcia seryjne 1,1 kl/s i nagrywać sekwencje wideo w jakości HD (1920 x 1080 pikseli).

Kolejną różnicą jest wielkość obracanego ekranu LCD, który w modelu SX1 ma 2,8 cala natomiast w SX10 2,5 cala, oba jednak dysponują rozdzielczością 230 tys. punktów.

Specyfikacja wkrótce.

Poniżej publikujemy informację prasową producenta:

Amstelveen, Holandia, 17 września 2008:Canon radykalnie "doładowuje" serię swoich cyfrowych kompaktów o dwa 10-megapikselowe modele PowerShot SX1 IS oraz PowerShot SX10 IS, zastępujące model PowerShot S5 IS.
Oba modele ustanawiają nowe standardy dla kompaktów z zoom, wprowadzając do nich szerokokątny obiektyw zoom 20x (od 28mm) oraz napędy USM i VCM, zapewniające szybkie i ciche nastawy zoom. PowerShot SX1 IS oferuje rewolucyjny zestaw funkcji, nie występujących nigdy wcześniej w kompaktach Canon - 10-megapikselową matrycę CMOS, serie o szybkości 4 zdjęć/sek. oraz nagrywanie wideoklipów z jakością Full HD. Zastosowany w obu modelach, nowy procesor DIGIC 4 zapewnia bardzo szybkie działanie aparatu, znakomite odwzorowanie szczegółów i czysty obraz w szerokim zakresie sytuacji zdjęciowych.

Nieporównywalny zasięg

Dzięki obiektywowi Canon z optycznym zoom 20x, o najkrótszej ogniskowej 28mm, oba nowe modele nadają się do fotografowania zarówno obiektów oddalonych jak i szerokich ujęć krajobrazowych. Napęd ultradźwiękowy Canon (USM) łączy się z technologią Voice Coil Motor (VCM), zapewniając ciche i szybkie nastawy obiektywu, tak istotne przy fotografowaniu zawodów sportowych oraz dzikich zwierząt i ptaków. Unikanie rozmycia obrazu przy skrajnie dużych zbliżeniach ułatwia optyczny stabilizator Canon, oferujący teraz 4-stopniową skuteczność.

10-megapikselowa rozdzielczość

Oba nowe modele posiadają matrycę o rozdzielczości 10-megapikseli. Taka rozdzielczość zapewnia plakatową wielkość wydruków i swobodne kadrowanie podczas finalnej obróbki obrazów w komputerze. Matryca Canon CMOS, zastosowana w PowerShot SX1 IS, pozwala fotografować seriami 4 zdjęć/sek. z najwyższą rozdzielczością i jakością JPEG. Tak wysoka sprawność w niewielkim aparacie czyni z niego idealne narzędzie do fotografowania scen dynamicznych, zmieniających się szybko.

Nagrywanie High Definition

PowerShot SX1 IS nagrywa obraz High Definition 1080p (30 klatek/sek.), nadający się do natychmiastowego odtwarzania na dowolnym odbiorniku HDTV, przez wbudowane w aparat złącze HDMI . Prostszy model PowerShot SX10 IS oferuje nagrywanie z rozdzielczością VGA. Podczas nagrywania w obu modelach zapisywany jest również dźwięk stereo, z jakością płyt CD. Atrakcyjność nagrywania zwiększa duży zoom optyczny obiektywu oraz technologia wykrywania twarzy, zapewniająca wysoką jakość nagrywania osób. PowerShot SX1 posiada udoskonaloną funkcję cyfrowego telekonwertera, zapewniającego dodatkowy zoom 2x praktycznie bez utraty jakości nagrywanego obrazu.

DIGIC 4 - inteligentne przetwarzanie dla lepszych fotografii

PowerShot SX1 IS oraz PowerShot SX10 IS zostały wyposażone w nowy procesor obrazowy Canon DIGIC 4. Procesor ten nie tylko zapewnia ultraszybkie działanie aparatu oraz doskonałą jakość i czystość obrazów. Jego moc przetwarzania danych jest istotna dla kilku inteligentnych technologii, ważnych dla uzyskiwania lepszych obrazów.
Zdjęcia osób stają się coraz lepsze dzięki udoskonaleniom technologii wykrywania twarzy, rozpoznającej teraz twarze nachylone w stosunku do aparatu lub widoczne z profilu. Funkcja wybierania i śledzenia twarzy działa bardziej precyzyjnie. Dostępny jest też tryb samowyzwalania związany z rozpoznawaniem twarzy - aparat wykona zdjęcie po krótkiej chwili, gdy w kadrze pojawi się nowa twarz, co znacznie ułatwia fotografowanie się razem z grupą przyjaciół oraz wykonywanie autoportretów.
Fantastyczna ostrość obrazu jest rezultatem udoskonalonej technologii wykrywania ruchu. Aparat koryguje swoje drgania oraz wykrywa ruch obiektu, podnosząc czułość do poziomu zapewniającego wystarczająco krótki czas naświetlania. Rozmycie obrazu jest dodatkowo zwalczane przez nowy tryb nastawiania ostrości ServoAF, który w sposób ciągły koryguje nastawę ostrości odpowiednio do zbliżania się lub oddalania fotografowanego obiektu.
DIGIC 4 realizuje także nową funkcję Canon i-Contrast, która znakomicie wydobywa szczegóły w ciemnych partiach, zachowując ich naturalny wygląd. Funkcja ta nie prowadzi do prześwietlania jasnych fragmentów obrazu, ponieważ działa tylko w polach ciemnych.

Nastawy całkowicie ręczne

Dla osiągnięcia twórczych efektów oraz precyzji nietypowych ujęć, oba modele udostępniają ręczne nastawianie przysłony i czasu naświetlania. Wszystkie podstawowe nastawy aparatu wybiera się z łatwo dostępnego pokrętła. Twórczy potencjał aparatów zwiększają akcesoria, a zwłaszcza profesjonalne lampy błyskowe Canon Speedlite EX.
PowerShot SX1 IS może być sterowany zdalnie, przy pomocy bezprzewodowego sterownika WC-DC300, który pozwala uruchamiać niektóre funkcje aparatu podczas fotografowania i odtwarzania. Sterownik WD-DC300 idealnie nadaje się do fotografowania z długimi czasami naświetlania oraz w innych sytuacjach, kiedy zachowanie pewnej odległości od aparatu jest korzystne. "Oba nowe modele oferują wyjątkowe możliwości zapisywania i pracy z obrazami", powiedział Mogens Jensen, szef europejskiego Canon Consumer Imaging. "Odnosi się to zwłaszcza do PowerShot SX1, który oryginalnie przedefiniowuje, co cyfrowy kompaktowy aparat fotograficzny może robić. Jest to tak znaczna zmiana, że trzeba samemu doświadczyć mocy i wszechstronności tego aparatu, aby w niego uwierzyć."
Podstawowe cechy aparatów:

 • Szerokokątny obiektyw zoom 20x (od 28mm i f/2.8) z optyczną stabilizacją obrazu
 • 10-megapikselowa matryca
 • Matryca Canon CMOS zapewniająca fotografowanie seriami 4 zdjęć/sek. z pełną rozdzielczością (PowerShot SX1 IS)
 • Nagrywanie Full HD (1080p, 30 klatek/sek.) i wyjście HDMI
 • (PowerShot SX1 IS)
 • Procesor DIGIC 4 zapewnia wyjątkową jakość obrazów i wysoką szybkość działania aparatu
 • Dostępność trybów fotografowania z nastawami całkowicie ręcznymi
 • Doskonałe zdjęcia osób dzięki funkcjom wykrywania twarzy (Face Detection AF/AE/FE/WB), wybierania i śledzenia twarzy (Face Select & Track) oraz samowyzwalania twarzą (FaceSelf-Timer)
 • Zwalczanie wszystkich przyczyn rozmycia obrazu - funkcje High ISO Auto, optyczny stabilizator, technologia wykrywania ruchu (Motion Detection Technology) i automatyka ostrości Servo AF
 • Korygowanie czerwonych oczu podczas fotografowania i odtwarzania
 • Funkcja i-Contrast podnosi jasność i zachowuje szczegóły ciemnych partii obrazu
 • Ekran LCD II 2,5 cala, obracalny, o szerokim kącie widzeniaoraz elektroniczny wizjer (PowerShot SX10 IS)
 • Ekran LCD II 2,8 cala, obracalny, o szerokim kącie widzenia(PowerShot SX1 IS)
 • Pokrętło nastaw (Multi Control Dial) i menu użytkownika
 • Płynne nagrania 30 klatek/sek. VGA (PowerShot SX10 IS)
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)