Canon PowerShot A2000 IS, A1000 IS i E1 - miniaturyzacja postępuje

0
Michal Grzegorczyk
26 Sierpień 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Wśród zaprezentowanych dziś aparatów znalazły się dwa nowe modele z rodziny A serii PowerShot oraz przedstawiciel zupełnie nowej linii E - robionej przez kobiety, dla kobiet, jak informuje Canon. Cała trójka ma 10-megapikselowe matryce i różnią się obiektywami oraz innymi parametrami. Wszystkie zostały też znacznie zmniejszone w stosunku do swoich poprzedników.
Canon PowerShot A2000 IS i A1000 IS to następcy modeli A580 IS i A720 IS, natomiast E1 to aparat projektowany podobno "przez kobiety dla kobiet". Z braku odpowiednio szerokiej próby do badań nie możemy stwierdzić, czy rzeczywiście kobietom nowy PowerShot się podoba, ponadto o gustach się nie dystkutuje, więc lepiej przejdźmy do zagadnień technicznych.

Canon PowerShot A2000

Cała trójka ma 10-megapikselowe matryce o rozmiarze 1/2,3 cala oraz procesory Digic III. Na tym podobieństwa się kończą. E1 i A1000IS to podobne do siebie modele, wyróżnia się natomiast A2000 IS. Od tego ostatniego zaczniemy. Canon PowerShot A2000, oprócz 10-megapikselowej matrycy, dostał też obiektyw z 6-krotnym zoomem optycznym (35-210 mm) i 3-calowy ekran LCD (rozdzielczość 230 000 punktów). A1000 IS i E1 mają obiektywy o 4-krotnym zoomie (35-140 mm) i 2,5 calowe ekrany LCD (również 230 000 punktów). Canon podkreśla zmniejszenie rozmiarów nowych kompaktów. Jak można przeczytac "to najbardziej przenośne modele PowerShot". Rzeczywiście, aparaty zostały "ochudzone" i są teraz znacznie cie

Canon PowerShot A1000

Jak przystało na współczesne kompakty mają one liczne tryby automatyczne. Wśród nich obowiązkowy system rozpoznawania twarzy, rozpoznawania ruchu (uruchamia tryb wysokiego ISO), usuwania efektu czerwonych oczu i tryb {Easy Mode automatycznie sterujacy wszystkimi parametrami.

Canon PowerShot E1

Znamy już ceny nowych PowerShotów:
  • PowerShot E1 (biały, niebieski, różowy) - 649 zł
  • PowerShot A1000 IS - 799zł
  • PowerShot A2000 IS (czarny, srebrny) - 899zł
]Poniżej prezentujemy informację prasową przesłaną przez Canon Polska:

Zmiany w serii PowerShot: Canon modyfikuje serię A i wprowadza nową serię E

Amstelveen, Holandia, 26 sierpnia 2008:
Canon zmienia dzisiaj obraz swojej serii PowerShot, wprowadzając na rynek trzy zmodyfikowane stylistycznie i zminiaturyzowane modele. 10-megpikselowe PowerShot A1000 IS i PowerShot A2000 IS zastępują odpowiednio modele PowerShot A580 i PowerShot A720 IS. Wszystkie trzy nowe modele PowerShot zachowują znakomitą jakość obrazów przy konstrukcji zmniejszonej o około 25% w stosunku do swoich poprzedników - wymiary nowych aparatów zostały sprowadzone do rzeczywiście kieszonkowych. Dodatkowo PowerShot E1 - model całkowicie nowy, również 10-megapikselowy - został zaprojektowany przez kobiety dla kobiet i wnosi do tej serii aparatów całkowicie nową, damską stylistykę, a nowy tryb fotografowania Easy Mode, wprowadzony do wszystkich trzech modeli, zapewnia wykonywanie znakomitych zdjęć nawet przez osoby całkowicie początkujące.

Ultraprzenośne i eleganckie

Wszystkie trzy modele posiadają niewiarygodnie małe wymiary i są jak dotychczas najbardziej przenośnymi modelami PowerShot. To nowe podejście konstrukcyjne uzupełniono atrakcyjną stylistyką w różnych kolorach1. PowerShot A1000 IS, opływowy i przyjemny w dotyku jest dostępny w kolorze niebieskim, brązowym lub srebrnym. PowerShot E1 łączy subtelną opływowość kształtów z kolorystyką białą, różową lub żółtą. PowerShot A2000 IS, z obiektywem zoom 6x, wyróżnia się śmiałą prostotą konstrukcji i kolorystyką spiżowo-srebrzystą.

Świetne zdjęcia, wykonane w prosty sposób

Każdy z nowych aparatów zawiera w sobie wiele technologii Canon, zaprojektowanych dla łatwego fotografowania. Wśród 17 trybów fotografowania i nagrywania znajduje się tryb "Easy Mode", automatycznie wykonujący wszystkie nastawy niezbędne do wykonania dobrego zdjęcia. Easy Mode eliminuje ryzyko wykonania błędnej nastawy przez niedoświadczonych użytkowników. Również funkcje odtwarzania obrazów ograniczono w nim do prostego przeglądania i usuwania.
Procesor DIGIC III realizuje wyrafinowane funkcje aparatu, a wśród nich funkcje związane z wykrywaniem twarzy. Jego wielka moc przetwarzania danych zapewnia szybką reakcję aparatu na czynności użytkownika oraz krótkie czasy przetwarzania i zapisywania obrazów. Dzięki wydajności tego procesora aparaty Canon wykonują zaawansowane algorytmy redukowania zakłóceń obrazu i korzystają z technologii iSAPS, która używa danych o fotografowaniu poszczególnych rodzajów scen do optymalizacji nastaw aparatu – tuż przed wykonaniem zdjęcia.

Inteligentne technologie dla coraz lepszych zdjęć

Piękne zdjęcia wykonuje się bez wysiłku również w trudnych warunkach, dzięki licznym technologiom Canon. Wśród nich wyróżnia się technologia wykrywania twarzy (Face Detection Technology), udostępniająca funkcję wybierania jednej
z twarzy widocznych w kadrze i śledzenia jej pozycji (Face Select & Track). Ostateczne nastawy aparatu są wówczas optymalizowane dla lokalizacji i oświetlenia wybranej twarzy. Bardzo użyteczna jest także funkcja automatycznego korygowania czerwonych oczu (Auto Red Eye Correction), działająca także podczas fotografowania. Dzięki niej osoby na zdjęciach wykonanych z błyskiem są uwieczniane bez tej dokuczliwej wady obrazu.

Ostrość zdjęcia zapewnia kompleksowa technologia wykrywania ruchu (Motion Detection Technology), działająca podczas nastaw czułości w trybie High ISO Auto. Efektem działania tej technologii jest taka nastawa czułości aparatu, aby ryzyko utraty ostrości było możliwie małe, ale bez nadmiernego wzrostu zakłóceń obrazu. Technologia wykrywania ruchu korzysta z informacji przekazywanych przez technologię wykrywania twarzy, używa danych z optycznego stabilizatora obrazu oraz na bieżąco analizuje scenę, wykrywając ruch obiektu.

"Dzisiaj widzimy przemieszczanie się serii Power na kolejny, wyższy poziom", skomentował nowe aparaty Mogens Jensen, szef europejskiego Canon Consumer Imaging. "Każdy z nowych modeli oferuje niezwykłe połączenie kieszonkowej wygody z zaawansowanymi funkcjami obrazowymi serii PowerShot."

Podstawowe cechy nowych modeli:
- 10-megapikselowa matryca
- Warianty kolorystyczne: Niebieski, brązowy lub srebrny - PowerShot A1000 IS, Biały, różowy lub błękitny - PowerShot E1
- Zoom optyczny 6x z optycznym stabilizatorem obrazu (PowerShot A2000 IS)
- Zoom optyczny 4x, również ze stabilizatorem optycznym (PowerShot A1000 IS, PowerShot E1)
- Procesor DIGIC III z technologią optymalizacyjną iSAPS zapewnia czyste, ostre obrazy i krótkie czasy reakcji
- 17 trybów fotografowania i nagrywania, wśród nich tryby: łatwy (Easy Mode), zachód słońca (Sunset) i fotografowania z wysoką czułością (ISO 3200)
- Doskonałe zdjęcia osób dzięki powiązaniu wykrywania twarzy z automa¬tycznymi nastawami ostrości, ekspozycji, ekspozycji dla błysku i balansu bieli (Face Detection AF/AE/FE/WB) oraz dodatkowa funkcja wybierania i śledzenia twarzy (Face Select & Track)
- Walka z rozmyciem obrazu – stabilizator optyczny w obiektywie i technologia wykrywania ruchu, działająca przy nastawach czułości High ISO Auto
- Automatyczne korygowanie czerwonych oczu podczas fotografowania i odtwarzania
- 3-calowy ekran LCD w PowerShot A2000 IS
- 2,5-calowy ekran LCD oraz celownik optyczny w PowerShot A1000 IS i PowerShot E1
- Płynne nagrywanie wideoklipów – rozdzielczość VGA i szybkość 30 klatek/sek oraz tryb nagrywania Long Play
- Zasilanie wszystkich modeli również ze zwykłych baterii AA

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły