Nikon D300 - koniec czekania

Autor: Łukasz Kacperczyk

23 Sierpień 2007
Artykuł na: 29-37 minut
Nikon przedstawia następcę półprofesjonalnej lustrzanki cyfrowej D200. Zmiany nie są może rewolucyjne, ale na pewno znaczące. Nikon D300 zachowuje uszczelnienie korpusu poprzednika, lecz zamienia sensor na samoczyszczącą 12-megową matrycę CMOS, dodaje opcję podglądu na żywo, rozszerza zakres czułości i zmienia system AF. Ponadto D300 ma być w założeniu bardziej "profesjonalny" od D200. Uwaga! Dodano pełną specyfikację i film o nowym aparacie.
Na następcę pierwszej niezawodowej lustrzanki cyfrowej Nikona (modelu D100) miłośnicy marki musieli czekać aż 3 lata, czyli prawdziwą wieczność. Nikon D200 pojawił się dopiero w listopadzie 2005 roku. Łatwo więc obliczyć, że tym razem nie było tak źle i oczekiwanie na D300 trwało trochę ponad półtora roku. Między innymi dzięki temu w przypadku tej wymiany generacji nie mamy do czynienia z technologiczną przepaścią jak poprzednio. Ale zmiany są, i to ciekawe.

Nikon D300

Nie zmienił się segment, w który wpasowuje się D300 - tak jak D200 dzisiejsza nowość jest skierowana do zaawansowanego amatora, któremu zależy na uszczelnieniu korpusu i niezawodności, lub zawodowca potrzebującego zapasowego czy po prostu mniejszego od profesjonalnych lustrzanek aparatu o zbliżonych możliwościach.

Podstawową różnicą w stosunku do poprzednika jest matryca - i nie chodzi tu nawet o rozdzielczość (tutaj skok nie jest zbyt duży), ale raczej o jej typ. D200 miał 10-megowy sensor CCD, z którego w dzisiejszej nowości zrezygnowano na korzyść 12-megowego przetwornika typu CMOS. Zapewne między innymi dzięki niemu udało się zwiększyć zakres dostępnych ekwiwalentów czułości z przedziału ISO 100-1600 (plus rozszerzenie do 3200) w D200 do ISO 200-3200 z opcją obniżenia do ISO 100 (Lo 1) i podwyższenia do ISO 6400 (Hi) w D300. Imponująca wszechstronność - nie zapominajmy bowiem, że mamy do czynienia z aparatem, który mimo wszystko w założeniu nie jest profesjonalny.

Kiedy dwa dni temu informowaliśmy o najnowszej matrycy CMOS Sony IMX021, zastanawialiśmy się, czy to właśnie ten sensor zostanie wykorzystany w najnowszych lustrzankach Nikona, o których huczało w Internecie (wtedy jeszcze na podstawie przecieków z Japonii). Wygląda jednak na to, że są to różne przetworniki - nie zgadza się choćby ich rozdzielczość (Nikon D300 ma sensor 12,3 Mp, Sony IMX021 oferuje 12,47 Mp efektywnych). Więcej będziemy w stanie powiedzieć dopiero, kiedy Nikon udostępni dodatkowe szczegóły.

Nikon D300 - tylna ścianka z 3-calowym ekranem LCD

Wydaje się jednak, że podstawowym powodem przesiadki z CCD na CMOS-a była chęć wyposażenia D300 w podgląd na żywo, dzięki czemu można kadrować bezpośrednio na ekranie LCD. Zresztą monitor dzisiejszej premiery również zasługuje na kilka słów. Co prawda 3-calowa przekątna nie jest już rekordem, ale dalej imponuje. Jednak Nikon przebił konkurencję pod względem rozdzielczości wyświetlacza, który ma aż 920 tys. punktów (ponad czterokrotnie więcej niż konkurencja)! Na razie możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wygląda ocena ostrości zdjęcia na takim "telewizorze", ale z pewnością jest przyjemnie.

Wracając jeszcze na chwilę do podglądu na żywo - użytkownik ma do wyboru dwa tryby pracy autofokusa. Podczas fotografowania z ręki do aktywacji AF niezbędne jest krótkotrwałe opuszczenie lustra. Działa wtedy główny czujnik AF. Osoby, które wolą pracować ze statywem, mają jednak w trybie podglądu na żywo możliwość skorzystania z autofokusa opartego o detekcję kontrastu wykorzystującego matrycę obrazową (rozwiązanie stosowane w kompaktach). Ustawianie ostrości odbywa się przez to wolniej (stąd konieczność użycia statywu), ale za to ponieważ aparat korzysta z całego sensora, fotograf nie jest ograniczony liczbą punktów AF (zupełnie jakby 51 pól mogło ograniczać... ale o tym za chwilę). Ostrość można ustawić na dowolne miejsce w kadrze. Warto podkreślić, że jest to jedno z kilku rozwiązań zaczerpniętych w D300 z profesjonalnego modelu D3, co musimy pochwalić.

Podgląd na żywo przyda się też do bezprzewodowego sterowania aparatem. W połączeniu z transmiterem WT-4 umożliwia wygodne fotografowanie bez konieczności stosowania kabli - wystarczy ustawić aparat na statywie i na ekranie komputera obserwować to, co "widzi" D300, aby w odpowiednim momencie wyzwolić migawkę. Oczywiście WT-4 pozwala też na zdalne przeglądanie zdjęć w aparacie (a w zasadzie aż do pięciu D300 wyposażonych w to akcesorium) i pobieranie plików w trakcie pracy (np. przez fotoedytora).

Nikon D300

W informacji prasowej producent chwali się nowym procesorem o nazwie EXPEED odpowiedzialnym za szybką pracę aparatu i wysoką jakość obrazu. W tym segmencie do standardu wchodzą już 14 bitowe konwertery analogowo cyfrowe (podobne rozwiązanie zastosowano np. w pokazanym w poniedziałek Canonie EOS 40D). A wracając do szybkości, z dziennikarskiej powinności informujemy, że D300 jest minimalnie szybszy od poprzednika jeśli chodzi o gotowość do pracy po włączeniu (0,13 s kontra 0,15 s w D200) i opóźnienie wyzwolenia migawki po naciśnięciu spustu (45 ms kontra 50 ms w D200). Zwiększono też prędkość zdjęć seryjnych - z 5 do 6 kl/s. W połączeniu z opcjonalnym uchwytem bateryjnym MB-D10 (zasilanym akumulatorem EN-EL4a) osiągi podnoszą się nawet do 8 kl/s - to wynik w pełni profesjonalny.

O targetowaniu najbardziej zaawansowanego użytkownika świadczyć też może fakt zwiększenia gwarantowanej żywotności ze 100 tys. cykli w D200 do 150 tys. cykli w dzisiejszej premierze. Nikon podkreśla, że stara się patrzeć w przyszłość - stąd wyposażenie D300 w złącze HDMI umożliwiające wyświetlanie zdjęć bezpośrednio na ekranie telewizora HD.

Co prawda za pomiar światła i balansu bieli jest odpowiedzialny ten sam co w D200 słynny już 1005-pikselowy czujnik RGB, ale firma przekonuje, że jeszcze go ulepszono. Teraz rozpoznaje on również kształt i położenie fotografowanego obiektu. Duża zmiana zaszła w systemie automatycznego ustawiania ostrości. Nikon D200 dysponował 11 polami AF, a dzisiejszą premierę wyposażono w 51-polowy (!) system AF (taki sam jak we w pełni profesjonalnym D3), który potrafi śledzić obiekty w kadrze m.in. na podstawie koloru. Ciekawe, jak będzie się spisywał w praktyce. Na razie wiemy, że wśród tych 51 punktów aż 15 to czujniki krzyżowe, które działają nawet z obiektywami o jasności (ciemności?) F5.6. Firmie należą się też brawa za decyzję o wyposażeniu D300 w wizjer pokazujący 100% kadru - to ewenement w tej klasie, który docenią osoby szczególnie dbające o precyzyjną kompozycję.

Nikon D300 - pod gumową klapką kryje się m.in. gniazdo HDMI

Nikon D300 powinien trafić do sprzedaży w listopadzie bieżącego roku, czyli niemal równo dwa lata po D200. Jak donosi nasz korespondent w Tokio, europejską cenę ustalono na poziomie 1699 euro. Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej specyfikacji oraz informacji prasowej producenta. Na końcu artykułu znajdują się też dodatkowe zdjęcia produktu. Zachęcamy też do obejrzenia filmu o nowym aparacie przygotowanego przez Nikon Polska.NazwaNikon D300
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość12,3 Mp
Sensor
 • CMOS, 23,6 x 15,8 mm (format DX)
 • przelicznik x1,5
 • całkowita liczba pikseli: 13,1 megapikseli
 • 12,3 megapikseli efektywnych
 • wbudowany system czyszczenia matrycy
PamięćCompactFlash (CF) typu I i II zgodne ze standardem UDMA oraz Microdrive
Rozdzielczość
 • 4288 x 2848 (L)
 • 3216 x 2136 (M)
 • 2144 x 1424 (S)
Formaty zapisu obrazu
 • NEF (12-bitowe lub 14-bitowe pliki RAW z kompresją lub bez)
 • TIFF (RGB)
 • JPEG: Exif 2.21, zgodny ze standardami DCF 2.0 i DPOF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|mocowanie Nikon F;AF Nikkor DX - dostępne wszystkie funkcje;AF Nikkor typ G lub D (oprócz obiektywów Nikkor IX)- dostępne wszystkie funkcje (oprócz obiektywu PC Micro-nikkor);AF Nikkor inne niż typ G lub D - dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem 3D Color Matrix Metering II;AI-P - dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem autofokusa i 3D Color Matrix Metering II;AI Nikkor bez procesora - możliwość korzystania w trybie [A] lub [M] z obsługą Color Matrix Metering, wskazanie wielkości przysłony po wprowadzeniu przez użytkownika danych przysłony f/(wartość) oraz długości ogniskowej f=mm, funkcja elektronicznego potwierdzania ostrości dostępna przy maksymalnej efektywnej przysłonie f/5,6 lub mniejszej}
Stabilizacja obrazuw wybranych obiektywach
Zoom cyfrowyn.d.
Przysłonasamopowracająca, z przyciskiem podglądu głębi ostrości
Migawka
 • sterowana elektromagnetycznie, szczelinowa o pionowym przebiegu
 • 30 s - 1/8000 s i czas B
Tryby ekspozycji{LST|u|[P] automatyka programowa (możliwa fleksja programu);[S] automatyczna preselekcja czasu;[A] automatyczna preselekcja przysłony;[M] Manualny}
Pomiar światłasystem pomiaru TTL przy całkowicie otwartej przysłonie z wykorzystaniem 1005-pikseowego czujnika RGB:
 • obiektywy Nikkor typu D/G obsługują pomiar matrycowy 3D Colour Matrix II z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB
 • pozostałe obiektywy AF Nikkor z wbudowanymi procesorami obsługują pomiar matrycowy
 • obiektywy bez procesora wymagają ręcznego wprowadzenia danych
 • pomiar skoncentrowany z uwypukleniem środka kadry (75% czułości miernika skupione na obszarze o średnicy 8 mm) w odniesieniu do obszaru o szerokości 6, 8, 10, lub 13 mm w centrum kadru lub pomiar na podstawie uśrednienia całego kadru
 • pomiar punktowy (na obszarze o średnicy 3 mm, ok 2% powierzchni całego kadru)
 • pozycja pomiarowa może być powiązana z polem ostrości w przypadku obiektywów Nikkor z wbudowanym procesorem
Kompensacja ekspozycji+/- 5,0 EV w krokach 1/3, 1/2 lub 1 EV
Blokada ekspozycjizmierzona wartość ekspozycji jest blokowana przez naciśnięcie przycisku AE-L/AF-L
Autobracketing
 • liczba zdjęć: od 2 do 9 klatek
 • kompensacja: w krokach co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV
Metody pomiaru ostrości{LST|u|system wykrywania ostrości TTL przy użyciu modułu Nikon Multi-CAM 3500DX;zakres działania: od - 1 do +19 EV (zasięg AF przy krawędziach: EV od 0 do +19) [w normalnej temperaturze (20°C), czułość równoważna ISO 100];51 pól ostrości, w tym 15 czujników krzyżowych: możliwość wyboru spośród 51 lub 11 pól ostrości;dynamiczny przydział pól AF ( dostępny spośród: 9 punktów, 21 punktów, 51 punktów, 51 punktów w systemie 3D śledzenia obiektu)}
Tryby pracy autofocusa{LST|u|pojedynczy AF [S];ciągły AF [C];manualny [M];śledzenie ostrości włączane automatycznie w trybie pojedynczego AF [S] lub ciągłego AF [C]
Manual focustak, włączany na korpusie aparatu lub obiektywu
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy, definiowalny przycisk na obudowie
Podgląd głębitak, przycisk na obudowie
Czułość
 • skok 1/3, 1/2 lub 1 EV
 • ISO 200
 • ISO 400
 • ISO 800
 • ISO 1600
 • ISO 3200
 • Lo: ISO 100
 • HI1: ISO 6400
Balans bieli
 • automatyczny ( z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB)
 • 7 trybów predefiniowanych z ręcznym dostrajaniem
 • ręczny
 • ustawienie temperatury barwowej (w skali Kelvina, 2500-10000 Kelvinów, 31 ustawień)
 • braketing balansu bieli (od 2 do 9 klatek z krokiem co 10, 20, 30 MIRED)
Efekty
 • Standard
 • Neutral
 • Vivid
 • zdjęcia czarno-białe
Korekta obrazu
 • ostrość (automatyczna lub ręczna - 7 poziomów)
 • kontrast (automatyczny, ręczny - 5 poziomów, wprowadzanie własnej krzywej tonalnej)
 • jasność (ręczna - 3 poziomy)
 • nasycenie (automatyczne lub ręczne - 5 poziomów)
 • kolor (ręczny - 5 poziomów
Zdjęcia seryjne
 • tryb wolny (CL): 1 - 7 klatek na sekundę (podczas używania zasilacza sieciowego EH-5a/EH-5 lub wielofunkcyjnego pojemnika na beterie MB-D10 z bateriami iinymi ni akumulator litowo-jonowy EN-EL3e)
 • tryb szybki (CH): 8 klatek na sekundę (podczas używania zasilacza sieciowego EH-5a/EH-5 lub wielofunkcyjnego pojemnika na beterie MB-D10 z bateriami innymi niż akumulator litowo-jonowy EN-EL3e), 6 kl/s (podczas używania akumulatora litowo-jonowego EN-EL3e)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD
 • przekątna 3 cale
 • 920 tys. punktów
 • kąt widzenia 170°
 • niskotemperaturowy, polisilikonowy ekran LCD w technologii TFT
 • możliwość regulowania jasności wyświetlacza
Synchronizacja z lampą1/320 s
Lampa błyskowa
 • wbudowana typu pop-up, liczba przewodnia około 17 dla ISO 200 (18 w trybie manualnym), odpowiednik ISO 100 - około 12 (13 w trybie manualnym)
 • zewnętrzna: dedykowa gorąca stopka
 • zaawansowane sterowanie i-TTL (z informacją o temperaturze barwowej) dla lamp SB-800/SB-600
 • tryb D-TTL dla lamp SB-80DX/50DX
 • tryb manualny
Kontrola błysku
 • synchronizacja na przednią kurtynę migawki (tryb normalny)
 • redukcja efektu czerwonych oczu
 • redukcja efektu czerwonych oczu przy długich czasach ekspozycji
 • synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
 • synchronizacja na tylną kurtynę migawki
 • sterowanie grupami lamp przy wykorzystaniu lamp i-TTL
Stopka akcesoriówtak, dedykowana
Matówka
 • typu B
 • przejrzysta matówka BrightView Clear Matte Screen II z polami ustawiania ostrości i możliwością wyświetlenia linii pomocniczych
Lustroautomatyczne, powracające do pozycji wyjściowej
Wizjer
 • optyczny z pryzmatem
 • wbudowana korekcja dioptrażu (od -2 do +1 dptr.)
 • pokrycie kadru w wizjerze: ok 100%
 • powiększenie: około 0,94x z obiektywem 50 mm F/1.4
Punkt oczny19,5 mm (dla -1,0 dptr.)
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzania
 • pojedyncze zdjęcie
 • miniatury (4 lub 9)
 • slideshow
 • histogram RGB
 • wartości naświetlania
 • zaznaczenie obszarów prześwietlonych
Samowyzwalacz
 • sterowany elektronicznie
 • opóźnienie: od 2 do 20 s
Złącza
 • USB 2.0 (Hi-Speed) (złącze Mini-B)
 • wyjście video HDMI (wersja 1.3a, Typ łącza A)
 • 10-punktowe złącze pilota
 • wyjście wideo
 • przesyłanie plików z wykorzystaniem protokołu FTP przez opcjonalny nadajnik bezprzewodowy WT-1/1A (standard IEEE 802.11b) i WT-2/2A (IEEE 802.11b/g)
Pilotopcjonalny
Zasilanie
 • akumulator litowo-jonowy EN-EL3e
 • opocjonalny wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D10 z jednym akumulatorem litowo-jonowym EN-EL4a, EN-EL4 lub EN-EL3e albo z ośmioma bateriami rozmiaru r6/AA
 • zasilacz EH-5a (opcjonalny)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualne
 • dostępne 48 ustawień idywidualnych
 • kalibracja układu autofokusa dla korpusu lub 20 różnych obiektywów
 • wprowadzanie własnej krzywej tonalnej
Warunki atmosferycznetemperatura: 0-40 stopni C, wilgodtność poniżej 85%
Gwint statywutak, 1/4 cala
Obudowastop magnezowy pokryty plastikiem, gumowane uchwyty
Wymiary147 x 114 x 74 mm
Waga825 g
Akcesoria
 • w zestawie: {LST
;opcjonalnie:
 • nadajnik bezprzewodowy WT-4
 • zasilacz EH-5a
 • okular powiększający DK-21M
 • lampa błyskowa SB-800 lub SB-600
 • oprogramowanie Nikon Capture NX
 • program Camera Control Pro 2
}
Oprogramowanieb.d.
Artykuł na Fotopolis6263


Firma Nikon wprowadza model D300 należący do nowej klasy lustrzanek dla zawodowców

Zaawansowana, poręczna lustrzanka cyfrowa cechuje się rozdzielczością 12,3 mln pikseli, rejestrowaniem zdjęć seryjnych z dużą szybkością 6 kl./s, samoczyszczącą matrycą i trybem podglądu na żywo

Warszawa, 23 sierpnia 2007 r.:
Firma Nikon Europe zapowiedziała wprowadzenie na rynek jednoobiektywowej lustrzanki cyfrowej D300, która wyznacza nowe standardy jakości poręcznych aparatów dla zawodowców. Łatwy w obsłudze model D300 formatu DX charakteryzuje się wyśmienitą jakością obrazu, wszechstronnym wyposażeniem i szybkim reagowaniem na polecenia użytkownika. Dzięki najwyższej w swojej klasie rozdzielczości 12,3 mln pikseli, rejestrowaniu zdjęć seryjnych z dużą szybkością 6 kl./s, samoczyszczącej matrycy i 3-calowemu monitorowi LCD o wysokiej rozdzielczości (VGA) w połączeniu z legendarną niezawodnością urządzeń firmy Nikon model D300 jest przełomową ofertą dla fotografów, którzy poszukują zaawansowanej lustrzanki o niewielkich wymiarach.

Nikon D300

"Aparat D300 jest wyposażony w nasze najnowsze rozwiązania techniczne i zapewnia poziom ergonomii, z jakiego słyną produkty marki Nikon, dzięki czemu wyznacza nowy standard dla aparatów przeznaczonych dla zawodowców dbających o swój budżet" - powiedział Robert Cristina, kierownik ds. marki w dziale produktów dla zawodowców firmy Nikon Europe. "D300 to aparat, który można zabrać ze sobą w dosłownie każde miejsce, ponieważ charakteryzuje się szybkim reagowaniem na polecenia użytkownika, wysoką wydajnością i łatwą obsługą, czyli cechami atrakcyjnymi dla każdego, kto poważnie traktuje fotografowanie".

Szybkość i wydajność
Aparat D300 wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, służące do rejestrowania zdjęć o wysokiej jakości. Matryca CMOS w formacie DX o wysokiej rozdzielczości 12,3 mln pikseli tworzy pliki zdjęć nadające się niemal do wszystkich zastosowań. Jej ważnym uzupełnieniem jest duża szybkość rejestrowania zdjęć seryjnych wynosząca 6 kl./s (maks. 8 kl./s przy zastosowaniu dostępnego osobno wielofunkcyjnego pojemnika na baterie). Model D300 cechuje się błyskawiczną gotowością do fotografowania, szybkim reagowaniem na polecenia użytkownika i wyjątkową elastycznością, spełniając z powodzeniem wymagania najróżniejszych zadań fotograficznych. Aparat D300 uruchamia się w ciągu zaledwie 0,13 s, a jego opóźnienie migawki jest niemal niezauważalne, ponieważ wynosi tylko 45 ms.

Niewiarygodna dokładność
W aparacie D300 zastosowano samoczyszczącą matrycę, która za pomocą drgań o wysokiej częstotliwości usuwa drobiny kurzu z powierzchni swojego optycznego filtra dolnoprzepustowego. Aparat cechuje się szerokim zakresem czułości od ISO 200 do 3200 wraz z dodatkowymi ustawieniami Lo 1 (odpowiednik ISO 100) i Hi (odpowiednik ISO 6400). Dokładność odwzorowania obrazu zwiększa również nowo opracowany przez firmę Nikon system rozpoznawania scenerii, którego działanie jest oparte na słynnym 1005-pikselowym czujniku RGB, zmodyfikowanym pod kątem rozpoznawania kształtu i położenia obiektu przed wykonaniem zdjęcia. Pomaga on także nowemu, 51-polowemu systemowi autofokusa w śledzeniu obiektów na podstawie ich koloru, a ponadto wpływa korzystnie na precyzję ustawiania ekspozycji i balansu bieli. Aparat D300 pozwala również korzystać z trybu podglądu na żywo, w którym obraz z obiektywu jest widoczny na ekranie monitora LCD, z dwoma ustawieniami dostosowanymi do fotografowania ze statywem i bez niego. Autofokus jest dostępny w przypadku obu ustawień podglądu na żywo.

Wyższa jakość obrazu dzięki mechanizmowi EXPEED
To właśnie mechanizmowi przetwarzania obrazu EXPEED zawdzięcza model D300 możliwość tak szybkiego rejestrowania i obróbki danych zdjęciowych o wysokiej rozdzielczości. Działanie mechanizmu EXPEED opiera się na odpowiednich rozwiązaniach sprzętowych oraz wieloletnim doświadczeniu firmy Nikon w dziedzinie obróbki obrazu. Mechanizm EXPEED zastosowany w modelu D300 składa się z 14-bitowego konwertera analogowo-cyfrowego i 16-bitowego układu przetwarzania obrazu. Oba mają wpływ na uzyskiwane efekty, które są zbieżne z powszechnie znanym stylem firmy Nikon, charakteryzującym się bogactwem wiernie reprodukowanych barw, płynnymi przejściami tonalnymi odcieni skóry i wyjątkową szczegółowością obrazu.

Nikon D300 - jednym z wyznaczników jego "nieprofesjonalności" jest wbudowana lampa błyskowa

Gotowy na przyszłość
W aparacie D300 wszystko jest podporządkowane wysokiej rozdzielczości obrazu. Od 3-calowego monitora LCD o rozdzielczości VGA i kącie oglądania wynoszącym 170 stopni, aż po złącze HDMI przeznaczone do wyświetlaczy HD, model D300 jest przystosowany do przyszłego standardu odtwarzania i obróbki obrazu. Elementy sterowania aparatu D300 podporządkowano łatwości obsługi, a dodatkowo zastosowano czytelny górny panel LCD i ekran informacyjny na tylnym monitorze LCD. Kolory tego ekranu mogą się zmieniać w zależności od panujących warunków oświetlenia. Dzięki całkowicie intuicyjnemu, 8-kierunkowemu wybierakowi wielofunkcyjnemu wybieranie któregokolwiek z 51 punktów ostrości jest czystą przyjemnością.

Trwały i niezawodny
Aparat D300 podtrzymuje długą tradycję firmy Nikon w oferowaniu solidnych i trwałych produktów. Korpus aparatu jest wykonany ze stopu magnezu, a migawka została przetestowana pod kątem dokładności działania przez 150 tys. cykli. Model D300 cechuje się ponadto dużą odpornością na kurz i wodę.

System Total Imaging System
Podobnie jak model D3, lustrzanka D300 jest nie tylko aparatem, ale też elementem kompleksowego systemu firmy Nikon, który pomaga fotografom w wykonywaniu wspaniałych zdjęć. Model D300 jest zgodny z obiektywami Nikkor, lampami błyskowymi, akcesoriami i aplikacjami należącymi do systemu Nikon Total Imaging System, który pozwala sprostać każdemu wyzwaniu, z jakim może się spotkać fotograf.

Jednym z akcesoriów, które mogą wydłużyć czas fotografowania, zwiększyć ergonomię wykonywania zdjęć w orientacji pionowej i przyspieszyć rejestrowanie zdjęć seryjnych do 8 kl./s*, jest opcjonalny wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D10. Podłącza się go po prostu do podstawy aparatu. W przeciwieństwie do innych uchwytów pojemnik MB-D10 nie zajmuje komory na baterie aparatu, dzięki czemu można fotografować z użyciem dwóch akumulatorów EN-EL3e lub zastosować dodatkowo pojemny akumulator EN-EL4a. Aparat D300 i pojemnik MB-D10 można ponadto zasilać bateriami rozmiaru AA.

*Wymagany jest akumulator EN-EL4a.


Nikon D300

Bezprzewodowa komunikacja
Firma Nikon była pionierem w dziedzinie bezprzewodowej transmisji zdjęć. Obecnie wraz z pojawieniem się przekaźnika bezprzewodowego WT-4 marki Nikon nastała era sieci złożonych z wielu aparatów. Nie tylko pozwala on transmitować zdjęcia na serwery i zdalnie sterować aparatem, ale również umożliwia zdalne przeglądanie miniatur zdjęć zapisanych w aparacie. W środowisku bezprzewodowym można budować sieci złożone z maksymalnie 5 aparatów D300 i dzięki temu przeglądać miniatury zdjęć jednocześnie ze wszystkich podłączonych aparatów. Następnie można "ściągnąć" odpowiednie pliki zdjęć, podczas gdy fotografowie kontynuują swoją pracę.

Korpus aparatu D300 ma wymiary 147,2 (szer.) x 112,8 (wys.) x 74 (gł.) mm i waży zaledwie 795 g.

Aparat trafi do sprzedaży w listopadzie 2007 r.

Dane techniczne i sprzęt mogą ulec zmianom bez uprzedniego powiadomienia i bez jakichkolwiek zobowiązań ze strony producenta. Sierpień 2007.


Nikon D300


Nikon D300


Nikon D300


Nikon D300


Nikon D300
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)