Nikon D200 - nareszcie!

Autor: Michał Sułkiewicz

1 Listopad 2005
Artykuł na: 29-37 minut
Firma Nikon zaprezentowała dzisiaj model, który można śmiało określić najdłużej wyczekiwaną lustrzanką w dziejach fotografii cyfrowej. Matryca 10.2-megapiksela, 5 klatek na sekundę i uszczelniony korpus, to najważniejsze cechy Nikona D200. Uaktualnienie 04/10/05: Umieściliśmy do ściągnęcia prezentację D200

Zaprezentowanie modelu Nikon D200 kończy prawie trzyletnie oczekiwanie na nową półprofesjonalną cyfrową lustrzankę tej firmy - następcę modelu D100. Od paru lat w okolicach większych imprez fotograficznych, jak PMA czy Photokina przez Internet przewalała się fala plotek, że to już, już teraz Nikona pokaże następcę. W sumie czekaliśmy prawie trzy lata od premiery D100. To w dobie fotografii cyfrowej prawie wieczność, a na pewno tak długo, że może zastanawiać sens porównywania nowego modelu z jego poprzednikiem. Ciekawsze może być porównanie nowego Nikona z odwiecznym konkurentem Canonem EOS 5D. Dla porządku podamy jednak odpowiednie wartości dla modelu D100.

Nikon D200 wyposażony został w nowoopracowany sensor CCD o efektywnej rozdzielczości 10.2 megapikseli, z którego otrzymamy fotografie o rozdzielczości 3872 x 2592 pikseli. (Dla Nikona D100 te wartości, to odpowiednio 6.2 megapikseli i 3008 x 2000 pikseli.) Producent podkreśla, że dzięki wyjątkowo szybkiej, 4-kanałowej transmisji danych w nowej matrycy możliwe było osiągnięcie prędkości 5 klatek na sekundę do 37 zdjęć JPEG i 22 NEF. To lepiej niż konkurencyjny EOS 5D, ale pamiętajmy, że on musi sobie radzić z większą matrycą: 35,8 x 23,9 mm. W D200 znajdziemy matrycę w rozmiarze 23,6 x 15,8 mm określaną przez Nikona jako DX, a więc porównywalną z CMOSem w 20D. Tak czy inaczej osiągi te należy uznać za bardzo dobre.

Nikon D200

Oczywiście w tak dobrych wynikach swój udział ma zapożyczony z modelu D2X system obróbki sygnału z matrycy, który, jak podkreśla producent, pozwala również na wyjątkowo wierne oddanie kolorów i przejść tonalnych. Również od większego brata D200 otrzymał doskonały system pomiaru ekspozycji 3D Color Matrix Metering II oraz 11-polowy system autofokusa Multi-CAM 1000, który potrafi dostosować swoje działanie do założonego obiektywu (dotyczy obiektywów CPU) i pod tym względem zoptymalizować pracę na przykład ciągłego pomiaru ostrości. Producent twierdzi jednak, że zastosowany w D200 układ AF jest nowocześniejszą wersją zestosowanego w D2X. Nowe funkcje obejmują między innymi nowy, grupowy system wyboru pol AF.

Nowe układy elektroniczne są również odpowiedzialne za szybkość innych operacji wykonywanych D200. Dane producenta mówią o czasie uruchamiania się aparatu na poziomie 0,15 s i 50-milisekundowym opóźnieniu migawki. Nie jest to, co prawda 37 s, jak w modelu D2X, ale i tak D200 wypada nieźle. Dla fotografów, którzy będą wykorzystywać szybkostrzelność nowego aparatu, z pewnością ważny będzie czas zaciemnienia wizjera, który wynosi tylko 105 milisekund. Dodajmy, że lustro zaprojektowane zostało na ponad 100 tys. cykli pracy, a specjalny system konstrukcji zapobiega odbijaniu się opadającego lustra, co z pewnością także przyczyni się do zmniejszenia głośności pracy aparatu.

duży, 2,5-calowy ekran LCD

Jedną z najbardziej widocznych cech nowego modelu jest duży, 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów i kącie widzenia 170°. Ten rozmiar ekranów staje się powoli standardem w profesjonalnym i półprofesjonalnym sprzęcie.

Jednak D200 imponuje również dużym górnym ekranem LCD, na którym w wygodny sposób można odczytać wszystkie najważniejsze informacje o ustawieniach i parametrach pracy aparatu. Według informacji producenta jest to największy ekran w tej klasie sprzętu. Cieszy fakt, że Nikon oparł się modzie przenoszenia tego wyświetlacza na tylną ściankę aparatu i zachował klasyczny układ.

duży, górny ekran LCD w klasycznym układzie

Również układ przycisków i przełączników jest typowy dla nowych lustrzanek Nikona, a więc króluje funkcjonalność z nawiązaniem do tradycji marki. Tak więc również użytkownicy D100 powinni z łatwością się odnaleźć. Producent w materiałach prasowych nie poświęca dużo czasu temu tematowi, więc dopiero pierwsze testy potwierdzą lub obalą powyższą tezę.

Niewątpliwie dużą przewagą D200 nad produktami konkurencji jest uszczelnienie obudowy. Nikon zapewnia, że zastosowane uszczelnienia skutecznie zabezpieczają aparat przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak kurz czy wilgoć. Trzeba przyznać, że w segmencie lustrzanek średniej-wyższej klasy D200 jest w tej chwili, obok E-1 Olympusa, najlepiej zabezpieczonym modelem.

Sama obudowa D200 została wykonana z pokrytego plastikiem chassis ze stopu magnezowo-aluminiowego, ale to już standard wśród półprofesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Wśród "profesjonalnych" cech nowego modelu z pewnością należy także wymienić jasny i duży wizjer o powiększeniu x0,94. Wizjer ma oczywiście możliwość korekcji dioptrii.

D200 został uszczelniony na poziomie produktów z wyższej półki

Wspominaliśmy już o dużym pokrewieństwie elektroniki z większym D2X, więc nie będzie niespodzianką, że nowy aparat umożliwia jednoczesny zapis plików NEF i JPEG oraz współpracuje z lampami za pomocą systemu i-TTL. Mimo aspiracji bycia profesjonalną lustrzanką, D200 wyposażony jest we wbudowaną lampę typu pop-up (również pracującą w systemie i-TTL). Niektórzy mogą to uznać za wadę i zapewne takie głosy pojawią się na forach internetowych. Obiektywnie należy jednak przyznać, że posiadanie awaryjnej lampy zawsze ze sobą, nie zaszkodzi. Jak przystoi na tą klasę sprzętu znajdziemy tu także możliwość połączenia z komputerem szybkim łączem USB 2.0 High Speed, oraz możliwość podłączenia przystawki do łączności WiFi - Wireless Transmitter WT-3, która będzie dostępna na wiosnę.

Być może właśnie ze względu na obecność wbudowanej lampy błyskowej D200 nie ma systemu ustawiania balansu bieli na podstawie czujnika światła zastanego, który znajdował się na górze modelu D2X. Szkoda, bo jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.

W porównaniu z innymi lustrzankami firmy zmieniono nieco układ menu aparatu. Według informacji producenta nowe, ułożone według kolorów działy menu mają ułatwić wyszukanie odpowiedniej funkcji. Ciekawą może być funkcja Recent Settings, która wyświetla 14 ostatnich ustawień wybranych z menu.

nieco zmieniony wygląd menu

D200 ma być bardzo oszczędny w poborze energii. Dane producenta podają, że dzięki zastosowaniu nowego akumulatora EN-EL3e oraz obniżeniu zapotrzebowania na prąd, aparat może wykonać do 1800 zdjęć na jednym ładowaniu. Dla tych, którym nawet to nie wystarczy, producent oferuje battery pack na dwie baterie EN-EL3e lub sześć paluszków AA. Battery pack o symbolu MB-D200 może także służyć jako uchwyt pionowy, gdyż powtórzono na nim spust i kółko nastaw.

Wraz z aparatem otrzymamy aplikację PictureProject w wersji 1.6, która służy do zrzucania, katalogowania, wstępnej obróbki i prezentacji zdjęć. Niestety miłośnicy formatu NEF, nikonowskiego RAWu, nadal będą musieli zapłacić za program Nikon Capture 4. Zaznaczmy, że Canon dodaje swój odpowiednik - Digital Photo Professional za darmo już do EOSa 20D.

Nikon D200 z battery packiem MB-D200

Powstaje pytanie czy D200 jest aparatem profesjonalnym. Nieodmiennie aparaty dwóch największych producentów lustrzanek, firm Nikon i Canon, będą do siebie porównywane. Czy w takim razie D200 jest odpowiednikiem 20D, czy może 5D? Odpowiedź nie jest prosta. Wydaje się, że Nikon poszedł tu własną drogą i stworzył aparat, który nie da się tak łatwo zaszufladkować. Pomińmy rozmiar matrycy, bo przecież rozmiar DX mają też w pełni profesjonalne modele D2X i D2H. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania i zastosowane technologie. Pod tym względem D200 z pewnością może równać się z EOSem 5D Canona. Poniższa tabelka przedstawia zestawienie równic cech D200 i 5D wraz ze wskazaniem zwycięzcy w danej kategorii:

border=1;sizex=4;sizey=11;headersx=0;headersy=1|
cecha;Nikon D200;Canon EOS 5D;zwycięzca;

rozmiar matrycy;DX;pełna klatka;Canon*;

rozdzielczość matrycy;10,2 megapiksela;12,8 megapiksela;Canon;

zdjęcia seryjne;5 kl/s;3 kl/s;Nikon;

ekwiwalent czułości;ISO100-ISO1600 (dodatkowo ISO 3200);ISO100-ISO1600 (dodatkowo ISO50, ISO3200; Canon;

zakres pracy autofokusa;EV -1 - +19;EV -0,5 - +18; Nikon;

zakres pracy pomiaru ekspozycji;EV 0-20;EV1-20;Nikon;

kompensacja ekspozycji;+/-5EV;+/-2EV;Nikon;

synchronizacja z lampą;do 1/250s;do1/200s;Nikon;

punkty autofokusa;11 punktów;9 punktów;Nikon;

uszczelnienie obudowy;tak;nie;Nikon
*rozmiar matrycy traktujemy tu jako kategorię bezwzględną

Powyższa tabelka zawiera oczywiście tylko suche dane liczbowe, które nie mówią nic o działaniu wybranych elementów aparatu, szybkości działania autofokusa, skuteczności pomiaru ekspozycji i innych. Jednak tylko na podstawie tych danych można zaryzykować stwierdzenie, że Nikon odrobił pracę domową po premierze EOSa 5D i dostosował swój produkt do konkurenta, odpowiadając jednocześnie w niektórych aspektach na uwagi, które pojawiły się po prezentacji 5D. Niewątpliwie uszczelnienie obudowy i szybkostrzelność mogą stanowić dużą przewagę D200 nad produktem Canona. Z drugiej strony pełnoklatkowa matryca Canona traci swoje zalety w obliczu konsekwentnego rozszerzania gamy obiektywów DX przez Nikona.

Wydaje się, że D200 powstał dla fotografów aktywnych, którzy szukają profesjonalnego i trwałego sprzętu, a jednocześnie małego i poręcznego - uniwersalnej lustrzanki. Oczywiście w pojedynku D200-5D cena także gra rolę. Wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup lustrzanki za kilkanaście tysięcy złotych. Cena D200 planowana na poziomie 7500 zł, z pewnością będzie jego atutem.

Ostateczną wartość obu aparatów ujawnią testy, które wkrótce opublikujemy na stronach Fotopolis.pl. Tymczasem poniżej publikujemy pełne specyfikacje Nikona D200, dodatkowe zdjęcia oraz oficjalną informację prasową producenta.

Nasz zaprzyjaźniony serwis LetsGoDigital.nl, miał szczęście otrzymać egzemplarz testowy nowego aparatu. Szczegółową relację można znaleźć klikając tutaj.

Uaktualnienie 04/10/05: Udostępniliśmy do ściągnęcia oficjalną prezentację D200 w jęz. polskim, którą można znaleźć klikając tutaj. (6.5MB, plik PowerPoint) Prezentacja ta zawiera bardzo dokładny opis funkcji aparatu wraz ze zdjęciami i schematami, poszczególnych systemów aparatu.

Zapraszamy do dyskusji o dzisiejszych premierach Nikona na forum.fotopolis.pl.

dane techniczne:

NazwaNikon D200
Typsystemowa lustrzanka cyfrowa
Efektywna rozdzielczość10,2 Mp
Sensor
 • 23,6 x 15,8 mm CCD
 • 10,92 Megapikseli (10,2 Mp efektywnych)
 • 3872 x 2592 pikseli
 • wbudowany filtr niskoprzepustowy
 • filtr RGB
PamięćCompact Flash Typ I/II (zgodny z kartami Microdrive)
Rozdzielczość
 • (L) 3872 x 2592
 • (M) 2896 x 1944
 • (S) 1936 x 1296
Formaty zapisu obrazu
 • Nikon NEF (RAW): 12-bitów
 • JPEG: Exif 2.21, zgodny z DCF 2.0 i DPOF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • NEF (RAW) 12-bitów kompresja bezstratna
 • JPEG
 • NEF+JPEG
Obiektyw
 • wymienny, Nikon F
 • złącza AF
 • ekwiwalent 1,5x
 • zgodny z obiektywami Nikkor DX
Stabilizacja obrazuw wybranych obiektywach
Zoom cyfrowybrak
Przysłonaw zależności o zastosowanego obiektywu
Migawkamigawka szczelinowa sterowana elektronicznie
 • 30 - 1/8000 s (w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV), Bulb (ręczne sterowanie długością naświetlania)
Tryby ekspozycji{LST|u|[P] automatyka programowa z możliwością korekty (program shift);[S] automatyka z preselekcją czasu; [A] automatyka z preselekcją przysłony;[M] ręczny dobór parametrów ekspozycji}
Pomiar światłapomiar TTL za pomocą 1005-segmentowego czujnika RGB
 • pomiar wielostrefowy:{LST
;pomiar centralno-ważony: waga 75% dla koła o średnicy 6, 8, 10 lub 13 mm w centrum kadru;pomiar punktowy: koło o średnicy 3 mm wokół aktywnego punktu AF (około 2% pow. kadru) lub dla centralnego punktu AF dla obiektywów nie-CPU;zakres pracy:
 • EV 0-20 (3D Color Matrix lub pomiar centralno-ważony)
 • EV 2-20 (pomiar punktowy) (ISO100, ob. f/1.4, 20°C)
}
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Blokada ekspozycjiprzycisk AE-L/AF-L
Autobracketing2 do 9 ujęć w skoku ekspozycji, co 1, 1/2 lub 1/3 działki
Metody pomiaru ostrości
 • TTL z detekcją fazy: Nikon Multi-CAM 1000
 • wspomaganie lampą (od 0,5 do 3,0 m)
 • zakres działania: -1 do +19 EV (ISO 100, 20°C)
Tryby pracy autofocusa
 • rodzaje: Normal: 11 pól lub grup do wyboru, Wide: 7 pól do wyboru
 • tryby pracy: {LST
}
Manual focustak, przełącznik na korpusie obiektywu
Blokada ostrościpółpozycja spustu migawki (w trybie Single Area AF) lub przycisk AE-L/AF-L
Podgląd głębiprzycisk podglądu na korpusie
Czułość
 • ISO 100 - ISO 1600
 • wybór w skokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV
 • dodatkowa wartość +1 EV ponad ISO 1600 (ISO 3200)
Balans bieli
 • Auto - pomiar TTL za pomocą czujnika RGB 1005 pikseli
 • 6 trybów ręcznych z możliwością korekcji
 • wprowadzana temperatura barwowa
 • balans definiowany ręcznie
 • bracketing balansu bieli (do 2 do 9 klatek w skokach podziałki 1, 2 lub 3)
Efektyzdjęcia czarno-białe
Korekta obrazu
 • wyostrzenie
 • kontrast
 • kolor
 • nasycenie
 • ton
 • wybór zdefiniowanych trybów: Normal, Softer,Vivid, More Vivid, Portrait, Custom
Zdjęcia seryjne5 kl/s do 37 ujęć JPEG (Fine-Large) i 22 ujęć NEF (RAW)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD2.5 cala TFT, około 230 tys. punktów, wybór jasności
Synchronizacja z lampą1/250 s
Lampa błyskowa
 • wbudowana: typu pop-up, l. przew. 12/39 (m, ISO 100, 20°C)
 • zewnętrzna: gorąca stopka ISO
Kontrola błysku{LST|u|i-TTL z lampą wbudowaną lub SB-800, SB-600, SB-R200;błysk wypełniający, wyważony lub normalny (pomiar ekspozycji punktowy lub tryb [M];Auto nie-TTL z lampami: 80DX, 28DX, 28, 27 i 22;tryb priorytetu zasięgu z modelem SB-800;tryby pracy:
 • normalny (synch. na pierwszą kurtynę)
 • redukcja cz. oczu
 • redukcja czerwonych oczu z synch. z długimi czasami
 • synch. z długimi czasami
 • synch. na drugą kurtynę
}
Stopka akcesoriówstandard ISO z zabezpieczeniem
MatówkaTyp-B BritteView Clear Matte Mark II z podświetlanymi polami AF i siatką na życzenie
Lustrotak
Wizjer
 • pentapryzmatyczny
 • ok. 95% pola krycia aktywnych pikseli (dla JPEG)
 • powiększenie: 0,94x (ob. 50mm na nieskończoność)
 • korekta dioptrii -2 do +1 dpt
Punkt oczny19,5 mm
Informacja w wizjerze
 • wzkaźniki autofocusa
 • system pomiaru ekspozycji
 • wskaźnik AE-L/AF-L
 • wskaźnik synchronizacji błysku
 • wartość migawki
 • wartość przysłony
 • kompensacja ekspozycji
 • ekwiwalent czułości ISO
 • tryb pomiaru ekspozycji
 • kompensacja siły błysku
 • kompensacja ekspozycji
 • ilość pozostałych klatek
Informacja LCDgórny ekran LCD:
 • tryby pracy aparatu (balans bieli, program, itp.)
 • stan naładowania akumulatora
 • informacja o karcie pamięci
 • szybkość migawki
 • wartość przysłony
 • ilość pozostałych zdjęć
Notka dźwiękowabrak
Tryby odtwarzania
 • pojedyncze zdjęcie
 • indeks 4 lub 9 klatek
 • powiększone zdjęcie
 • pokaz slajdów
 • histogram RGB
 • informacje o zdjęciu
 • wyświetlenie wybranego punktu
 • automatyczne obracanie zdjęcia
Samowyzwalacztak, 2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 High Speed (mini-B, tryb Mass Storage lub PTP), wyj. wideo (PAL/NTSC), PC sync, złącze GPS (NMEA 0183), 10-pinowe złącze pilota
Pilotopcjonalny na kablu MC-30/36 lub bezprzewodowy WT-3 (opcjonalne)
Zasilanie
 • 1 x akumulator Li-Ion EN-EL3e
 • battery pack MB-D200 (opcjonalnie)
 • zasilacz EH-6 (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)ok. 1800 zdjęć (przy 20°C)
Funkcje indywidualnetak
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak, 1/4
Obudowamagnezowa, uszczelniona przed złymi warunkami atmosferycznymi
Wymiary147 x 113 x 74 mm
Waga830 g (bez baterii i karty pamięci)
Akcesoria
 • załączone: {LST
;opcjonalne:
 • battery pack MB-D200
 • transmiter bezprzewodowy WT-3
 • pokrowiec półmiękki D200
 • powiększająca soczewka wizjera DK-21M
 • kabel zdalnego sterowania MC-36/30
 • kabel GPS MC-35
 • zasilacz EH-6
 • lampy błyskowe: SB-800/600/R200
 • oprogramowanie Nikon Captrure 4
}
Oprogramowaniezałączone: PictureProject, opcjonalne: Nikon Capture 4
Uwagizłoty medal DIWA
Ocena w teście DIWA82%
Test Fotopolis3612
Artykuł na Fotopolis3532

Oficjalna informacja prasowa:

Firma Nikon wprowadza na rynek długo oczekiwany aparat D200

Warszawa, 1 listopada 2005 r. Firma Nikon Corporation prezentuje wszechstronną, bogato wyposażoną cyfrową lustrzankę D200. Wysoce precyzyjne, wydajne urządzenie, stanowiące pomost pomiędzy aparatami klasy podstawowej a cyfrowymi lustrzankami dla zawodowców.

Model Nikon D200 łączy solidną konstrukcję i zaawansowane funkcje profesjonalnych aparatów z serii D2 firmy Nikon ze sprawdzoną łatwością obsługi i wybitną jakością obrazu - cechami charakterystycznymi dla wszystkich cyfrowych lustrzanek marki Nikon.

Przy opracowywaniu modelu D200 postawiono sobie za cel połączenie całego szeregu nowatorskich rozwiązań firmy Nikon z zaawansowanymi funkcjami przejętymi z aparatu Nikon D2x zapewniając najbardziej komfortowe wykonywanie zdjęć dzięki wyjątkowej jakości obrazu, szybkiemu działaniu i natychmiastowemu reagowaniu na polecenia fotografa. W efekcie powstała konstrukcja o bogatym zestawie atrakcyjnych funkcji i złożona ze składników wysokiej jakości zapewniających wykonywanie wspaniałych zdjęć.

Model D200 jest idealną propozycją dla zdeklarowanych miłośników amatorskiego fotografowania i osób używających aparatu w pracy, np. w policji, gabinetach stomatologicznych i muzeach. Skierowany jest również dla zawodowych lub pół zawodowych fotografów, poszukujących dodatkowego aparatu do posiadanego już modelu Nikon D2x lub D2Hs co pozwoli w pełni korzystać z bezkonkurencyjnych zalet systemu Total Imaging System firmy Nikon.

Solidna konstrukcja

Aparat D200 wyposażony został w lekki, niezwykle trwały i wytrzymały korpus ze stopu magnezu. Ponadto zastosowano w nim zaawansowany system uszczelnień, który chroni aparat przed wilgocią i kurzem, gwarantując jego działanie w najtrudniejszych warunkach. Wbudowana dwulistkowa migawka, przetestowana przez ponad 100 tys. cykli, zawiera zaawansowany mechanizm stabilizacji lustra. Kolejnym elementem wpływającym na wysoki poziom ergonomii aparatu jest nowa gumowa muszla oczna.

Zaawansowana obsługa

Sposób obsługi aparatu D200 został przeniesiony z wzorcowego pod tym względem modelu Nikon D2x i obejmuje ponad 40 dobrze uporządkowanych ustawień użytkownika, które sprawiają, że jest on idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań fotografa. Duży, jasny wizjer zapewnia znaczne powiększenie obrazu o 0,94x oraz 95-procentowe pokrycie kadru w pionie i w poziomie, gwarantując wyjątkowo szczegółowy podgląd fotografowanej sceny.

2,5-calowy monitor LCD o wysokiej rozdzielczości cechuje się ultraszerokim kątem widzenia wynoszącym 170° w pionie i w poziomie. Aparat D200 umożliwia pogląd zdjęć z maksymalnym powiększeniem do 400%, dzięki czemu użytkownicy mogą swobodnie sprawdzać wszystkie detale, co wpływa na dalszy wzrost komfortu obsługi.

Górny panel LCD ma największe wymiary spośród wszystkich aparatów i wyświetla bogaty zestaw informacji na temat bieżącego działania aparatu, np. trybu fotografowania, stanu akumulatora, karty pamięci, wyświetlania linii siatki, czasu otwarcia migawki, wartości przysłony i liczby zdjęć pozostałych do zrobienia. Nowy system menu oznaczany kolorami zwiększa czytelność podawanych informacji, a przejrzyste słowa kluczowe przyspieszają poruszanie się po opcjach.

Nowy, pojemny akumulator litowo-jonowy EN-EL3e zapewnia moc wystarczającą do zrobienia maksymalnie 1800 zdjęć po pojedynczym naładowaniu, które trwa najwyżej 2,5 godziny. Stan akumulatora można sprawdzać za pomocą dostępnego w menu wskaźnika bieżącego stanu naładowania. Opcjonalny pojemnik na baterie MB-D200 zwiększa możliwości fotografowania, można w nim umieścić 6 baterii rozmiaru AA lub 2 akumulatory EN-EL3e.

Najbardziej komfortowe fotografowanie

Aparat D200 nadaje się znakomicie do uwieczniania nieoczekiwanych, ulotnych wydarzeń, ponieważ cechuje się natychmiastową gotowością do fotografowania po 0,15 s, opóźnieniem migawki wynoszącym tylko 50 ms i czasem przesłonięcia wizjera skróconym do zaledwie 105 ms.

Model D200 pozwala również na bardzo szybkie wykonywanie zdjęć seryjnych w tempie 5 kl/s, co umożliwia zarejestrowanie w serii do 37* fotografii w formacie JPEG (FINE) lub 22P w formacie NEW (RAW). Nowo opracowany, bardzo elastyczny moduł autofokusa MultiCAM 1000, zawiera system 11-polowego AF przeniesiony z aparatów z serii Nikon D2 oraz 7-polowy szeroki AF, który ułatwia ustawianie ostrości na większe obiekty ruchome.
* Przy użyciu karty pamięci CF SanDisk SDCFH (Ultra II) lub SDCFX (Extreme III) o pojemności 1 GB.

Kolejnym rozwiązaniem przejętym z modelu D2x jest system pomiaru matrycowego 3D-Color Matrix II, który zapewnia optymalne dobieranie ekspozycji dzięki wykorzystaniu nowej technologii opracowanej przez firmę Nikon z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB (pomiar koloru). System ten ocenia, w przypadku każdego zdjęcia, siedem parametrów - m.in. jasność, kolor, kontrast, wybrane pole ostrości i odległość obiektu od aparatu. Następnie porównuje wyniki z rozszerzoną, wbudowaną bazą scen utworzoną na podstawie 30 tys. prawdziwych fotografii, aby szybko i dokładnie obliczyć końcową wartość.

Profesjonalne efekty

Najistotniejszym elementem modelu D200 jest nowo opracowana matryca CCD w formacie DX o rozdzielczości 10,2 mln efektywnych pikseli, która rejestruje zdjęcia o wyśmienitej ostrości i znakomitym odwzorowaniu barw w rozmiarze 3872 x 2592 piksele. Zapewnia to wykonywanie fotografii o dostatecznie wysokiej rozdzielczości aby pozostawić duże pole manewru na powiększenia i swobodne, twórcze przycinanie kadru. Nowa matryca charakteryzuje się wysoką czułością, pokrywającą zakres od 100 do 1600 ISO, która po włączeniu opcji Hi-1 wzrasta nawet do wartości 3200 ISO.

Szybkie przetwarzanie obrazu jest cechą zapożyczoną z modelu Nikon D2x, która gwarantuje doskonalszą gradację barw i łagodniejsze przejścia tonalne. Nowy optyczny filtr dolnoprzepustowy pomaga zapobiegać efektowi mory, powstawaniu kolorowych obwódek i zniekształcaniu barw, zapewniając jeszcze wierniejsze odwzorowanie kolorów.

Aby umożliwić pełniejsze kontrolowanie parametrów zdjęcia, udostępniono wyświetlanie na monitorze LCD histogramów RGB, które ułatwiają właściwy dobór nasycenia i optymalizację rozjaśnionych obszarów fotografii.

Ponadto nowe tryby optymalizacji obrazu dostępne w modelu D200 pozwalają na uzyskanie zdjęć lepiej odpowiadających pierwotnym zamierzeniom fotografa: optymalizacji wyostrzania, tonów, kontrastu, koloru, nasycenia i odcienia zgodnie z wyborem ustawienia: Softer (Miększe), Normal (Normalne), Vivid (Żywe), More Vivid (Żywsze), Portrait (Portret) lub Black-and-white (Zdjęcia czarno-białe).

Bezkonkurencyjne możliwości

Tak jak wszystkie cyfrowe lustrzanki firmy Nikon aparat D200 jest zgodny z systemem Total Imaging System, dzięki czemu może współpracować z ponad 50 obiektywami AF Nikkor, m.in. słynnymi modelami z serii DX Nikkor, jak również z obiektywami bez procesora. Pozwala ponadto na korzystanie z zalet kreatywnego systemu oświetlenia (Creative Lighting System) firmy Nikon dzięki wbudowanej lampie błyskowej zgodnej z trybem i-TTL, która może pełnić rolę lampy głównej w zaawansowanym systemie oświetlenia.

Model D200 jest wyposażony w gniazdo synchronizacyjne x-Sync, które służy do synchronizacji błysku lamp studyjnych, ponadto posiada port do obsługi urządzenia GPS w celu zapisywania z każdym zdjęciem danych geograficznych, a także wspomaga funkcjonalność bezprzewodowego wykonywania i przesyłania fotografii.

Aparat Nikon D200 będzie dostępny w sprzedaży od połowy grudnia 2005 r.

Szacunkowa cena detaliczna brutto: 7500,- PLN.

Więcej informacji na stronie: www.nikond200.info

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
17
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
27
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)