Panasonic Lumix GH7 - filmowy kombajn z ulepszonym autofokusem

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Po dwóch latach od premiery GH6 Panasonic prezentuje jego następcę. Nowy GH7 nie jest już tak przełomowym modelem jak poprzednik, ale wprowadzone udoskonalenia są warte uwagi.

Nowy Lumix GH7 opiera się na matrycy o takiej samej rozdzielczości co GH6. Jest to Live MOS 4/3 o rozdzielczości 25.2 Mp, ale według producenta nie są to jednak te same matryce. Czujnik w GH7 ma mieć inną architekturę i oferować lepszą wydajność Dynamic Range Boost (DR Boost). Prawdopodobnie to matryca z Lumiksa G9 II

Nowy aparat przejmuje oczywiście po poprzedniku wyśrubowane funkcje filmowe. Może nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 5,7K (5728x3024) 4:2:0 10-bitów 60p (17:9) i w anamorficznym trybie 5,8K (5760x4320) 30p 4:2:0 10-bitów. Oferuje także 10-bitowy zapis 4:2:2 C4K/4K 60p oraz 10-bitowy slow motion - 4K 120p 4:2:0 i FullHD 240p 4:2:2.

Wewnętrzny zapis z kodekami ProRes 422 HQ i ProRes 422 możliwy jest przy 5.7K 30p, a przy 60p przez HDMI. GH7 oferuje ponadto bezpośredni zapis materiałów na zewnętrznych dyskach SSD, funkcję REAL TIME LUT i live streaming.

Dzięki zintegrowanemu wentylatorowi i efektywnemu procesowi rozpraszania ciepła GH7 podobnie jak poprzednik oferuje praktycznie nieograniczone czasem nagrywanie wideo

Nowy hybrydowy autofokus z detekcją fazy

Najważniejszą aktualizacją w nowym korpusie wydaje się autofokus PDAF, w końcu hybrydowy z detekcją fazy. Producent rozwinął przy tym system detekcji obiektyw. W GH7 można dokładniej określić na co ma być ustawiana ostrość przy fotografowaniu samochodów, motocykli, pociągów i samolotów - czy na boczną sylwetkę pojazdu, czy bardziej konkretnie na przód (kokpit) i głowę/kask kierującego.

Pozostałe nowości

Lumix GH7 oferuje stabilizację matrycy na tym samym poziomie 7.5 EV co poprzednik, ale dodatkowo pojawia się nowy cyfrowy tryb E.I.S, który poprawia zniekształcenia perspektywy w trakcie filmowania w ruchu.

Nowością jest także funkcja bezpośredniego wysyłania zdjęć i filmów z aparatu do serwisu Frame.io poprzez Wi-Fi lub tethering.

Korpus bez zmian

GH7 dziedziczy po poprzedniku także solidny, uszczelniony korpus oraz podstawowe podzespoły: obracany na wszystkie strony, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,84 Mp, wizjer OLED 3.68 Mp i dwa gniazda pamięci na karty SD i CFExpress typu B. Do tego oczywiście łączność Wi-Fi i Bluetooth.

Nowy DMW-XLR2 z 32-bitowym dźwiękiem

Wraz z GH7 Panasonic prezentuje także drugą generację adaptera mikrofonowego. Nowy DMW-XLR2 będzie rejestrował aż 32-bitowy dźwięk z mikrofonem XLR, ma poza tym dodane gniazdo mini jack i uchwyt na mikrofon.

Panasonic Lumix GH7 - cena i dostępność

Nowy Lumix GH7 wchodzi na rynek z taką samą ceną co poprzednik. Ma kosztować 2199 euro, czyli około 10000 zł. W sklepach pojawi się w licpu.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13