Sony A7C II i A7C R - systemowe maluchy z dużymi możliwościami

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sony zdecydowało się rozwinąć linię A7C dla fotografów i vlogerów, którzy na pierwszym miejscu stawiają poręczność sprzętu. Główna różnica między najnowszymi modelami to matryca.

Sony rozszerza linię kompaktowych bezlusterkowców z serii A7C o dwa nowe modele. Oba łączą w sobie najnowsze rozwiązania zaawansowanych korpusów Sony z poręcznymi wymiarami serii C.

Firma Sony stale podnosi poprzeczkę twórczych możliwości — mówi Yann Salmon-Legagneur, odpowiedzialny za marketing produktów i rozwiązań w dziale Imaging Products & Solutions w Sony Europe. Coraz powszechniejsze udostępnianie nagrań w mediach społecznościowych skłania kolejnych twórców do poszukiwania aparatu bezlusterkowego z wymiennymi obiektywami, które łączyłby małe wymiary z wysokimi parametrami obrazu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Sony wprowadziła nowe korpusy α7C II i α7C R, zapewniające dużą mobilność, wysoką jakość obrazu i małe wymiary.

Sony A7C II - następca popularnego korpusu dla vlogerów

Następca A7C otrzymał wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 33,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR. Standardowy zakres czułości ISO podczas fotografowania i filmowania wynosi od 100 do 51 200 z możliwością rozszerzenia do ISO 50–204 800.

W porównaniu z korpusem A7 IV, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,6 × 8,1 cm, a waga około 698 gramów, korpus A7C II jest o 22% lżejszy i ma o 45% mniejszą objętość.

A7C R - mniejsza wersja Sony A7R V

A7C R to z kolei bardziej kompaktowa wersja A7R V. Wyposażony w ten sam wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 61,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR® zapewnia wysokie parametry i rozdzielczość obrazu. Matryca obsługuje standardowy zakres czułości ISO od 100 do 32 000, z możliwością rozszerzenia do ISO 50–102 400.

Aparat dysponuje także funkcją Pixel Shift Multi Shooting, która pozwala wykonać serię zdjęć i połączyć je na komputerze w jeden obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.

W porównaniu z aparatem A7R V, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,9 × 8 cm, a waga około 725 gramów, korpus A7C R jest o 29% lżejszy i ma o 53% mniejszą objętość.

A7C R jest dostarczany w zestawie z przedłużeniem uchwytu GP-X2, którego podłączenie pozwala wygodnie i stabilnie trzymać korpus nawet podczas długotrwałej pracy lub korzystania z teleobiektywu.

Wspólne cechy i funkcje aparatów A7C II i A7C R

Oba modele są łatwe w obsłudze i wygodne w noszeniu. Ich wymiary wynoszą około 12,4 × 7 × 6,4 cm. Korpus α7C II waży 513 g, a A7C R 515 g.

Obsługę ułatwia otwierany na bok, uchylny ekran LCD z funkcjami dotykowymi i najnowszym menu dotykowym. Użytkownik może ponadto wybrać funkcję przedniego pokrętła, szybko przełączać tryb rejestracji obrazu pokrętłem Zdjęcia/Filmy/S&Q, podglądać obraz przy użyciu wizjera o wysokiej rozdzielczości (XGA) i korzystać z wbudowanego w korpus 5-osiowego, optycznego systemu stabilizacji matrycy, który pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 7 EV i zwiększyć stabilność nagrywanego filmu.

Jeśli chodzi o łączenie z innymi urządzeniami, aparaty współpracują z aplikacją Creators' App, która pozwala zdalnie sterować aparatem przy użyciu smartfona oraz przesyłać filmy i fotografie z aparatu do smartfona lub chmury.

Aby zapewnić dużą dokładność systemu AF rozpoznającego obiekty w czasie rzeczywistym, oba korpusy wyposażono w procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję - taki sam jak w modelu A7R V. Nowe modele z serii A7C dokładnie rozpoznają nie tylko osoby i zwierzęta, lecz także nowe kategorie obiektów: ptaki, owady, samochody, pociągi i samoloty.

Nowe aparaty oferują też zaawansowane funkcje wideo. Umożliwiają nagrywanie szczegółowego materiału wideo o wysokiej jakości, z wykorzystaniem danych będących odpowiednikiem obrazu o rozdzielczości 7K (A7C II) lub 6K (A7C R). Oba modele pozwalają na zapis z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:2, w jakości do 4K 60p. Są również zgodne z technologią przetwarzania koloru Sony S-Cinetone, zapewniającą bogaty, filmowy obraz. Zestaw funkcji obejmuje też aktywny tryb stabilizacji obrazu w korpusie, automatyczne kadrowanie oparte na sztucznej inteligencji, cyfrowe łącze audio i inne rozwiązania ułatwiające filmowanie w wysokiej jakości.

Sony A7C II i A7C R - ceny i dostępność

Nowe aparaty będą dostępne w sieciach autoryzowanych dealerów Sony na przełomie września i października 2023 r. Model A7C II ma kosztować 11 000 zł, natomiast cena A7C R to 17 000 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Cyfrowe.pl wystartowało z nową kampanią. Fotografia bez kitu, to niższe ceny na wybrane produkty, kody promocyjne i specjalne oferty na sprzęt używany.
3
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)