Sony A7C II i A7C R - systemowe maluchy z dużymi możliwościami

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sony zdecydowało się rozwinąć linię A7C dla fotografów i vlogerów, którzy na pierwszym miejscu stawiają poręczność sprzętu. Główna różnica między najnowszymi modelami to matryca.

Sony rozszerza linię kompaktowych bezlusterkowców z serii A7C o dwa nowe modele. Oba łączą w sobie najnowsze rozwiązania zaawansowanych korpusów Sony z poręcznymi wymiarami serii C.

Firma Sony stale podnosi poprzeczkę twórczych możliwości — mówi Yann Salmon-Legagneur, odpowiedzialny za marketing produktów i rozwiązań w dziale Imaging Products & Solutions w Sony Europe. Coraz powszechniejsze udostępnianie nagrań w mediach społecznościowych skłania kolejnych twórców do poszukiwania aparatu bezlusterkowego z wymiennymi obiektywami, które łączyłby małe wymiary z wysokimi parametrami obrazu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Sony wprowadziła nowe korpusy α7C II i α7C R, zapewniające dużą mobilność, wysoką jakość obrazu i małe wymiary.

Sony A7C II - następca popularnego korpusu dla vlogerów

Następca A7C otrzymał wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 33,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR. Standardowy zakres czułości ISO podczas fotografowania i filmowania wynosi od 100 do 51 200 z możliwością rozszerzenia do ISO 50–204 800.

W porównaniu z korpusem A7 IV, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,6 × 8,1 cm, a waga około 698 gramów, korpus A7C II jest o 22% lżejszy i ma o 45% mniejszą objętość.

A7C R - mniejsza wersja Sony A7R V

A7C R to z kolei bardziej kompaktowa wersja A7R V. Wyposażony w ten sam wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości 61,0 megapikseli i najnowszy procesor obrazu BIONZ XR® zapewnia wysokie parametry i rozdzielczość obrazu. Matryca obsługuje standardowy zakres czułości ISO od 100 do 32 000, z możliwością rozszerzenia do ISO 50–102 400.

Aparat dysponuje także funkcją Pixel Shift Multi Shooting, która pozwala wykonać serię zdjęć i połączyć je na komputerze w jeden obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.

W porównaniu z aparatem A7R V, którego wymiary wynoszą około 13 × 9,9 × 8 cm, a waga około 725 gramów, korpus A7C R jest o 29% lżejszy i ma o 53% mniejszą objętość.

A7C R jest dostarczany w zestawie z przedłużeniem uchwytu GP-X2, którego podłączenie pozwala wygodnie i stabilnie trzymać korpus nawet podczas długotrwałej pracy lub korzystania z teleobiektywu.

Wspólne cechy i funkcje aparatów A7C II i A7C R

Oba modele są łatwe w obsłudze i wygodne w noszeniu. Ich wymiary wynoszą około 12,4 × 7 × 6,4 cm. Korpus α7C II waży 513 g, a A7C R 515 g.

Obsługę ułatwia otwierany na bok, uchylny ekran LCD z funkcjami dotykowymi i najnowszym menu dotykowym. Użytkownik może ponadto wybrać funkcję przedniego pokrętła, szybko przełączać tryb rejestracji obrazu pokrętłem Zdjęcia/Filmy/S&Q, podglądać obraz przy użyciu wizjera o wysokiej rozdzielczości (XGA) i korzystać z wbudowanego w korpus 5-osiowego, optycznego systemu stabilizacji matrycy, który pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 7 EV i zwiększyć stabilność nagrywanego filmu.

Jeśli chodzi o łączenie z innymi urządzeniami, aparaty współpracują z aplikacją Creators' App, która pozwala zdalnie sterować aparatem przy użyciu smartfona oraz przesyłać filmy i fotografie z aparatu do smartfona lub chmury.

Aby zapewnić dużą dokładność systemu AF rozpoznającego obiekty w czasie rzeczywistym, oba korpusy wyposażono w procesor wykorzystujący sztuczną inteligencję - taki sam jak w modelu A7R V. Nowe modele z serii A7C dokładnie rozpoznają nie tylko osoby i zwierzęta, lecz także nowe kategorie obiektów: ptaki, owady, samochody, pociągi i samoloty.

Nowe aparaty oferują też zaawansowane funkcje wideo. Umożliwiają nagrywanie szczegółowego materiału wideo o wysokiej jakości, z wykorzystaniem danych będących odpowiednikiem obrazu o rozdzielczości 7K (A7C II) lub 6K (A7C R). Oba modele pozwalają na zapis z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:2, w jakości do 4K 60p. Są również zgodne z technologią przetwarzania koloru Sony S-Cinetone, zapewniającą bogaty, filmowy obraz. Zestaw funkcji obejmuje też aktywny tryb stabilizacji obrazu w korpusie, automatyczne kadrowanie oparte na sztucznej inteligencji, cyfrowe łącze audio i inne rozwiązania ułatwiające filmowanie w wysokiej jakości.

Sony A7C II i A7C R - ceny i dostępność

Nowe aparaty będą dostępne w sieciach autoryzowanych dealerów Sony na przełomie września i października 2023 r. Model A7C II ma kosztować 11 000 zł, natomiast cena A7C R to 17 000 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)