Sony ILX-LR1 - A7R V o gabarytach pudełka kart. Ale nie dla fotografów...

Autor: Maciej Luśtyk

6 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Sony zaprezentowało najmniejszą i najlżejszą pełną klatkę na rynku. ILX-LR1 nie jest jednak tym, czego się spodziewacie.

Gdy w 2021 roku Sigma zaprezentowała model fp-L, wydawało się, że pełnej klatki nie dałoby się już upchnąć w mniejszej obudowie. Otóż da się. Sony ILX-LR1 to najmniejszy i najlżejszy jak do tej pory aparat pełnoklatkowy, który waży tylko 250 g i mierzy 10 x 7,4 x 4,25 cm, czyli nieco więcej niż pudełko kart do gry. Niestety fotografowie i filmujący o takim rozwiązaniu mogą póki co jedynie pomarzyć (lub też skierować się w stronę modelu A7C R), gdyż nowy korpus przeznaczony jest głównie na rynek „przemysłowy”.

Obudowa modelu ILX-LR1 nie posiada wizjera ani nawet ekranu, a jej ergonomia sprowadza się do kilku przycisków i pokrętła kontrolnego. Nie jest to bowiem aparat do trzymania w ręku,  tylko konstrukcja, stworzona głównie z myślą o mocowaniu na dronach (np. w celu mapowania terenu lub dokonania różnego rodzaju inspekcji z powietrza) i innego rodzaju „robotach” czy wysięgnikach (np. podczas transmisji wydarzeń).

Premiera ta jest o tyle istotna, że w zakresie specyfikacji Sony ILX-LR1 zamyka w sobie możliwości zbliżone do modelu Sony A7R V czy A7R IV -  oferuje 61-megapikselową pełnoklatkowa matrycę, 10-bitowy tryb wideo do 4K 60 kl./s (8K 30 kl./s w A7R V) ze wsparciem profilu Log i tryb seryjny 3 kl./s (10 kl./s w A7R V) - co czyni z niego jeden z najlepszych aparatów „pudełkowych” na rynku.

Sony ILX-LR1 pozwala na zdalne zasilanie i obsługę a do zaoferowania ma pojedynczy slot na karty SD. Otrzymujemy też port USB-C oraz złącze micro-HDMI.

Cena i dostępność

Body Sony ILX-LR1 trafi na rynek jeszcze we wrześniu 2023 roku w cenie 2950 dolarów (około 12500 zł). Aparat ten nie będzie jednak dostępny w tradycyjnej sprzedaży, a raczej w ramach kontraktów B2B.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pro.sony.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
6
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
18
Powiązane artykuły