Ricoh GR IIIx Urban - coś więcej niż tylko nowy kolor

Autor: Maciej Luśtyk

10 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Ricoh zaprezentował limitowaną edycję pokazanego niedawno modelu GR IIIx. Oprócz nowego lakieru, aparat otrzymał także kilka usprawnień programowych, które zwiększą możliwości fotografujących.

Pokazany latem Ricoh GR IIIx to prawdopodobnie jeden z najciekawszych aparatów zeszłego roku. Przynajmniej dla dokumentalistów i miłośników streeta. Bo choć pod względem ogólnych możliwości nie różni się od 3-letniego modelu GR III, to oferuje zupełnie nowy obiektyw o ogniskowej 40 mm, co dla wielu czyni go jeszcze lepszym aparatem do opisanych powyżej zadań. Teraz producent stawia wisienkę na torcie i pokazuje edycję limitowaną Ricoh GR IIIx Urban, która dedykowana jest właśnie fotografii miejskiej i ulicznej.

Przeczytaj także:
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
 
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem. [Czytaj więcej]
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm

Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie model GR IIIx, wyposażony w obiektyw o ekwiwalencie 40 mm. [Czytaj więcej]

Ricoh GR IIIx w edycji Urban to nowy lakier, ale też 4 nowości programowe

Co najważniejsze, edycja Urban to nie tylko nazwa i bardziej „betonowy” lakier na obudowie. Wraz z aparatem otrzymamy 4 nowe funkcje, która usprawnią ten i tak już doskonały kompakt. Nowości, które napotkamy w modelu Ricoh GR IIIx to:

  • Tryb Snap Distance Priority - tryb Snaphot, pozwalający na błyskawiczne wyzwolenie migawki z pominięciem procesu ostrzenia nie jest tu niczym nowym. Tym razem, oprócz odległości ostrzenia dla trybu Snap, możemy także na stałe przypisać mu określoną przysłonę, dzięki czemu zawsze będziemy mogli szybko skorzystać z naszego ulubionego ustawienia dotyczącego głębi ostrości.
  • Auto Area AF (Center) - tryb automatycznego ostrzenia, ale tylko w obrębie 9 stref umieszczonych w centrum kadru, co zniweluje ryzyko nieumyślnego przestawiania ostrości na obiekty wchodzące w kadr.
  • Rozdzielenie pomiaru AF i AE w półpozycji spustu migawki - od teraz możemy zablokować ostrość w danym punkcie nie blokując jednocześnie parametrów ekspozycji.
  • Nowy dystans w trybie Snaphot - w trybie błyskawicznego fotografowania dodano opcję ostrzenia na 3,5 metra (wcześniej był duży rozstrzał pomiędzy odległościami 2 i 5 m).

Cena i dostępność

Ricoh GR IIIx w edycji Urban trafi na rynek w kwietniu 2022 roku w cenie 1099 dolarów (ok. 4780 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Na szczęście, aby cieszyć się w nowych funkcji nie będziemy musieli kupować specjalnie edycji limitowanej. Opisywane funkcje zostaną także dodane do zwykłego modelu GR IIIx za sprawą aktualizacji firmware’u. Na razie nie wiadomo czy update otrzymamy też standardowy model GR III.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ricoh-imaging.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły