Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm

Autor: Maciej Luśtyk

8 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie model GR IIIx, wyposażony w obiektyw o ekwiwalencie 40 mm.

Premiera Ricoha GR IIIx, choć z pozoru wnosi niewiele, to prawdopodobnie jedna z najlepszych informacji dla fanów aparatów kompaktowych od lat. Na rynku mocno bowiem brakuje zaawansowanych konstrukcji tego typu. Pokazany w 2019 roku Ricoh GR III był kompaktem niemal idealnym, wielu osobom przeszkadzał jednak obiektyw o ekwiwalencie 28 mm, który do niektórych zastosowań był zwyczajnie zbyt szeroki. Jedyną alternatywą pozostawał więc sporo większy i także dużo droższy, wyposażony w obiektyw o ekwiwalencie 35 mm aparat Fujifilm X100V. Teraz nareszcie Ricoh robi ukłon w kierunku osób preferujących dłuższe ogniskowe.

Ricoh GR IIIx to ten sam świetny aparat, tylko z bardziej uniwersalnym obiektywem

Ricoh GR IIIx to dokładnie ten sam aparat, co Ricoh GR III. Otrzymujemy więc 24-megapikselową matrycę APS-C, autofokus z detekcją fazy, system stabilizacji, wbudowany filtr ND, 2 GB wbudowanej pamięci, dotykowy ekran LCD i doskonałą ergonomię, która sprawia, że kieszonkowy aparat jest szybki w obsłudze i niezwykle praktyczny. O wszystkim możecie przeczytać w naszych pierwszych wrażeniach (poniżej).

Przeczytaj także:
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem. [Czytaj więcej]

Jedyną różnicą jest nowy obiektyw 40 mm f/2.8 (ekwiwalent dla pełnej klatki). Szkło jest więc nawet nieco węższe od reporterskiego standardu 35 mm, ale to ogniskowa, którą wielu fotografów darzy bardzo dużą sympatią i która oprócz zastosowania dokumentalnego, sprawdzi się także np. w portrecie czy zbliżeniach, dostarczając nam głębi i rozmycia, o które w przypadku obiektywu 28 mm było dosyć trudno.

Nowe szkło zostało zbudowane na bazie 7 soczewek w 5 grupach. Podobnie jak w obiektywie z modelu GR III, tu także otrzymujemy 2 soczewki asferyczne, 2 soczewki HR i i jedną soczewkę niskodyspersyjną ED. Jakość obrazu powinna być więc porównywalna, a nawet lepsza niż w przypadku pierwowzoru (wykresy MTF udostępniana przez producenta wskazują na bardziej wyrównaną rozdzielczość).

Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 12 mm w trybie makro i 24 mm w trybie standardowym, a także umożliwi większe zbliżenie w trybie crop, gdzie kąt widzenia cyfrowo zawężany jest przez aparat (do wyboru 40, 50 i 71 mm). Wraz z aparatem debiutuje także nowy adapter Teleconversion Lens GT-2, który pozwoli uzyskać ekwiwalent 75 mm, gdy aparat ustawiony jest w trybie crop 50 mm i 106 mm gdy ustawiony jest tryb crop 70 mm. Możemy spodziewać się, że w standardowym trybie 40 mm, telekonwerter zaoferuje nam ekwiwalent około 55 mm.

Pojawiają się także nowości firmware'owe

W aparacie pojawia się także nowy tryb DOF Priority (Deep), który będzie ustawiał ekspozycję z priorytetem domkniętej przysłony tak, aby w sytuacjach reporterskich móc cieszyć się dużą głębią ostrości. Ułatwić ma to m.in. fotografowanie w szybkim trybie Snap, gdzie aparat błyskawicznie wykonuje zdjęcie, pomijając pomiar AF.

Producent obiecuje też rozszerzenie funkcjonalności łączności bezprzewodowej. Otrzymujemy moduły Wi-Fi i Bluetooth, które pozwolą na wygodną komunikację ze smartfonem i automatyczne wysyłanie zdjęć na bieżąco (także pomniejszonych, do publikacji w mediach społecznościowych).

Wszystkie nowości programowe trafią też niebawem do modelu GR III za sprawą aktualizacji firmware’u.

Cena i dostępność

Ricoh GR IIIx dostępny jest w przedsprzedaży w cenie 999 euro (ok. 4500 zł). Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie aparat trafi na polski rynek.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ricoh-imaging.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Wygląda na to, że w tym roku ujrzymy nowy kompakt Leiki. Zdjęcie aparatu pojawia się w mobilnej aplikacji Fotos.
10
Leica M11 - trzy rozdzielczości, elektroniczna migawka i 64 GB wbudowanej pamięci
Leica M11 - trzy rozdzielczości, elektroniczna migawka i 64 GB wbudowanej pamięci
Leica prezentuje kolejną generację kultowego aparatu dalmierzowego z serii M. Leica M11 łączy nowe technologie z klasyczną systematyką obsługi tak, by dostarczyć jak...
42
To już niemal pewne - Fujifilm X-H2 pojawi się w maju
To już niemal pewne - Fujifilm X-H2 pojawi się w maju
Jeśli szykujecie się na zakup aparatu Fujifilm, być może warto poczekać jeszcze kilka miesięcy. Podczas tegorocznego wydarzenia X Summit producent pokazać ma nową...
13
Powiązane artykuły