Nikon Z9 na horyzoncie - czego spodziewać się po topowym bezlusterkowcu?

Autor: Maciej Luśtyk

9 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie jest tajemnicą, że Nikon pracuje nad reporterskim bezlusterkowym body, które miałoby być alternatywą dla lustrzankowego modelu D6. Po raz pierwszy wyciekła jednak bardziej obszerna specyfikacja aparatu. Zobaczcie, co będzie miał do zaoferowania.

Choć Nikon pewnie wkroczył do świata pełnoklatkowych bezlusterkowców, z biegiem czasu zaczął zostawać nieco w tyle za konkurencją spod szyldu Canon i Nikon. Zmianę tego stanu rzeczy może przynieść zapowiadana październikowa premiera modeli Z6 II i Z7 II, ale prawdziwą próbą sił będzie w pełni profesjonalne, reporterskie body, mogące przyciągnąć do systemu większą liczbę użytkowników, którzy do tej pory pozostali przy lustrzankach. Zwłaszcza, jeśli zaprezentowane zostałoby szybciej niż alternatywa konkurencji.

Od dawna wiadomo, że producent nad takim aparatem pracuje, dopiero teraz jednak, za sprawą serwisu Nikon Rumors wyciekła obszerniejsza specyfikacja, pokazującą nad czym producent pracuje. Oczywiście jak w przypadku wszystkich plotek, do informacji tych należy podchodzić z dystansem, ale wydają się całkiem dobrze odpowiadać temu jak prawdopodobnie może wyglądać bezlusterkowy następca modelu D6.

Profesjonalne body i technologia najwyższej klasy

Mockup stworzony przez czytelnika serwisu NikonRumors. Oficjalny model Z9 będzie zapewne wyglądał zgoła inaczej

Nikon Z9 (bo tak ma być nazwany) według doniesień łączyć ma w sobie body rodem z reporterskiej lustrzanki, system obrazowania na poziomie EOS-a R5 i autofokus dorównujący modelowi Sony A9 II. Aparat wykorzystywać ma 45- lub 60-megapikselowy sensor i pozwalać na zapis wideo 8K 30 kl./s lub 4K 120 kl./s a także fotografować z pełnym wsparciem AF z prędkością 20 kl./s, w zakresie czułości ISO 64 - 102400. Aby osiągnąć te wyniki, aparat otrzymać miał także zupełnie nowy procesor.

Oprócz tego, spodziewać mamy się wysokiej jakości wizjera elektronicznego bez blackoutu, usprawnionego interfejsu, wspomnianego już wysokiej klasy systemu AF z funkcją wykrywania obiektów, a także oczywiście dwóch slotów na karty pamięci - w tym wypadku XQD lub CFExpress. Do tego aparat wyposażony ma być w moduły Wi-Fi, GPS i złącze Ethernet, a także wykorzystywać nową baterię. Jej wydajność na tę chwilę nie jest jeszcze znana.

Kiedy premiera?

Nowy korpus, według plotek pojawić ma się na rynku jesienią 2021 roku w cenie ok 6000-7000 dolarów. Aparat startować będzie więc niemal z identycznego pułapu jak reporterskie lustrzanki producenta.

Miejmy nadzieję, że do tego czasu producent zdąży zaprezentować teleobiektywy, które zapowiedział kilka miesięcy temu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikonrumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Aparaty jednorazowe to interesujący sposób na poznanie fotografii analogowej. A może wcale nie chodzi tu o film tylko o samo doświadczenie? ONE35 to niedrogi, cyfrowy aparat, który...
7
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze...
Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki...
8
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm pokazało następcę popularnego modelu X-S10. Nowy korpus zachowuje kompaktową bryłę poprzednika i dodaje większą baterię, lepszą wydajność, usprawniony system...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)