Bezlusterkowy następca Nikona D6 z nową matrycą pojawi się w przeciągu roku

4

Autor: Maciej Luśtyk

5 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Przedstawiciele Nikona zdradzają kilka szczegółów na temat topowego aparatu fotograficznego z systemu Z.

Raptem dziś rano informowaliśmy was o pierwszych przeciekach temat modelu Canon EOS R1, a teraz otrzymujemy także pierwsze (i oficjalne) dane na temat topowego, reporterskiego body z systemu Nikon Z. Szczegóły na temat nadchodzącej konstrukcji zdradza menedżer ds. UX Keiji Oishi w wywiadzie dla serwisu DPReview.

Choć oczywiście Oishi nie udostępnia nam wglądu w całą specyfikacją nadchodzącego korpusu, udziela najważniejszych danych na temat możliwości aparatu i daty premiery. Jak dowiadujemy się z rozmowy, bezlusterkowy następca Nikona D6 (Nikon Z9?) ujrzy światło dzienne w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Topowy bezlusterkowiec Nikona będzie wykorzystywał matrycę w technologii warstwowej i pozwalał na filmowanie w 8K

Jeżeli zaś chodzi o możliwości, aparat charakteryzować ma się nowo opracowaną matrycą w technologii warstwowej, która pozwalać ma również na rejestrację filmów w rozdzielczości 8K. Biorąc pod uwagę, że matryce tego typu na chwilę obecną oferuje jedynie Sony, a wszystkie współczesne modele Nikona posiadają matryce wyprodukowane przez właśnie tego producenta, możemy spodziewać się, że otrzymamy tu sensor z modelu Sony A9 II, lub na nim bazujący.

Raczej mało prawdopodobne jest, by Sony udostępniło Nikonowi matrycę z modelu A1 w kilka miesięcy od premiery, ale oczywiście nigdy nic nie wiadomo. Co ciekawe, wcześniejsze plotki o modelu Z9 mówiły o 46-megapikselowej matrycy o takich możliwościach, być może będzie to więc matryca zaprojektowana specjalnie dla Nikona.

Przedstawiciel producenta twierdzi także, że nowy korpus przebijać ma model D6 pod względem wydajności, a także oferować szereg możliwości nakierowanych na twórców wideo.

Premiera przed Olimpiadą?

Na tym informacje na temat nowego body się kończą, ale zapewne nie minie wiele czasu, zanim do ogólnej wiadomości zaczną przedostawać się pierwsze przecieki na jego temat. Biorąc pod uwagę nadchodzące wielkimi krokami Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, wypadałoby spodziewać się, że zarówno Canon, jak i Nikon będą chcieli zaprezentować nowe „sportowe” modele jeszcze przed ich startem.

Więcej informacji na temat planów rozwoju Nikona przeczytacie we wspomnianym wywiadzie na stronie dpreview.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 oficjalnie zapowiedziany - co wiemy o profesjonalnym bezlusterkowcu?
Canon EOS R3 oficjalnie zapowiedziany - co wiemy o profesjonalnym bezlusterkowcu?
Producent oficjalnie zapowiedział premierę najbardziej zaawansowanego korpusu systemu Canon RF. Co ciekawe aparat nie jest pozycjonowany jako bezpośredni następca...
26
5
Moza Moin Camera - niedrogi, kieszonkowy gimbal z kamerą 4K
Moza Moin Camera - niedrogi, kieszonkowy gimbal z kamerą 4K
Moza przyszykowała własną odpowiedź na kamerkę DJI Pocket 2, która w założeniu stać ma się idealnym rozwiązaniem do filmowego i fotograficznego utrwalania codziennych...
12
0
Tak będzie wyglądał Canon EOS R3 - premiera profesjonalnego korpusu już niebawem
Tak będzie wyglądał Canon EOS R3 - premiera profesjonalnego korpusu już niebawem
Do sieci wyciekła pierwsza grafika ukazująca nowy topowy bezlusterkowiec z linii Canon EOS R.
37
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)