Bezlusterkowy następca Nikona D6 z nową matrycą pojawi się w przeciągu roku

Autor: Maciej Luśtyk

5 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Przedstawiciele Nikona zdradzają kilka szczegółów na temat topowego aparatu fotograficznego z systemu Z.

Raptem dziś rano informowaliśmy was o pierwszych przeciekach temat modelu Canon EOS R1, a teraz otrzymujemy także pierwsze (i oficjalne) dane na temat topowego, reporterskiego body z systemu Nikon Z. Szczegóły na temat nadchodzącej konstrukcji zdradza menedżer ds. UX Keiji Oishi w wywiadzie dla serwisu DPReview.

Choć oczywiście Oishi nie udostępnia nam wglądu w całą specyfikacją nadchodzącego korpusu, udziela najważniejszych danych na temat możliwości aparatu i daty premiery. Jak dowiadujemy się z rozmowy, bezlusterkowy następca Nikona D6 (Nikon Z9?) ujrzy światło dzienne w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Topowy bezlusterkowiec Nikona będzie wykorzystywał matrycę w technologii warstwowej i pozwalał na filmowanie w 8K

Jeżeli zaś chodzi o możliwości, aparat charakteryzować ma się nowo opracowaną matrycą w technologii warstwowej, która pozwalać ma również na rejestrację filmów w rozdzielczości 8K. Biorąc pod uwagę, że matryce tego typu na chwilę obecną oferuje jedynie Sony, a wszystkie współczesne modele Nikona posiadają matryce wyprodukowane przez właśnie tego producenta, możemy spodziewać się, że otrzymamy tu sensor z modelu Sony A9 II, lub na nim bazujący.

Raczej mało prawdopodobne jest, by Sony udostępniło Nikonowi matrycę z modelu A1 w kilka miesięcy od premiery, ale oczywiście nigdy nic nie wiadomo. Co ciekawe, wcześniejsze plotki o modelu Z9 mówiły o 46-megapikselowej matrycy o takich możliwościach, być może będzie to więc matryca zaprojektowana specjalnie dla Nikona.

Przedstawiciel producenta twierdzi także, że nowy korpus przebijać ma model D6 pod względem wydajności, a także oferować szereg możliwości nakierowanych na twórców wideo.

Premiera przed Olimpiadą?

Na tym informacje na temat nowego body się kończą, ale zapewne nie minie wiele czasu, zanim do ogólnej wiadomości zaczną przedostawać się pierwsze przecieki na jego temat. Biorąc pod uwagę nadchodzące wielkimi krokami Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, wypadałoby spodziewać się, że zarówno Canon, jak i Nikon będą chcieli zaprezentować nowe „sportowe” modele jeszcze przed ich startem.

Więcej informacji na temat planów rozwoju Nikona przeczytacie we wspomnianym wywiadzie na stronie dpreview.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)