Bezlusterkowy następca Nikona D6 z nową matrycą pojawi się w przeciągu roku

Autor: Maciej Luśtyk

5 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Przedstawiciele Nikona zdradzają kilka szczegółów na temat topowego aparatu fotograficznego z systemu Z.

Raptem dziś rano informowaliśmy was o pierwszych przeciekach temat modelu Canon EOS R1, a teraz otrzymujemy także pierwsze (i oficjalne) dane na temat topowego, reporterskiego body z systemu Nikon Z. Szczegóły na temat nadchodzącej konstrukcji zdradza menedżer ds. UX Keiji Oishi w wywiadzie dla serwisu DPReview.

Choć oczywiście Oishi nie udostępnia nam wglądu w całą specyfikacją nadchodzącego korpusu, udziela najważniejszych danych na temat możliwości aparatu i daty premiery. Jak dowiadujemy się z rozmowy, bezlusterkowy następca Nikona D6 (Nikon Z9?) ujrzy światło dzienne w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Topowy bezlusterkowiec Nikona będzie wykorzystywał matrycę w technologii warstwowej i pozwalał na filmowanie w 8K

Jeżeli zaś chodzi o możliwości, aparat charakteryzować ma się nowo opracowaną matrycą w technologii warstwowej, która pozwalać ma również na rejestrację filmów w rozdzielczości 8K. Biorąc pod uwagę, że matryce tego typu na chwilę obecną oferuje jedynie Sony, a wszystkie współczesne modele Nikona posiadają matryce wyprodukowane przez właśnie tego producenta, możemy spodziewać się, że otrzymamy tu sensor z modelu Sony A9 II, lub na nim bazujący.

Raczej mało prawdopodobne jest, by Sony udostępniło Nikonowi matrycę z modelu A1 w kilka miesięcy od premiery, ale oczywiście nigdy nic nie wiadomo. Co ciekawe, wcześniejsze plotki o modelu Z9 mówiły o 46-megapikselowej matrycy o takich możliwościach, być może będzie to więc matryca zaprojektowana specjalnie dla Nikona.

Przedstawiciel producenta twierdzi także, że nowy korpus przebijać ma model D6 pod względem wydajności, a także oferować szereg możliwości nakierowanych na twórców wideo.

Premiera przed Olimpiadą?

Na tym informacje na temat nowego body się kończą, ale zapewne nie minie wiele czasu, zanim do ogólnej wiadomości zaczną przedostawać się pierwsze przecieki na jego temat. Biorąc pod uwagę nadchodzące wielkimi krokami Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, wypadałoby spodziewać się, że zarówno Canon, jak i Nikon będą chcieli zaprezentować nowe „sportowe” modele jeszcze przed ich startem.

Więcej informacji na temat planów rozwoju Nikona przeczytacie we wspomnianym wywiadzie na stronie dpreview.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)