Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

A jednak się dało! Fujifilm X-T200 i X-A7 z trybem kamery internetowej

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Czerwiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Pod koniec maja Fujifilm wypuściło oprogramowanie, pozwalające wykorzystywać aparaty systemu X jako kamery internetowe. Producent zapomniał jednak o użytkownikach amatorskich modeli. Teraz naprawia swój błąd a my możemy tylko przyklasnąć.

Fujifilm dba o dobrą opinię użytkowników jak mało który producent. Wystarczy choćby wspomnieć liczne, rozbudowane aktualizacje oprogramowania, które poszczególnym aparatom dawały drugie życie i które w przypadku wielu innych firm obrałyby raczej formę kolejnego aparatu w ofercie.

Gdy więc miesiąc temu, w artykule dotyczącym premiery oprogramowania Fujifilm X Webcam, tak jak kilka innych serwisów wytykałem producentowi pominięcie użytkowników amatorskich modeli, zastanawiałem się jak szybko menedżerowie dojdą do wniosku, że udostępnienie funkcji kamery internetowej w modelach z niższej półki opłaca się bardziej niż zły PR. Okazuje się, że szybciej, niż się spodziewałem.

Od teraz także amatorskie modele Fujifilm posłużą za kamerki internetowe. W dodatku także na Macach

Fujifilm X-T200

Fujifilm właśnie wypuściło aktualizację oprogramowania do aparatów X-A7 oraz X-T200, która dodaje tryb kamery internetowej, uruchamiany z poziomu zakładki ustawień USB (menu Łączności). Co więcej, aby korzystać w ten sposób z aparatów, nie potrzeba żadnego specjalnego oprogramowania. Wystarczy, że włączymy wspomniany tryb, podłączymy aparat do komputera, a ten powinien wykryć go jako kamerę internetową. Dodatkowo funkcja ta będzie działać zarówno w przypadku systemu Windows (wersja 10), jak i macOS (wersja Mojave i nowsze).

Fujifilm X-A7

Jak więc się okazuje wszystko jest możliwe, gdy są ku temu chęci. Przeszkodą nie okazał się nawet brak wsparcia dla funkcji tetheringu, czym niektórzy tłumaczyli pominięcie niższych modeli we wsparciu oprogramowania X Webcam. Mimo wszystko w przypadku modeli X-T200 i X-A7 będziemy mieli do czynienia z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, jedyne co będziemy w stanie kontrolować to kompensacja ekspozycji (wszystkie parametry będą dobierane automatycznie), a dodatkowo będziemy w stanie korzystać jedynie ze standardowego profilu obrazu (Provia), podczas gdy w przypadku wyższych modeli możemy swobodnie żonglować wszystkimi dostępnymi symulacjami filmów.

Tak czy siak za ten ruch producenta możemy tylko pochwalić. Teraz czekamy na podobną aktualizację dla modelu X-T30 i X-E3.

X-T200 i X-A7 - pobierz nowy firmware

Nowe oprogramowanie modeli X-T200 i X-A7 możecie pobrać za pomocą poniższych linków.

X-T200 - firmware ver. 1.10

X-A7 - firmware ver. 1.30

Fujifilm X Webcam już niebawem także na Maca

Oprócz tego, producent zapowiedział, że z funkcjonalności zaprezentowanego przed miesiącem oprogramowania Fujifilm X Webcam już niebawem skorzystają także użytkownicy komputerów z nadgryzionym jabłkiem. Wersja na Maca ma być bowiem dostępna już w połowie lipca.

Więcej informacji na temat wsparcia funkcji kamery internetowej w aparatach Fujifilm znajdziecie pod adresem fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów...
18
0
Powiązane artykuły