Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów

0
Maciej Luśtyk
20 Listopad 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.

Co musisz wiedzieć:
  • Matryca Live MOS 16 Mp
  • 3-osiowa stabilizacja matrycy (skuteczność 3,5 EV) 
  • Odchylany o 180 stopni ekran dotykowy
  • Zdjęcia seryjne 8,6 kl./s
  • Filmy 4K 30 kl./s
  • Lekki i kompaktowy korpus (117 x 68 x 39 mm, 380 g)
  • Prosta obsługa i szereg kreatywnych funkcji
  • Niewielkie zmiany względem poprzednika
  • Cena: około 3250 zł w zestawie z obiektywem

Najnowszy Olympus PEN E-PL10 pojawia się na rynku półtora roku po premierze poprzednika. Choć to nadal jeden z najmniejszych systemowych aparatów na rynku (117,1 x 68 x 39 mm, 380 g z baterią), konstrukcja przez ten czas nie doczekała się w zasadzie żadnych istotnych usprawnień, zarówno pod względem ergonomii, jak i funkcjonalności.

Znana konstrukcja i znane możliwości. Olympus E-PL10 to w zasadzie tylko kilka usprawnień firmware'owych

Podobnie jak w modelu E-PL 9, otrzymujemy 16-megapikselową matrycę Live MOS, wspieraną procesorem Truepic VIII i 3-osiowym systemem stabilizacji matrycy o deklarowanej skuteczności 3,5 EV, tryb seryjny 8,5 kl./s i możliwość rejestrowania filmów w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s.

Do tego identyczny, odchylany do góry i o 180 stopni w dół, 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 104 000 punktów, modułt łączności Wi-Fi i Bluetooth za pośrednictwem których prześlemy zdjęcia i filmy na smartfona, a także będziemy mogli zdalnie sterować aparatem. Na dokładkę porty Micro USB i Micro HDMI.

Jak zwykle, aparat oferuje szereg ciekawych funkcji, które ułatwią fotografowanie. Mamy więc 16 filtrów artystycznych, których intensywność możemy teraz regulować (jedna z nowości wprowadzona wraz z modelem E-PL10), tryb Advanced Photo, pozwalający na skorzystanie ze zdefiniowanych fabrycznie ustawień na różne sytuacje, a także tryby wielokrotnej ekspozycji i Live Composite, który naświetlając osobne ekspozycje dla cieni i świateł pozwoli znacznie ułatwić wykonywanie długich, nocnych ekspozycji. Nowością jest także fakt, że z funkcji bezgłośnej migawki elektronicznej możemy teraz korzystać także we wszystkich trybach P,A,S,M.

Poza tym, model E-PL10 prezentuje się w zasadzie identycznie jak jego poprzednik. Mamy więc fizyczne pokrętło PASM i pokretło funkcyjne na górnym panelu, wygodny zestaw przycisków na tylnym panelu, wbudowaną lampę błyskową oraz lepszy niż w poprzednich modelach, bardziej uwydatniony grip.

Cena i dostępność

Olympus E-PL10 będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych (czarny, srebrny, brązowy) w dwóch wariantach - jako samo body, lub z obiektywem M.Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ. Zestaw został wyceniony na 650 funtów (około 3250 zł). Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem olympus.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
6
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
7
1
Powiązane artykuły