Zobacz, na co będzie stać nadchodzące aparaty. Nowe pełnoklatkowe matryce Sony na horyzoncie

1
Maciej Luśtyk
24 Lipiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wyciekła specyfikacja sześciu nowych pełnoklatkowych sensorów, które rozbudować mają ofertę matryc przeznaczonych na sprzedaż dla firm trzecich. Wśród nich znajdziemy kilka bardzo ciekawych nowości.

Jeżeli zastanawialiście się jakiego rodzaju matryce mogą pojawić się np. w nadchodzących bezlusterkowcach Sony czy Nikon, pewną wskazówką może być lista specyfikacji nowych sensorów, które właśnie wzbogaciły ofertę producenta. Jak donosi serwis Sony Alpha Rumors, to łącznie 6 pełnoklatkowych matryc, które uchylają nam rąbka tajemnicy na temat tego, co będą potrafiły aparaty, które zobaczymy na przestrzeni najbliższych lat.

Jedną z najciekawszych pozycji w ofercie jest model IMX521CQR, czyli wariant 61-megapikselowej matrycy BSI z modelu Sony A7R IV, wykonany w technologii Quad Bayer, gdzie za pojedynczy piksel w siatce Bayera przypadają aż 4 osobne fotodiody. Podobne technologię, łączące 4 piksele w jeden, na przykład w celu poprawy jakości zdjęć wykonywanych w słabym świetle często wykorzystywane są w świecie smartfonów. Tutaj prawdopodobnie posłuży do rozszerzenia możliwości kamer i filmujących aparatów.

Nowe możliwości w zakresie filmowania i szybkiej rejestracji zdjęć

Różnica między standardowym filtrem Bayera a układem Quad Bayer

Przede wszystkim, ze względu na zastosowaną technologię sensor oferować będzie wyjściową rozdzielczość 15 Mp. Sama struktura Quad Bayer pozwoli z kolei na uzyskanie szerokiego zakresu dynamicznego i duże możliwości w zakresie tworzenia filmów HDR czy rejestracji wideo w formacie RAW (każdy z czterech pikseli może rejestrować osobną ekspozycję). W praktyce otrzymamy też lepszą reprodukcję koloru i niskie zaszumienie wysokich czułości. Na zastosowania wideo wskazują też maksymalne możliwości zapisu - 92,52 kl./s przy 12-bitowej rejestracji w rozdzielczości 4K UHD. Czy matrycę tę zobaczymy w przypadku nadchodzącego modelu A7S III?  Jest to oczywiście możliwe, choć zwykle najnowsze matryce montowane w swoich aparatach Sony zatrzymuje na pewien czas tylko dla siebie (np. sensor z modelu Sony A9).

Innym ciekawym produktem jest model IMX311AQK, w którym siatka Bayera ustawiona jest pod kątem 45 stopni (po skosie). Matryca o rozdzielczości 48,96 Mp wyposażona będzie we własny moduł pamięci i będzie umożliwiać pełnoklatkowy zapis z prędkością aż 21,6 kl./s. Sensor pozwalać będzie też na 12-bitowy zapis wideo. Co ciekawe, w opisie matrycy Sony szczegółowo zaznacza, że jest to sensor przeznaczony do użycia wyłącznie w aparatach fotograficznych. Niestety na jego temat jak na razie nie wiadomo nic więcej. Nie zdziwiłoby nas jednak, gdyby tego typu moduł zawitał do następcy modelu A9, którego premiera według plotek zaczyna zbliżać się coraz większymi krokami.

Pozostałe sensory z nowej oferty Sony również prezentują się bardzo ciekawie. Mamy dwie matryce stworzone w technologii Stacked CMOS (przetwarzanie sygnału i układ pamięci DRAM w sensorze), które imponują szybkością. W modelu IMX554DQC (30,65 Mp) próbkowanie sensora odbywać będzie mogło się z prędkością 36 kl./s, natomiast 48-megapikselowy model IMX 313AQK może pochwalić się prędkościami 10 kl./s w przypadku zapisu 16-bitowego i 21 kl./s w przypadku zapisu 14-bitowego. Do tego możliwość rejestracji 12-bitowych materiałów wideo 6K z prędkością 60 kl./s, lub 8K z prędkością 30 kl./s.

Ostatnie dwa modele (IMX409BQJ i IMX419CQX) prezentują się dość zwyczajnie. Pierwszy z nich oferuje rozdzielczość 55 Mp i możliwość zapisu z prędkością 13 kl./s, drugi natomiast 24 Mp i zapis zdjęć z prędkością 19 kl./s oraz 12-bitowy zapis wideo 4K.

Czy wchodzimy w erę 16-bitowych przetworników?

Na razie nie wiadomo czy i kiedy któraś z nowych matryc zostanie zaimplementowana w jakimś aparacie fotograficznym, wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem segmenty aparatów o wysokich rozdzielczościach oraz szybkich reporterskich puszek mogą zacząć łączyć się jeden twór, który spełniał będzie zarówno wygórowane oczekiwania fotografów reklamowych i studyjnych, jak i osób, dla których liczy się szybkie uchwycenie akcji. Po trochu zresztą wizję tę realizuje już zaprezentowany niedawno model Sony A7R IV.

Wygląda też, że w świecie pełnej klatki już niedługo na dobre zagoszczą 16-bitowe przetworniki ADC, które do tej pory pojawiały się jedynie w niektórych konstrukcjach średnioformatowych - większość opisanych matryc oferowana jest także w takim wariancie.

Więcej informacji i pełne specyfikacje nowych sensorów znajdziecie pod adresem sonyalpharumors.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)