Zobacz, na co będzie stać nadchodzące aparaty. Nowe pełnoklatkowe matryce Sony na horyzoncie

Autor: Maciej Luśtyk

24 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wyciekła specyfikacja sześciu nowych pełnoklatkowych sensorów, które rozbudować mają ofertę matryc przeznaczonych na sprzedaż dla firm trzecich. Wśród nich znajdziemy kilka bardzo ciekawych nowości.

Jeżeli zastanawialiście się jakiego rodzaju matryce mogą pojawić się np. w nadchodzących bezlusterkowcach Sony czy Nikon, pewną wskazówką może być lista specyfikacji nowych sensorów, które właśnie wzbogaciły ofertę producenta. Jak donosi serwis Sony Alpha Rumors, to łącznie 6 pełnoklatkowych matryc, które uchylają nam rąbka tajemnicy na temat tego, co będą potrafiły aparaty, które zobaczymy na przestrzeni najbliższych lat.

Jedną z najciekawszych pozycji w ofercie jest model IMX521CQR, czyli wariant 61-megapikselowej matrycy BSI z modelu Sony A7R IV, wykonany w technologii Quad Bayer, gdzie za pojedynczy piksel w siatce Bayera przypadają aż 4 osobne fotodiody. Podobne technologię, łączące 4 piksele w jeden, na przykład w celu poprawy jakości zdjęć wykonywanych w słabym świetle często wykorzystywane są w świecie smartfonów. Tutaj prawdopodobnie posłuży do rozszerzenia możliwości kamer i filmujących aparatów.

Nowe możliwości w zakresie filmowania i szybkiej rejestracji zdjęć

Różnica między standardowym filtrem Bayera a układem Quad Bayer

Przede wszystkim, ze względu na zastosowaną technologię sensor oferować będzie wyjściową rozdzielczość 15 Mp. Sama struktura Quad Bayer pozwoli z kolei na uzyskanie szerokiego zakresu dynamicznego i duże możliwości w zakresie tworzenia filmów HDR czy rejestracji wideo w formacie RAW (każdy z czterech pikseli może rejestrować osobną ekspozycję). W praktyce otrzymamy też lepszą reprodukcję koloru i niskie zaszumienie wysokich czułości. Na zastosowania wideo wskazują też maksymalne możliwości zapisu - 92,52 kl./s przy 12-bitowej rejestracji w rozdzielczości 4K UHD. Czy matrycę tę zobaczymy w przypadku nadchodzącego modelu A7S III?  Jest to oczywiście możliwe, choć zwykle najnowsze matryce montowane w swoich aparatach Sony zatrzymuje na pewien czas tylko dla siebie (np. sensor z modelu Sony A9).

Innym ciekawym produktem jest model IMX311AQK, w którym siatka Bayera ustawiona jest pod kątem 45 stopni (po skosie). Matryca o rozdzielczości 48,96 Mp wyposażona będzie we własny moduł pamięci i będzie umożliwiać pełnoklatkowy zapis z prędkością aż 21,6 kl./s. Sensor pozwalać będzie też na 12-bitowy zapis wideo. Co ciekawe, w opisie matrycy Sony szczegółowo zaznacza, że jest to sensor przeznaczony do użycia wyłącznie w aparatach fotograficznych. Niestety na jego temat jak na razie nie wiadomo nic więcej. Nie zdziwiłoby nas jednak, gdyby tego typu moduł zawitał do następcy modelu A9, którego premiera według plotek zaczyna zbliżać się coraz większymi krokami.

Pozostałe sensory z nowej oferty Sony również prezentują się bardzo ciekawie. Mamy dwie matryce stworzone w technologii Stacked CMOS (przetwarzanie sygnału i układ pamięci DRAM w sensorze), które imponują szybkością. W modelu IMX554DQC (30,65 Mp) próbkowanie sensora odbywać będzie mogło się z prędkością 36 kl./s, natomiast 48-megapikselowy model IMX 313AQK może pochwalić się prędkościami 10 kl./s w przypadku zapisu 16-bitowego i 21 kl./s w przypadku zapisu 14-bitowego. Do tego możliwość rejestracji 12-bitowych materiałów wideo 6K z prędkością 60 kl./s, lub 8K z prędkością 30 kl./s.

Ostatnie dwa modele (IMX409BQJ i IMX419CQX) prezentują się dość zwyczajnie. Pierwszy z nich oferuje rozdzielczość 55 Mp i możliwość zapisu z prędkością 13 kl./s, drugi natomiast 24 Mp i zapis zdjęć z prędkością 19 kl./s oraz 12-bitowy zapis wideo 4K.

{$in-article-newsletter}

Czy wchodzimy w erę 16-bitowych przetworników?

Na razie nie wiadomo czy i kiedy któraś z nowych matryc zostanie zaimplementowana w jakimś aparacie fotograficznym, wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem segmenty aparatów o wysokich rozdzielczościach oraz szybkich reporterskich puszek mogą zacząć łączyć się jeden twór, który spełniał będzie zarówno wygórowane oczekiwania fotografów reklamowych i studyjnych, jak i osób, dla których liczy się szybkie uchwycenie akcji. Po trochu zresztą wizję tę realizuje już zaprezentowany niedawno model Sony A7R IV.

Wygląda też, że w świecie pełnej klatki już niedługo na dobre zagoszczą 16-bitowe przetworniki ADC, które do tej pory pojawiały się jedynie w niektórych konstrukcjach średnioformatowych - większość opisanych matryc oferowana jest także w takim wariancie.

Więcej informacji i pełne specyfikacje nowych sensorów znajdziecie pod adresem sonyalpharumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)