Leica zapowiedziała model M-E (Typ 240), który ma przyciągnąć do systemu nowych użytkowników

5

Autor: Michał Chrzanowski

25 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już w lipcu tego roku na rynku ma zadebiutować Leica M-E (Typ 240) - najtańszy model z systemu M, który „kontynuuje unikalną tradycję fotograficznych dalmierzy“.

Rodzina systemu Leica M powiększy się o model M-E (Typ 240), którego zadaniem będzie przyciągnięcie nowych lub niezdecydowanych użytkowników. Kusząco (jak na Leikę) ma prezentować się cena. Z kolei sam korpus powinien dostarczyć „niezapomnianych doznań podczas fotografowania“. Na razie jednak mamy do czynienia z zapowiedzią bowiem producent nie ujawnił wszystkich szczegółów specyfikacji. Niemniej te, które podał rzucają już pewne światło na M-E (Typ 240).

- Moment, w którym zdecydujesz się na zakup Leiki M, zmienia Twój świat. Dokonanie wyboru nigdy nie było łatwiejsze: zostań dumnym właścicielem nowego modelu M-E, skorzystaj z jego wyjątkowo korzystnej ceny i z okazji, aby dołączyć do rodziny fotografów M - zaznacza producent. - Nowa Leica M-E kontynuuje unikalną tradycję fotograficznych dalmierzy. Ścisłe dostosowanie do najważniejszych funkcji aparatu zapewnia sprawną i intuicyjną obsługę. Kompaktowy, cichy korpus pozwoli fotografom wtopić się w otoczenie, nawiązać bezpośrednie połączenie z obiektem i uchwycić każdą scenę z absolutną autentycznością i doskonałą jakością obrazu - dodaje.

Dziedzictwo Leiki zachowane

Otrzymaliśmy jedynie szczątkową specyfikację modelu M-E (Typ 240). We wnętrzu ma się znajdować matryca CMOS o rozdzielczości 24-megapikseli. Nie wiadomo jednak czy będzie to nowy sensor, czy tylko odświeżona wersja tego, który zastosowano w zaprezentowanej w 2012 roku Leice M. Z kolei za wydajność ma odpowiadać procesor Maestro (tu jednak producent nie podał konkretnej generacji). Fotografować będziemy mogli w zakresie ISO 200-6400 z maksymalną prędkością 3 kl./s w serii. Do tego aparat ma zostać wyposażony w 2 GB wbudowanej pamięci, która ma wspomagać buforowanie zdjęć. Natomiast w kwestii filmowania zarejestrujemy jedynie materiał w rozdzielczości Full HD.

Metalowy korpus modelu M-E (Typ 240), pokryty specjalną szarą antracytową farbą, ma być odporny na zachlapania oraz kurz. Na tylnej ścianie poza 3-calowym ekranem TFT o rozdzielczości 920 tys. pikseli znajdziemy także typowy dla Leiki rozkład 6 przycisków i 4-kierunkowego nawigatora z „info“ pośrodku. Otrzymamy także kołowy wybierak, pokrętło czasów, włącznik zespolony z trybem zdjęć seryjnych oraz wizjer o powiększeniu 0.68x. Na górnej ściance znalazł się także przycisk, który ma odpowiadać za uruchomienie filmowania. Poza tym aparat będzie korzystał z modułu Wi-Fi oraz 1800mAh baterii.

Cena i dostępność

Leica M-E (Typ 240) w sprzedaży ma pojawić się w lipcu tego roku w cenie 3500 funtów. Tak więc zapewne za niespełna miesiąc poznamy więcej szczegółów dotyczących tego modelu.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0