Dyrektor Generalny Nikona potwierdza: „bezlusterkowy odpowiednik reporterskiej lustrzanki D5 jest w naszych planach“

13
Michał Chrzanowski
19 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Do tej pory mieliśmy do czynienia jedynie ze spekulacjami, jednak Toshikazu Umatate (Dyrektor Generalny Nikona) wyjawił, że w planach firmy jest stworzenie flagowego belusterkowca, który będzie odpowiednikiem reporterskiego D5. Premiery powinniśmy się spodziewać nie wcześniej niż w 2020 roku.

Choć pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce Nikona są zaawansowanymi konstrukcjami, to podczas premiery Z6 i Z7 można było usłyszeć głosy, że „to jeszcze nie są odpowiedni kandydaci do zmiany systemu“. Od razu zaczęto więc spekulować czy przypadkiem nie jest to jedynie przedsmak, a na horyzoncie czai się propozycja Nikona dla profesjonalistów. Korpus, który łączyłby w sobie ergonomię znaną z reporterskich lustrzanek producenta z rozwiązaniami, którymi mogą mogą pochwalić się jedynie bezlusterkowce.

W sieci zaczęły pojawiać się nawet pierwsze nieoficjalne wzmianki, że „coś może być na rzeczy“. Niemniej nikt z oficjeli firmy ich nie potwierdził, ale też i nie zdementował. Jednak ostatni wywiad Toshikazu Umatate, Dyrektora Generalnego Nikona, rzuca nieco światła na te spekulacje.

Zobacz także: Testy Nikona Z6 i Nikona Z7

Jak podaje Nikkan Kogyo Shimbun, jeden z największych dzienników w Japonii, który rozmawiał z Toshikazu Umatate, Nikon zamierza zaprezentować topowy model bezlusterkowca, który w hierarchii będzie stał ponad Z6 i Z7. Mamy mieć do czynienia z bezlusterkowym odpowiednikiem reporterskiej lustrzanki D5.

Na razie otrzymaliśmy tylko lakoniczną wzmiankę, która padła z ust Dyrektora Generalnego. Jednak jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie spekulacji o flagowcu systemu Nikon Z. Żadne inne informacje nie zostały ujawnione. Niemniej, jak podaje serwis Nikon Rumors, premiery nowego modelu powinniśmy spodziewać się nie wcześniej niż w 2020 roku.

Wygląda więc na to, że Nikon zamierza obrać podobną drogę co Sony, które swoją ofertę kieruje do zaawansowanych fotografów (seria A7) i reporterów (A9). W ofercie Nikona takie zadanie mają w przyszłości spełniać linia Z6 i Z7 oraz zapowiedziany flagowiec. Czego spodziewacie się po „bezlusterkowym odpowiedniku D5“?

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2