Rolleiflex powraca, ale w mocno zmienionej formie. Teraz to aparat do fotografii natychmiastowej

2
Michał Chrzanowski
27 Kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Legendarny dwuobiektywowy Rolleiflex powraca z martwych. Choć wygląda podobnie ma zupełnie inną specyfikę. Zaprezentowany przez firmę Rollei Rolleiflex Instant Kamera to natychmiastowy aparat na wkłady Fujifilm Instax Mini.

Nie ma chyba miłośnika fotografii, który nie rozpoznawałby charakterystycznego wyglądu dwuobiektywowego Rolleifleksa. Pierwsza odsłona tego aparatu została wprowadzona na rynek w 1927 roku. Na przestrzeni kolejnych lat i dekad firma kontynuowała rozwój i udoskonalała konstrukcję kamery. Finalna wersja modelu Rolleiflex, jaką zapewne większość osób kojarzy, została wydana w latach 60.

Jednak teraz, zaledwie trzy lata po tym, jak fabryka producenta została zlicytowana na aukcji i tuż po 90. urodzinach pierwszej odsłony aparatu, Rollei postanowił przywrócić do życia tę kultową konstrukcję, ale w mocno zmienionej formie. Światło dzienne ujrzał Rolleiflex Instant Kamera, czyli natychmiastowy aparat na wkłady Fujifilm Instax Mini.

Legendarny wygląd, nowe możliwości

- Minęło sporo czasu, odkąd wyprodukowaliśmy aparat z dwoma obiektywami, ale teraz z dumą przedstawiamy wam najnowszy dodatek do rodziny kamer Rolleiflex - zaznacza producent. - Zebraliśmy entuzjastów aparatów, doświadczonych techników, wielbicieli dwuobiektywowych kamer i innych producentów aparatów fotograficznych, aby wspólnie zastanowić się nad ponownym wprowadzeniem takiej konstrukcji do współczesności.

Zaowocowało to modelem Rolleiflex Instant Kamera. Nowa odsłona klasyki ma ten sam system podwójnych soczewek, co wcześniejsze modele firmy Rollei, ale została ona zoptymalizowana do użycia z natychmiastowym filmem Instax Mini.

Aparat posiada duży wizjer Fresnela, który dodatkowo pokryto antyodblaskową powłoką. Pozwoli to na charakterystyczne fotografowanie (patrzymy w dół na celownik) w bardziej kontrastowym słońcu. Zaś wbudowany mechanizm powiększenia obrazu umożliwi zobaczyć nawet najdrobniejsze szczegóły podczas korzystania z ręcznego systemu ustawiania ostrości (obsługiwane za pomocą pokrętła z boku aparatu).

Na przodzie Rolleiflex Instant Kamera umieszczono obiektyw o ekwiwalencie 61 mm, który składa się z trzech asferycznych soczewek. Zapewnia on minimalną odległość ostrzenia już z 48 cm. Możemy także sterować otworem przysłony: f/5.6, f/8, f/16 i f/22. Do tego otrzymujemy także tryb „bokeh“, który zapewne będzie odpowiadał za efektywniejsze rozmycie tła. Natomiast czasem naświetlania możemy operować w zakresie od 10 sekund do nawet 1/500 sekundy.

Z innych ważnych funkcji należy wymienić wbudowaną lampę błyskową z „automatyczną kontrolą emisji światła“, światłomierz, tryb wielokrotnej ekspozycji, tryb długiego naświetlania, a także kontrolę ekspozycji +/-1EV. Poza tym aparat korzysta z trzech baterii AA.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Cena i dostępność

Jeżeli spodobał wam się Rolleiflex Instant Kamera to warto odwiedzić serwis Kickstarter, na którym Rollei rozpoczął już zbiórkę pieniędzy na pełną finalizację projektu. Aparat można już nabyć za 395 dolarów, jednak warto pamiętać, że jest to cena w przedsprzedaży, która szybko może ulec zmianie. Pierwsze dostawy aparatu mają rozpocząć się w październiku tego roku.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5
Powiązane artykuły