Jakość zdjęć

Autor: Maciej Luśtyk

17 Lipiec 2015
Artykuł na: 49-60 minut

W ostatnim czasie mieliśmy możliwość przetestowania zaprezentowanego na początku lutego aparatu Canon EOS 760D. Podczas pierwszego kontaktu z aparatem naszą uwagę zwróciła głównie usprawniona ergonomia. Zobaczcie jak aparat wypadł w pełnym teście.

 

6. Jakość zdjęć JPEG


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Canon EOS 760D został wyposażony w 24.2-megapikselową matrycę APS-C CMOS wspomaganą procesorem DIGIC 6, dzięki czemu pod względem jakości obrazu, aparaty znów są na bieżąco z analogicznymi konstrukcjami konkurencji. To dosyć spory skok względem leciwej już 18-megapikselowej matrycy poprzednika. Zobaczmy zatem jak nowa matryca radzi sobie w praktyce.

Szumy i reprodukcja szczegółów
Jak widzimy obraz na niższych czułościach jest całkiem szczegółowy, choć, jak to zwykle bywa w przypadku aparatów Canona, jest dosyć miękki. Szumy uwidaczniają się już przy wartości ISO 800, a przy ISO 1600 widzimy już niewielki spadek szczegółowości obrazu. Niestety przy wyłączonym odszumianiu systemowym już przy tej wartości pojawia się brzydkie, kolorowe, cyfrowe ziarno. Sytuacja niewiele zmienia się przy ISO 3200, jednak już przy ISO 6400 znacząco wzrasta zaszumienie, spada jakość obrazu i zapisywanych jest dużo mniej informacji o kolorze. Niemniej jednak obraz wciąż jest całkiem szczegółowy. Górne wartości ISO charakteryzują się już bardzo mocnym zaszumieniem i dalszym spadkiem szczegółowości.

Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wyostrzanie i odszumianie minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Wyostrzanie systemowe
Aparat dobrze wypada pod względem systemowego wyostrzania obrazu. Przy ostrości ustawionej na maksimum obraz cały czas wygląda naturalnie i nie pojawiają się żadne „artefakty”.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Reprodukcja kolorów
Równie dobrze 760D wypadł pod względem reprodukcji kolorów. Widzimy bardzo niewielkie odchylenia w kierunku cieplejszych barw, są to jednak bardzo małe wartości i płynie to na odbiór zdjęć.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
Zdjęcia wykonywane w plenerze są szczegółowe, a aparat wiernie oddaje kontrasty i barwy, choć jak zwykle w przypadku matryc Canona wyjściowy obrazek jest nieco stonowany. Kolorystykę na szczęście możemy wygodnie skorygować wedle własnego uznania w menu Picture Style.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

W większości przypadków otrzymujemy poprawnie naświetlone zdjęcia, jednak w niektórych sytuacjach, w przypadku kontrastowych scen, pomiar matrycowy ma skłonności do delikatnego prześwietlania zdjęć. Na szczęście w menu możemy aktywować pomiar światła w priorytetem jasnych partii obrazu.

Podsumowanie tej części:
+ wysoka jakość obrazu niższych czułościach
+ dobra reprodukcja szczegółów
+ odszumianie systemowe
+ wyostrzanie systemowe
+ naturalna reprodukcja kolorów
+ pomiar z priorytetem jasnych partii obrazu

- widoczne zaszumienie już przy ISO 800
- brzydkie kolorowe szumy przy wyłączonym odszumianiu już przy ISO 1600
- tendencja do delikatnego prześwietlania zdjęć

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:




Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)