Leica S i Leica S-E

0
Marcin Grabowiecki
16 Wrzesień 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Photokina 2014 Ukazały się dwa nowe, średnioformatowe aparaty Leiki - Leica S (typ 007) oraz Leica S-E.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Leica S (typ 007) to nowy model systemu Leica S, będący kontynuacją serii S. Najnowszy model wyposażono w matrycę Leica CMOS oraz procesor obrazu Leica Maestro II. Aparat charakteryzuje się szybkim trybem seryjnym, wygodnymi programami półautomatycznymi oraz możliwością kręcenia wideo. Leica S oferuje ergonomiczny korpus, który ma zapewnić, że sprzętem będzie się fotografować jak lustrzanką małoobrazkową.

Leica S potrafi fotografować z prędkością 3,5 klatki/sekundę oraz filmować w Full HD i 4K. Ma szybki tryb Live View oraz autofokus. Wyposażono ją także w moduł GPS, który potrafi rejestrować położenie geograficzne aparatu w danych EXIF. W połączeniu z aplikacją na smartfony i tablety, zintegrowany moduł WLAN pozwala na zdalne sterowanie aparatem, pogląd kadru i zdalną ocenę wykonanych zdjęć. W nowej Leice zastosowano trzycalowy ekran o rozdzielczości 921 600 pikseli, a górny panel wyposażono w większy wyświetlacz.

Leica S (typ 007) będzie dostępna wiosną 2015.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Drugim zaprezentowanym dziś aparatem jest Leica S-E. To aparat skierowany do nowych użytkowników systemu średnioformatowego Leica S. Ma być alternatywą cenową w ramach systemu Leica S. Aparat zapewnia praktycznie wszystkie możliwości Leiki S (typ 006). Leica S-E posiada dużą (30×45 mm) matrycę Pro Format, solidną obudowę oraz unikalną koncepcję podwójnej migawki.

Leica S-E będzie dostępna w salonach Leica Store Warszawa i Leica Butik Kraków od września 2014.

Informacja prasowa producenta

LEICA S - Szybkość pracy, wideo oraz optymalna jakość zdjęć połączona z perfekcyjną obsługą.


Leica camera AG, przedstawia nowy topowy model systemu Leica S.
Leica S (typ 007) jest kontynuacją wybitnej serii S, jednak najnowszy model ma całkowicie nowe kluczowe elementy – matrycę Leica CMOS oraz procesor obrazu Leica Maestro II. – Leica S otwiera nowy rozdział cyfrowej fotografii średnioformatowej.

Szybkość pracy w trybie seryjnym, ekstremalnie czuła matryca i wygodne programy półautomatyczne, a od teraz również wideo w wyjątkowej jakości. Wszystko to w ergonomicznym korpusie, niespotykanym w średnioformatowej klasie. Efektem jest niesamowita jakość obrazowania dostępna przy pełnej mobilności i użyteczności, także podczas zdjęć w trudnych warunkach. Leiką S pracuje się jak lustrzanką małoobrazkową – w każdej sytuacji, szybko i bezproblemowo, zaś efekty zdjęciowe są klasy najwyższej.

Stephan Schulz, zarządzający działem „Professional Photo” w Leica Camera AG tak mówi o najnowszej S: Logiczna ekspansja systemu S potwierdza słuszna drogę jaką obraliśmy w 2009 roku rozpoczynając produkcję Leiki S2. Dzisiejsza S ustanawia nowe standardy w świecie fotografii średnioformatowej, osiągając przy tym prędkość i łatwość obsługi lustrzanki formatu 35 mm. Patrząc z perspektywy jej wytrzymałości, niezawodności i wszechstronności, nowa Leica S jest pierwszym wyborem fotografów którzy nie idą na ustępstwa.

Nowa matryca i procesor dla zwiększonej jakości i szybkości
Kluczowymi innowacjami Leiki S są: nowa matryca Leica CMOS oraz procesor obrazu Maestro II. Dzięki nim, było możliwie znaczne zwiększenie szybkości oraz wszechstronności systemu S osiągając przy tym poziom, o którym nigdy wcześniej nie słyszano w średnim formacie. 3,5 klatki na sekundę, wideo full-HD na matrycy średnioformatowej, a także z rozdzielczością 4K, szybki tryb Live View oraz wyjątkowa jakość obrazowania na wszystkich ustawieniach ISO. Leica S (Typ 007) po raz kolejny staje się wzorem do naśladowania w segmencie aparatów średnio-formatowych. Bufor 2GB zapewnia płynną pracę przy rejestracji w trybie zdjęć seryjnych, a pomimo 2-krotnego zwiększenia jego szybkości, nowa migawka w aparacie oferuje zwiększoną żywotność do przynajmniej 150 000 cykli.

Szybki, przewidujący autofokus.
Zmieniony system autofokusa przynosi nie tylko szybszą prędkość ale także większą niezawodność i precyzję. By zapewnić optymalną ostrość i dokładne śledzenie poruszających się obiektów, Leica S (typ 007) posiada przewidujący autofokus. Aparat rejestruje ruch obiektu i wyznacza dystans do niego w momencie ekspozycji. W połączeniu z fascynującą jakością obrazowania i prędkością klatek na sekundę, Leica S ustanawia całkowicie nowy standard w profesjonalnej, średnioformatowej fotografii akcji.

Zintegrowany WLAN, GPS, pomocnicza poziomica dla precyzyjnej i nieskomplikowanej pracy.
Obecnie Leica S to jedyny profesjonalny aparat posiadający zintegrowany moduł GPS zdolny rejestrować położenie geograficzne aparatu w danych EXIF, dodatkowo potrafi automatycznie ustawić czas lokalny. Na podstawie współrzędnych, odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na komputerze, na przykład Adobe Photoshop Lightroom® (dostarczane z aparatem) potrafi wyświetlić dokładną lokalizację każdego zdjęcia na mapie i zarejestrować odpowiednią jego nazwę. Nowa dwuosiowa poziomica precyzyjnie pokazuje w wizjerze poziomą i pionową orientację aparatu. W połączeniu z aplikacją na smartfony i tablety, zintegrowany moduł WLAN pozwala na zdalne sterowanie aparatem, pogląd kadru i zdalną ocenę wykonanych zdjęć.

Zoptymalizowana obsługa
Trzycalowy ekran o rozdzielczości 921 600 pikseli, pracujący w pełnym zakresie przestrzeni sRGB i ze zwiększonym kontrastem oraz jasnością pozwala na optymalną oceną kadru oraz zdjęcia w każdej sytuacji. Ekran pokryty jest odpornym na zarysowania szkłem Corning Gorilla Glass®.
Górny panel Leiki S również został przeprojektowany. Zastosowano wyjątkowo czytelny, większy wyświetlacz. Został on zoptymalizowany pod kątem pracy w trudnych warunkach – np. w pełnym słońcu. Dwa nowe elementy kontrolujące na górnej pokrywie pozwalają na bezpośrednie wybranie trybu Live View oraz włączenie nagrywania wideo.

Żywotność i czas użytkowania
Aparaty Leica S są zaprojektowane i skonstruowane do codziennego użytku przez wiele lat. Nowy bagnet wykonany z stali nierdzewnej zapewnia większą trwałość również
w najtrudniejszych warunkach. Leica S (typ 007) posiada wszystkie sprawdzone, znanej, wysokiej jakości cechy systemu S. Duża matryca Leica Pro Format o wymiarach 30x45 mm jest pokryta warstwą mikrosoczewek zapewniając równomierną i ujednoliconą jasność od narożnika do narożnika. Aparat i obiektywy S są bardzo solidnie zbudowane i uszczelnione przeciwko wpływom środowiska takim jak kurz czy deszcz. System posiada unikalny koncept podwójnej migawki oferujący fotografowi wybór pomiędzy szybką migawką z prędkością do 1/4000 sekundy, lub sterowaną elektronicznie migawką centralną umożliwiającą synchronizację z błyskiem do 1/1000 s. Obecnie , system S składa się z 10 obiektywów, z których 6 jest również dostępnych z centralną migawką. Portfolio to pokrywa wszystkie najważniejsze długości ogniskowych oraz jeden obiektyw tilt/shift. Ten szeroki park szkieł łatwo rozbudować o ofertę innych producentów. Do dyspozycji są adaptery, przykładowo: Leica S-Adapter H do obiektywów Hasselblada H oraz Leica S-Adapter C dla obiektywów Contax 645, oba dostarczają pełnej kompatybilności – wliczając w to autofokus, kontrolę centralnej migawki (Hasselbad) i automatyczną kontrolę ekspozycji.

Leicę S uzupełnia Leica Protection Plan. Oferuje on rozszerzoną gwarancję na okres 3 lat, aparat zastępczy na czas naprawy i wiele innych korzyści.

Leica S (typ 007) będzie dostępna wiosną 2015.Leica S-E
Podstawowy aparat średnioformatowego systemu Leica S


Nowy model - Leica S-E to idealny aparat dla nowych użytkowników systemu średniego formatu Leica S. Aparat zapewnia praktycznie wszystkie możliwości Leiki S (typ 006) i stanowi atrakcyjną alternatywę cenową w ramach S-System Leica. Nowa kolorystyka, z szarą obudową i anodyzowanym srebrem spustem migawki czyni z nowej S-E bardzo szlachetnie wyglądające narzędzie pracy.

S-E (Typ 006) oferuje fotografom dostęp do całego portfolio obiektywów i akcesoriów Systemu Leica S. Właściciel Leiki S-E może również czerpać korzyści z usług S-Systemu takich jak rozszerzenie gwarancji na korpus aparatu do trzech lat czy specjalistycznym Planem Ochrony Leica.

Sprawdzone zalety-System S.
- Leica SE posiada wszystkie sprawdzone cechy jakościowe systemu Leica S. Są to:
- duża, 30 × 45 mm matryca Pro Format wyposażona w mikro-soczewki, gwarantujące jednolitą jasność w całym obszarze przetwornika.
- bardzo solidna obudowa zabezpieczająca korpus i obiektywy przed wpływami środowiska zewnętrznego takimi jak kurz i deszcz.
- unikalna koncepcja podwójnej migawki oferuje fotografom wybór szybkiej migawki szczelinowej (z prędkością do 1/4000 s) lub elektronicznie sterowanej centralnej migawki w obiektywach system S-CS, który umożliwia synchronizację błysku przy czasach otwarcia migawki do 1/1000 s.
- bogata gama obecnie dostępnych obiektywów Leica S-System to 10 różnych modeli (sześć z centralną migawką) zapewniających wszystkie najważniejsze ogniskowe oraz najwyższej jakości obiektyw typu tilt-shift. Najnowszym obiektywem systemu jest Summicron-S 100/f 2.0 ASPH, który szczególnie nadaje się do fotografii portretowej.
adaptery umożliwiające pracę z innymi systemami, Leica S-Adapter C umożliwia stosowanie obiektywów Contax 645 i Leica S Adapter H zapewnia pełną kompatybilność wszystkich funkcji obiektywów Hasselblad H, w tym autofocus, centralnego sterowania migawki i automatycznego sterowania przysłoną.

Z innych, nie mniej ważnych zalet aparatu należy wymienić niezawodność połączeń kablowych, zoptymalizowaną wydajność energetyczną czy odporny na zarysowania wyświetlacz.
Wszystko to daje pewność, że wybór Leica S-E nie jest żadnym kompromisem.
Dlatego Leica S-E to idealne i niezawodne narzędzie w tworzeniu perfekcyjnych obrazów, zarówno w studio jak i plenerze.
Nawet w najbardziej, wydawałoby się, niekorzystnych warunkach.

Leica S-E będzie dostępna w salonach Leica Store Warszawa i Leica Butik Kraków od września 2014.

Nazwa Leica S (typ 007)
Producent Leica
Typ aparatu cyfrowa lustrzanka średnioformatowa z wymienną optyką
Matryca CMOS (45 x 30 mm), Średni format (43,8 x 32,9 mm)
Efektywna rozdzielczość 37,5 Mp
Matryca (do filtra) średni format
Czułość ISO 100 (rozszerzona), ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400
Rozdzielczość maksymalna 7500 x 5000
Formaty zapisu JPEG, DNG
Balans bieli auto, manualny, Ustawienie w Kelvinach 3000-7500K, zachmurzone niebo, cień, światło żarowe, światło słoneczne, światło jarzeniowe, światlo błyskowe
Mocowanie obiektywu Leica S
Kontrola błysku TTL Auto, Auto, Manual, Redukcja efektu cz. oczu, Synchronizacja z długimi czasami, Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
Lampa błyskowa zewnętrzna
Tryby ekspozycji P, A, S, M
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC, Compact Flash
Kompensacja ekspozycji +/- 3 w skoku o 1/2 EV
Migawka 1/4000 - 125 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Bracketing ekspozycji 3 albo 5 kadrów +/- 0,5 / 1 / 2 / 3 EV
Zdjęcia seryjne 2 kl/s
Pomiar światła matrycowy, centralnie-ważony, punktowy
Samowyzwalacz 2-12 s
Tryby odtwarzania zdjęcie, indeks zdjęć, histogram
Tryb pracy AF pojedynczy AF, ciągły AF, ustawienie ręczne (MF), śledzący AF, detekcja fazy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer tak, optyczny
Ekran LCD 3-calowy, 921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD, 4K
Złącza miniHDMI, USB 3.0, gniazdo X, wężyk spustowy
Pilot Wi-Fi
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Obudowa magnezowa, uszczelniona
Wymiary 160 x 80 x 120 mm
Waga 1,26 kg
Lustro tak
Stopka akcesoriów nie
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne uszczelniony od pyłu, wilgoci
Akcesoria w zestawie ładowarka, kabel USB, kabel zasilający
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2