Canon świętuje 25-lecie serii EOS-1

Autor: Michal Grzegorczyk

10 Czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
W 1987 roku firma Canon zapoczątkowała linię lustrzanek Canon EOS. Dwa lata później, w 1989 roku światło dzienne ujrzał pierwszy model kierowany do profesjonalistów: EOS-1. Na wersję cyfrową, Canon EOS 1D, trzeba było czekać do 2001 roku, a na wersję pełnoklatkową (EOS-1Ds) rok dłużej.

Dwa lata po debiucie linii lustrzanek EOS, w 1989 roku firma Canon zaprezentowała pierwszy model kierowany do profesjonalistów: EOS-1. Kolejny krok milowy to wersja cyfrowa Canon EOS 1D, na którą trzeba było czekać do 2001 roku, a na wersję pełnoklatkową (EOS-1Ds) rok dłużej. 25 lat historii profesjonalnych lustrzanek Canona obfitowało w ciekawe rozwiązania. Można o tym przeczytać w informacji prasowej:

W 1994 roku, czyli wówczas gdy profesjonalni fotografowie zaczęli polegać na możliwościach oferowanych przez system AF w lustrzankach, Canon zaprezentował aparat EOS-1N. W porównaniu do swoich poprzedników, EOS-1N oferował większą liczbę punktów AF zapewniających precyzyjne ustawianie ostrości na szybko poruszających się obiektach. W 2000 roku firma zaprezentowała model EOS-1V, który oferował 45 gęsto rozmieszczonych punktów AF, umożliwiając fotografowanie z prędkością 9 klatek na sekundę.

Wraz z nadejściem ery aparatów cyfrowych, w 2001 roku Canon wprowadził na rynek swoją pierwszą flagową lustrzankę cyfrową – EOS-1D, a w 2002 roku – pełnoklatkowy model EOS-1Ds. Najbardziej zaawansowany aparat firmy Canon z tej linii – profesjonalna lustrzanka cyfrowa EOS-1D X została zaprezentowana w czerwcu 2012 roku, jako 131 model z serii EOS-1. Oferując bezkonkurencyjne połączenie szybkości, rozdzielczości i jakości obrazu, aparat EOS-1D X nieprzerwanie cieszy się uznaniem szerokiego grona specjalistów, od profesjonalnych fotografów pracujących na różnych polach, przez fotoreporterów i fotografów sportowych, aż po zawodowców zajmujących się fotografią przyrodniczą czy komercyjną.

W ciągu minionych 25 lat, siłą flagowej serii EOS-1 była najnowocześniejsza technologia i wysokiej klasy wydajność. Siła ta jest charakterystyczna dla całej linii produktów firmy Canon, od amatorskich modeli, do tych najbardziej zaawansowanych. Canon od zawsze konsekwentnie dążył do tworzenia wyjątkowych aparatów, które rozwijają kreatywność i wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom fotografów na każdym poziomie zaawansowania. To także jest kierunek na przyszłość.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Pełna klatka Canona za 3000 zł? Podobno już w przyszłym roku
Pełna klatka Canona za 3000 zł? Podobno już w przyszłym roku
Jeżeli ta plotka okaże się prawdą, Canon wywróci rynek aparatów do góry nogami. Według doniesień, w przyszłym roku producent zaprezentować ma aparat pełnoklatkowy w...
51
Powiązane artykuły