CES 2011: nowe kamery Panasonic

Podczas odbywających się właśnie targów CES 2011 Panasonic zaprezentował odświeżoną linię kamer konsumenckich. Trzynaście nowych modeli to: HDC-SD900, HDC-TM900, HDC-HS900 HDC-SD800, HDC-SD90, HDC-SD80, HDC-HS80, HDC-TM80, HDC-SD40, HDC-TM40, SDR-HS100, SDR-T70 oraz SDR-S70.
Pierwsze cztery modele, flagowe produkty serii konsumenckiej, są kontynuacją udanych, 
3-przetwornikowych kamer full HD zaprezentowanych w zeszłym roku. W stosunku do poprzednich modeli (oznaczonych liczbą 700) producent chwali się dalszą poprawą jakości obrazu, na którą mają złożyć się do 45% mniejsze szumy oraz nowy algorytm poprawiający ostrość obrazu. Ulepszeniom poddany został także system mechanicznej stabilizacji, którego kolejna generacja ma zapewnić jeszcze skuteczniejszą kompensację niepożądanych drgań. Poszczególne modele serii 900 różnią się między sobą nośnikiem zapisu – te oznaczone literami SD wykorzystują karty SD, te z literami HS wbudowany dysk twardy, natomiast kamery oznaczone literami TM wykorzystują wbudowaną pamięć flash. Jest to nomenklatura ogólnie stosowana w kamerach Panasonic. Kamery z serii 800 i 900 mogą filmować zarówno poklatkowo, jak i w przyspieszonym tempie (50 kl/sek w trybie progresywnym), obie posiadają 12-krotny zoom optyczny oraz zaawansowane sterowanie za pomocą ekranu dotykowego. Główne różnice pomiędzy SD800 i SD900 to sposób nagrywania dźwięku (wyższy model rejestruje dźwięk w systemie 5.1) oraz nieco większy ekran w drugiej z wymienionych kamer. Najbardziej innowacyjną nowością, dostępną w opisanych powyżej modelach oraz w 1-przetwornikowej SD90 jest trójwymiarowa nakładka na obiektyw, pozwalająca z każdej z tych kamer w łatwy i prosty sposób zrobić kamerę 3D.


Wspomniany powyżej model SD90 to najwyższy model w ofercie producenta wykorzystujący jeden sensor. Poza ulepszoną stabilizacją oraz kompatybilnością z nakładką 3D model ten oferuje bardzo interesujący obiektyw o 21-krotnym zoomie optycznym i ekwiwalencie ogniskowej 28mm na szerokim końcu. Kolejne modele, oznaczone liczbami 80 i 40 posiadają obiektywy o odpowiednio 34- oraz 16,8-krotnym zoomie optycznym o najszerszych ekwiwalentach ogniskowych 33,7mm oraz 42,9mm, także wyposażone w najnowszą stabilizację obrazu. Interesującą nowością w kamerach serii 80 i 90 jest wprowadzenie "zoomu dźwiękowego", czyli inteligentnego mikrofonu zmieniającego swoją kierunkowość w zależności od ogniskowej obiektywu - im bardziej oddalone obiekty filmujemy, tym bardziej mikrofon będzie się starał zbierać dźwięk tylko z przodu kamery. Inne przydatne funkcje obejmują między innymi inteligentny tryb automatyczny iAuto, szereg filtrów tematycznych oraz przeprojektowane menu wykorzystujące zalety ekranu dotykowego.


Listę premier zamykają trzy kamery SD oznaczone literami "SDR" wyposażone w obiektyw o 78-krotnym zoomie rozpoczynającym się od ekwiwalentu 33mm. W zależności od modelu wyposażono je w od 4 do 80 GB wbudowanej pamięci.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0