CES 2011: nowe kamery Panasonic

Podczas odbywających się właśnie targów CES 2011 Panasonic zaprezentował odświeżoną linię kamer konsumenckich. Trzynaście nowych modeli to: HDC-SD900, HDC-TM900, HDC-HS900 HDC-SD800, HDC-SD90, HDC-SD80, HDC-HS80, HDC-TM80, HDC-SD40, HDC-TM40, SDR-HS100, SDR-T70 oraz SDR-S70.
Pierwsze cztery modele, flagowe produkty serii konsumenckiej, są kontynuacją udanych, 
3-przetwornikowych kamer full HD zaprezentowanych w zeszłym roku. W stosunku do poprzednich modeli (oznaczonych liczbą 700) producent chwali się dalszą poprawą jakości obrazu, na którą mają złożyć się do 45% mniejsze szumy oraz nowy algorytm poprawiający ostrość obrazu. Ulepszeniom poddany został także system mechanicznej stabilizacji, którego kolejna generacja ma zapewnić jeszcze skuteczniejszą kompensację niepożądanych drgań. Poszczególne modele serii 900 różnią się między sobą nośnikiem zapisu – te oznaczone literami SD wykorzystują karty SD, te z literami HS wbudowany dysk twardy, natomiast kamery oznaczone literami TM wykorzystują wbudowaną pamięć flash. Jest to nomenklatura ogólnie stosowana w kamerach Panasonic. Kamery z serii 800 i 900 mogą filmować zarówno poklatkowo, jak i w przyspieszonym tempie (50 kl/sek w trybie progresywnym), obie posiadają 12-krotny zoom optyczny oraz zaawansowane sterowanie za pomocą ekranu dotykowego. Główne różnice pomiędzy SD800 i SD900 to sposób nagrywania dźwięku (wyższy model rejestruje dźwięk w systemie 5.1) oraz nieco większy ekran w drugiej z wymienionych kamer. Najbardziej innowacyjną nowością, dostępną w opisanych powyżej modelach oraz w 1-przetwornikowej SD90 jest trójwymiarowa nakładka na obiektyw, pozwalająca z każdej z tych kamer w łatwy i prosty sposób zrobić kamerę 3D.


Wspomniany powyżej model SD90 to najwyższy model w ofercie producenta wykorzystujący jeden sensor. Poza ulepszoną stabilizacją oraz kompatybilnością z nakładką 3D model ten oferuje bardzo interesujący obiektyw o 21-krotnym zoomie optycznym i ekwiwalencie ogniskowej 28mm na szerokim końcu. Kolejne modele, oznaczone liczbami 80 i 40 posiadają obiektywy o odpowiednio 34- oraz 16,8-krotnym zoomie optycznym o najszerszych ekwiwalentach ogniskowych 33,7mm oraz 42,9mm, także wyposażone w najnowszą stabilizację obrazu. Interesującą nowością w kamerach serii 80 i 90 jest wprowadzenie "zoomu dźwiękowego", czyli inteligentnego mikrofonu zmieniającego swoją kierunkowość w zależności od ogniskowej obiektywu - im bardziej oddalone obiekty filmujemy, tym bardziej mikrofon będzie się starał zbierać dźwięk tylko z przodu kamery. Inne przydatne funkcje obejmują między innymi inteligentny tryb automatyczny iAuto, szereg filtrów tematycznych oraz przeprojektowane menu wykorzystujące zalety ekranu dotykowego.


Listę premier zamykają trzy kamery SD oznaczone literami "SDR" wyposażone w obiektyw o 78-krotnym zoomie rozpoczynającym się od ekwiwalentu 33mm. W zależności od modelu wyposażono je w od 4 do 80 GB wbudowanej pamięci.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0