CES 2011: nowe kamery Canon

CES 2011. Canon przedstawił na targach CES dziesięć nowych modeli kamer. Obok półprofesjonalnego modelu XA10 na liście premier znalazły się: LEGRIA HF G10, LEGRIA FS46 i FS406, LEGRIA HF M41, HF M46 oraz HF M406, a także LEGRIA HF R28, HF R26 i HF R206
Canon XA10 to najmniejsza i najlżejsza spośród profesjonalnych kamer tej firmy. Wyposażono ją w matrycę HD CMOS Pro rozmiaru 1/3'' znaną z wyższego modelu XF105 oraz posiadający 10-krotne przybliżenie obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 30,4mm i przysłonie f/1.8 na szerokim końcu. Dla klientów dla których wartości te nie są wystarczająco "szerokokątne" przewidziano możliwość dokupienia dedykowanego konwertera poszerzającego pole widzenia. Miłą nowością jest zastosowanie 8-listkowej przysłony gwarantującej przyjemniejsze rozmycie tła przy filmowaniu na dłuższych ogniskowych. Współpracę z profesjonalnym sprzętem dźwiękowym zapewniają dwa wejścia XLR, a gdy tego ostatniego nie ma akurat w pobliżu do dyspozycji pozostaje jeszcze wysokiej klasy wbudowany mikrofon z inteligentnym mechanizmem redukcji szumów. Kamerę wyposażono w podwójne gniazdo kart pamięci SDXC oraz 64 GB wbudowanej pamięci flash, format zapisu to AVCHD z przepływnością do 24 Mbit/sek.


Canon HF G10 to flagowy model konsumenckiej linii LEGRIA. Z opisanym powyżej profesjonalnym modelem dzieli on obiektyw i przysłonę, możliwość pracy na w pełni manualnych nastawach oraz format zapisu plików. Przetwornik HD CMOS Pro jest już nieco mniejszy, choć według danych producenta mimo tego zbiera ok. 160% więcej światła niż sensory poprzednich modeli kamer LEGRIA, a wszystko za sprawą zwiększenia obszaru światłoczułego matrycy. Kolejną nowością jest nowy podwójny układ stabilizacji mający z jednej strony zapewnić płynność obrazu podczas filmowania w ruchu, a z drugiej pozwolić na utrzymanie "z ręki" nieruchomego kadru nawet na maksymalnej ogniskowej. Wbudowany mikrofon wyposażono w inteligentną redukcję szumu oraz zdolność dostosowywania się - zarówno do typu nagrywanej sceny jak i ogniskowej obiektywu. A gdyby okazał się on niewystarczający, to w ramach dodatków oferowany jest zewnętrzny mikrofon bezprzewodowy o zasięgu działania do 50 metrów. Kamera ma 32GB pamięci wbudowanej oraz dwa gniazda kart SDXC. Obsługę całości ułatwia pakiet filtrów kreatywnych, dedykowana aplikacja wspomagająca publikowanie filmów w internecie oraz duży dotykowy ekran.


Modele LEGRIA HF serii M, podobnie jak model HF G10 wyposażono w nowy przetwornik HD CMOS Pro oraz obiektyw o 10-krotnym zoomie optycznym. Jeśli taki zakres ogniskowych jest dla kogoś niewystarczający, to kamery serii FS400 oraz HF serii R dysponują odpowiednio obiektywami o krotnościach 41x oraz 28x. Poza opisanymi już funkcjami warto wspomnieć o kilku ciekawych nowościach. Pierwszą z nich jest tryb Tele Macro pozwalający na filmowanie na maksymalnej ogniskowej już przy odległości 40 cm od celu, co daje spore możliwości w dziedzinie rejestracji małych obiektów. Kolejnym interesującym udogodnieniem jest Story Creator, mechanizm proponujący użytkownikowi rodzaje ujęć mające zapewnić rejestrację możliwie ciekawego materiału filmowego z wakacyjnego wyjazdu czy rodzinnej imprezy.


Wraz z kamerami zaprezentowano nową obudowę podwodną WP-V3 FSL wytrzymującą zanurzenie do 40 metrów.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0