CES 2011: nowe kamery Canon

CES 2011. Canon przedstawił na targach CES dziesięć nowych modeli kamer. Obok półprofesjonalnego modelu XA10 na liście premier znalazły się: LEGRIA HF G10, LEGRIA FS46 i FS406, LEGRIA HF M41, HF M46 oraz HF M406, a także LEGRIA HF R28, HF R26 i HF R206
Canon XA10 to najmniejsza i najlżejsza spośród profesjonalnych kamer tej firmy. Wyposażono ją w matrycę HD CMOS Pro rozmiaru 1/3'' znaną z wyższego modelu XF105 oraz posiadający 10-krotne przybliżenie obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 30,4mm i przysłonie f/1.8 na szerokim końcu. Dla klientów dla których wartości te nie są wystarczająco "szerokokątne" przewidziano możliwość dokupienia dedykowanego konwertera poszerzającego pole widzenia. Miłą nowością jest zastosowanie 8-listkowej przysłony gwarantującej przyjemniejsze rozmycie tła przy filmowaniu na dłuższych ogniskowych. Współpracę z profesjonalnym sprzętem dźwiękowym zapewniają dwa wejścia XLR, a gdy tego ostatniego nie ma akurat w pobliżu do dyspozycji pozostaje jeszcze wysokiej klasy wbudowany mikrofon z inteligentnym mechanizmem redukcji szumów. Kamerę wyposażono w podwójne gniazdo kart pamięci SDXC oraz 64 GB wbudowanej pamięci flash, format zapisu to AVCHD z przepływnością do 24 Mbit/sek.


Canon HF G10 to flagowy model konsumenckiej linii LEGRIA. Z opisanym powyżej profesjonalnym modelem dzieli on obiektyw i przysłonę, możliwość pracy na w pełni manualnych nastawach oraz format zapisu plików. Przetwornik HD CMOS Pro jest już nieco mniejszy, choć według danych producenta mimo tego zbiera ok. 160% więcej światła niż sensory poprzednich modeli kamer LEGRIA, a wszystko za sprawą zwiększenia obszaru światłoczułego matrycy. Kolejną nowością jest nowy podwójny układ stabilizacji mający z jednej strony zapewnić płynność obrazu podczas filmowania w ruchu, a z drugiej pozwolić na utrzymanie "z ręki" nieruchomego kadru nawet na maksymalnej ogniskowej. Wbudowany mikrofon wyposażono w inteligentną redukcję szumu oraz zdolność dostosowywania się - zarówno do typu nagrywanej sceny jak i ogniskowej obiektywu. A gdyby okazał się on niewystarczający, to w ramach dodatków oferowany jest zewnętrzny mikrofon bezprzewodowy o zasięgu działania do 50 metrów. Kamera ma 32GB pamięci wbudowanej oraz dwa gniazda kart SDXC. Obsługę całości ułatwia pakiet filtrów kreatywnych, dedykowana aplikacja wspomagająca publikowanie filmów w internecie oraz duży dotykowy ekran.


Modele LEGRIA HF serii M, podobnie jak model HF G10 wyposażono w nowy przetwornik HD CMOS Pro oraz obiektyw o 10-krotnym zoomie optycznym. Jeśli taki zakres ogniskowych jest dla kogoś niewystarczający, to kamery serii FS400 oraz HF serii R dysponują odpowiednio obiektywami o krotnościach 41x oraz 28x. Poza opisanymi już funkcjami warto wspomnieć o kilku ciekawych nowościach. Pierwszą z nich jest tryb Tele Macro pozwalający na filmowanie na maksymalnej ogniskowej już przy odległości 40 cm od celu, co daje spore możliwości w dziedzinie rejestracji małych obiektów. Kolejnym interesującym udogodnieniem jest Story Creator, mechanizm proponujący użytkownikowi rodzaje ujęć mające zapewnić rejestrację możliwie ciekawego materiału filmowego z wakacyjnego wyjazdu czy rodzinnej imprezy.


Wraz z kamerami zaprezentowano nową obudowę podwodną WP-V3 FSL wytrzymującą zanurzenie do 40 metrów.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4