CES 2011: nowe kamery Canon

CES 2011. Canon przedstawił na targach CES dziesięć nowych modeli kamer. Obok półprofesjonalnego modelu XA10 na liście premier znalazły się: LEGRIA HF G10, LEGRIA FS46 i FS406, LEGRIA HF M41, HF M46 oraz HF M406, a także LEGRIA HF R28, HF R26 i HF R206
Canon XA10 to najmniejsza i najlżejsza spośród profesjonalnych kamer tej firmy. Wyposażono ją w matrycę HD CMOS Pro rozmiaru 1/3'' znaną z wyższego modelu XF105 oraz posiadający 10-krotne przybliżenie obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 30,4mm i przysłonie f/1.8 na szerokim końcu. Dla klientów dla których wartości te nie są wystarczająco "szerokokątne" przewidziano możliwość dokupienia dedykowanego konwertera poszerzającego pole widzenia. Miłą nowością jest zastosowanie 8-listkowej przysłony gwarantującej przyjemniejsze rozmycie tła przy filmowaniu na dłuższych ogniskowych. Współpracę z profesjonalnym sprzętem dźwiękowym zapewniają dwa wejścia XLR, a gdy tego ostatniego nie ma akurat w pobliżu do dyspozycji pozostaje jeszcze wysokiej klasy wbudowany mikrofon z inteligentnym mechanizmem redukcji szumów. Kamerę wyposażono w podwójne gniazdo kart pamięci SDXC oraz 64 GB wbudowanej pamięci flash, format zapisu to AVCHD z przepływnością do 24 Mbit/sek.


Canon HF G10 to flagowy model konsumenckiej linii LEGRIA. Z opisanym powyżej profesjonalnym modelem dzieli on obiektyw i przysłonę, możliwość pracy na w pełni manualnych nastawach oraz format zapisu plików. Przetwornik HD CMOS Pro jest już nieco mniejszy, choć według danych producenta mimo tego zbiera ok. 160% więcej światła niż sensory poprzednich modeli kamer LEGRIA, a wszystko za sprawą zwiększenia obszaru światłoczułego matrycy. Kolejną nowością jest nowy podwójny układ stabilizacji mający z jednej strony zapewnić płynność obrazu podczas filmowania w ruchu, a z drugiej pozwolić na utrzymanie "z ręki" nieruchomego kadru nawet na maksymalnej ogniskowej. Wbudowany mikrofon wyposażono w inteligentną redukcję szumu oraz zdolność dostosowywania się - zarówno do typu nagrywanej sceny jak i ogniskowej obiektywu. A gdyby okazał się on niewystarczający, to w ramach dodatków oferowany jest zewnętrzny mikrofon bezprzewodowy o zasięgu działania do 50 metrów. Kamera ma 32GB pamięci wbudowanej oraz dwa gniazda kart SDXC. Obsługę całości ułatwia pakiet filtrów kreatywnych, dedykowana aplikacja wspomagająca publikowanie filmów w internecie oraz duży dotykowy ekran.


Modele LEGRIA HF serii M, podobnie jak model HF G10 wyposażono w nowy przetwornik HD CMOS Pro oraz obiektyw o 10-krotnym zoomie optycznym. Jeśli taki zakres ogniskowych jest dla kogoś niewystarczający, to kamery serii FS400 oraz HF serii R dysponują odpowiednio obiektywami o krotnościach 41x oraz 28x. Poza opisanymi już funkcjami warto wspomnieć o kilku ciekawych nowościach. Pierwszą z nich jest tryb Tele Macro pozwalający na filmowanie na maksymalnej ogniskowej już przy odległości 40 cm od celu, co daje spore możliwości w dziedzinie rejestracji małych obiektów. Kolejnym interesującym udogodnieniem jest Story Creator, mechanizm proponujący użytkownikowi rodzaje ujęć mające zapewnić rejestrację możliwie ciekawego materiału filmowego z wakacyjnego wyjazdu czy rodzinnej imprezy.


Wraz z kamerami zaprezentowano nową obudowę podwodną WP-V3 FSL wytrzymującą zanurzenie do 40 metrów.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13