Profoto B20 i B30 - nowe głowice akumulatorowe. Większa wydajność i ulepszona budowa

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Profoto prezentuje nowe lampy generatorowe, zastępujące w ofercie dotychczasowe modele B10X i B10X Plus. Nowe głowice wprowadzają drobne poprawki, które przełożą się na wygodniejszą i bardziej efektywna praca w plenerze.

Po 4 latach od premiery modeli B10X i B10X Plus, Profoto wprowadza nową generację kompaktowych głowic akumulatorowych o dużej mocy, przeznaczonych do wykonywania sesji w plenerze. Profoto B20 i B30 to nie rewolucja, ale z pewnością przydatna aktualizacja jednych z najlepszych przenośnych lamp na rynku.

Więcej mocy, więcej wygody

Głowice Profoto B20 i B30 dysponują mocą kolejno 250 Ws i 500 Ws, odpowiadając możliwościom wcześniejszych modeli B10X i B10X Plus. Oferują jednak o 50% mocniejsze, 40-watowe światło modelujące LED - z natężeniem 8500 lux w odległości 1 metra (z reflektorem) i możliwością regulacji temperatury barwowej w zakresie 2800-7000 K, co powinno ułatwić ustawianie oświetlenia w jaśniejszym otoczeniu i pozwolić na wykorzystanie głowic do doświetlania pomniejszych scen na potrzeby wideo (diody charakteryzują się współczynnikiem CRI > 94).

Oprócz tego, lampy B20 i B30 oferują większy, bo 11-stopniowy zakres regulacji mocy, nowy tryb Eco Mode, który ogranicza zużycie podzespołów, a także tryby Boost i Freeze, które w razie potrzeby zwiększają moc lampy, lub skracają minimalny czas trwania błysku. Nowe modele obiecują też o 13% krótszy czas przeładowania, który wynosi obecnie od 0,01 do 1,2 s.

W końcu, nowe głowice Profoto, to także ulepszona konstrukcja. Lampy zostały pokryte gumowaną powłoką w celu zapewnienia wygodniejszej obsługi i większej odporności podczas pracy w terenie. Pozwalają też wreszcie na prostą wymianę palnika przez użytkownika i oferuje opcjonalne uchwyty, do bardziej efektywnej pracy z dużymi modyfikatorami. A jeśli o nie chodzi, w ofercie producenta jest ponad 120 kompatybilnych akcesoriów do modyfikowania światła.

Jak na swoje możliwości, lampy nie są też przesadnie duże i ciężkie, ważąc odpowiednio 1,9 kg (model B20) i 2,1 kg (model B30). W pełni naładowany akumulator pozwoli zaś na wykonanie 400 błysków z pełną mocą w modelu B20 i 220 błysków w modelu B30. Jak wszystkie nowe lampy, poza synchronizacją po kablu (3,5 mm PC Sync), modele Profoto B20 i B30 oferują też komunikację radiową (Profoto AirX).

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku lamp producenta, nowe głowice przygniatają ceną. Za modele Profoto B20 i B20 zapłacimy kolejno 1995 dolarów i 2395 dolarów, czyli ok. 7500 zł i 8950 zł. Dokładnych polskich cen jeszcze nie znamy.

Więcej informacji o nowych lampach znajdziecie na stronie producenta: model B20 | model B30

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Monopan 50 – pierwszy film 35 mm sygnowany logo Leica
Monopan 50 – pierwszy film 35 mm sygnowany logo Leica
Leica zaprezentowała Monopan 50 – swój pierwszy autorski film czarno-biały w formacie 35 mm. Został on stworzony z okazji setnej rocznicy powstania aparatu Leica I, który w 1925 roku...
14
Peak Design Pro, Pro Tall i Pro Lite - ta sama idea statywu, ale większe możliwości
Peak Design Pro, Pro Tall i Pro Lite - ta sama idea statywu, ale większe możliwości
Powstały na bazie wersji Travel, ale oferują dużo większą wydajność. Nowa seria trzech statywów Peak Design Pro to odpowiedź cenionego producenta na zróżnicowane potrzeby profesjonalistów.
5
Marumi EXUS Mark II - profesjonalna linia filtrów w jeszcze lepszym wydaniu
Marumi EXUS Mark II - profesjonalna linia filtrów w jeszcze lepszym wydaniu
K-Consult wprowadza na polski rynek drugą generację flagowych filtrów Marumi EXUS Mark II. Nowe modele ochronne, UV i polaryzacyjne oferują wyższą transmisję i lepsze odwzorowanie barw.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)