PiXLIGHT - nowy pomysł na przenośną lampę błyskową do smartfonów i aparatów

0
Redakcja Fotopolis
19 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

PiXLIGHT to mobilna, zewnętrzna lampa błyskowa, która na tle konkurencji wyróżnia się lekką i bardzo kompaktową konstrukcją, ale co być może najważniejsze, pozwala także na współpracę ze smartfonami.

Kompaktowe, przenośne lampy o dużej mocy to ostatnio coraz bardziej popularne urządzenia. Segment aparatów obstawiony jest już jednak przez konstrukcje Godoxa (Quadralite) i Yongnuo, z kolei w świecie smartfonów swoje trzy grosze dorzuciło w tym temacie także Profoto. Czy jest tu więc jeszcze miejsce na coś więcej? Okazuje się, że tak. PiXLIGHT to ciekawie zaprojektowany, przenośny i przede wszystkim stosunkowo niedrogi speedlight, który pozwoli na pracę tak z aparatami, jak i smarfonami, otwierając nowe możliwości mobilnego błysku.

Autorem projektu jest fotograf Arash Hamidi. Po latach praktyki fotograficznej uznał, że przenośne zestawy lamp fotograficznych, na których do tej pory pracował były ciężkie, zajmowały wiele miejsca, a ich montaż zajmował zbyt dużo czasu. Dlatego postanowił stworzyć prototyp lampy która miała spełniać jego wymagania.

Czym jest PiXLIGHT?

Przy pomocy sztabu ludzi stworzył PiXLIGHT - lampę, która posiada zintegrowany statyw z ruchomą częścią służącą za głowicę (obracana o 360 stopni w osi horyzontalnej i o 270 stopni w osi pionowej). Konstrukcja jest zbudowana z jakościowych stopów aluminiowych i magnezowych. Całość wraz z parasolką (o średnicy 95 cm), którą otrzymujemy jako standardowy modyfikator waży tylko 1.6 kg.

Przy maksymalnym rozłożeniu statywu i parasola zestaw osiąga długość 203 cm, zaś przy złożeniu minimalizujemy jego rozmiary do 32 cm. Dzięki tak niewielkim wymiarom i wadze, lampę zmieścimy w większość średnich plecaków fotograficznych dostępnych na rynku.

Lampa zasilana jest jest przez wbudowaną baterię, która pozwala na ponad 400 błysków z pełną mocą. Bateria ładowana jest przez złącze USB-C, a lampa do pełnej mocy ładuje się w 2,5 sekundy. Do tego urządzenie posiada tryb HSS i multi-shots (maksymalnie do 40 wyzwoleń). Liczba przewodnia lampy wynosi 60 (dla iso 100).

 

Kompatybilna ze smartfonami i aparatami

Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth i aplikacji mobilnej (dostępna na IOS i Android), możemy sparować lampę z własnym telefonem, dzięki czemu wciśnięcie przycisku migawki w telefonie wyzwoli również błysk. Aplikacja pozwala także w pełni kontrolować działanie lampy. W zestawie PiXLIGHT dołączony jest też bezprzewodowy nadajnik, który osadzamy na złączu lampy fotograficznej naszego aparatu, dzięki czemu urządzenie działa z każdym modelem aparatu posiadającym gorącą stopkę.

Mnogość zestawów i modyfikatorów

Na stronie kampanii realizowanej przez platformę Kickstarter mamy możliwość zakupu trzech zestawów z dołączoną lampą bądź dwiema, oraz zestaw 15 modyfikatorów.Podstawowy zestaw PiXLIGHT Silver posiada lampę, parasol, nadajnik i prosty worek na urządzenie. Kolejnym progiem jest zestaw złoty w skład którego wchodzą dwie lampy, dwie parasolki, 2 nadajniki, 2 baterie oraz specjalna utwardzana torba. Najdroższy jest zestaw platynowy na który składają się wszystkie elementy które otrzymujemy przy zakupie PiXLIGHT Gold, a także dodatkowy nadajnik z możliwością sterowania mocą lampy oraz jej trybami.

Zestaw PiXLIGHT Platinum zawiera także wszystkie dostępne modyfikatory, które sprzedawane są również jako osobny pakiet. Warto zaznaczyć, że do niewielkiej lampy możemy dokupić aż 15 różnych akcesoriów, takich jak wrota, okrągły softbox, parasolki (biała, złota i srebrna), oktę, snoot czy zestaw kolorowych filtrów.

Cena i dostępność


Pomimo nadal aktywnej zrzutki na Kickstarterze jeszcze 21 dni, cel zbiórki już został zrealizowany (w momencie pisania artykułu został przebity ponad 10-krotnie). Według kalendarium zawartego na stronie projektu, wysyłki zamówionych zestawów mają być realizowane w czerwcu bieżącego roku.

Ceny zestawów:

  • Silver - 249 dolarów (około 985 zł),
  • Gold - 549 $ (około 2172 zł),
  • Platinum - 749 $ (około 2965 zł),
  • zestaw 15 modyfikatorów - 300 $ (około 1187 zł)

Więcej informacji na temat urządzenia można znaleźć na stronie projektu Kickstarter, stronie internetowej pixlight.us, oraz na mediach społecznościowych: Facebook, Instagram.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Rogue FlashBender V3 - wszechstronny i wydajny modyfikator światła błyskowego
Rogue FlashBender V3 - wszechstronny i wydajny modyfikator światła błyskowego
26 marca 2020 odbyła się premiera nowej serii modyfkatorów Rogue FlashBender v3. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, pasują do każdej lampy błyskowej - od bardzo małych, po te większe,...
3
0
Lomography Fantôme Kino B&W ISO 8 - nowy film w klimacie noir
Lomography Fantôme Kino B&W ISO 8 - nowy film w klimacie noir
Wysoki kontrast i bardzo niska czułość, bo podobno przeciwieństwa się przyciągają.
16
1
Fotopro X-Aircross, X-go i AK-64+ - prawdopodobnie najszybciej rozkładane statywy i monopody na świecie
Fotopro X-Aircross, X-go i AK-64+ - prawdopodobnie najszybciej rozkładane statywy i monopody na...
A przynajmniej tak twierdzi producent. Na naszym rynku pojawiły się właśnie nowe ciekawe akcesoria marki Fotopro. Sprawdźcie ceny.
0
0
Powiązane artykuły