Techart TZE-01 to pierwszy na świecie adapter z Sony E do Nikon Z z pełnym wsparciem AF

Autor: Michał Chrzanowski

21 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Pełna kompatybilność obiektywów Sony E z bezlusterkowcami Nikon Z6/Z7, współpraca z trybami AF-S, AF-C, jak i MF, wsparcie dla systemów stabilizacji czy kompletny odczyt exif - to wszystko zapewnia najnowszy adapter Techart TZE-01.

Techart to chiński producent akcesoriów fotograficznych, który w swojej ofercie ma kilka ciekawych rozwiązań. Teraz jednak zaprezentował urządzenie, które z łatwością połączy bezlusterkowe światy Sony i Nikona. Firma właśnie pokazała najnowszy adapter TZE-01, który umożliwi podpięcie szkieł z systemu Sony E aparatów Nikon Z6 i Z7, co wcześniej nie było możliwie. Do tego mamy cieszyć pełną komunikacją.

Producent nie ma żadnych wątpliwości, nowy adapter z autofokusem Sony E-Nikon Z to przełomowy produkt. - Opracowaliśmy ultracienki adapter do przemiany obiektywów z systemu Sony E na Nikona Z. Mimo wyjątkowo kompaktowej konstrukcji adaptera udało się nam umieścić procesor, która może „przetłumaczyć” protokoły Sony na te Nikona, aby wszystkie funkcje takie jak autofokus, automatyczne dobieranie przysłony czy stabilizacja mogły zostać zachowane - komentują inżynierowie z Techart.

Rozwiązanie, którego do tej pory nie było

Techart nie ukrywa, że nie miał łatwego zadania. Wszystko z powodu różnicy w odległości pomiędzy matrycami w obu systemach a mocowaniami, która wynosi 2 mm. Niemniej ta próba okazała się owocna. Poza ultrakompaktową budową samego adaptera producentowi udało się także zmieścić procesor, dzięki czemu otrzymujemy pełną komunikację pomiędzy obiektywami systemu Sony E a aparatami Nikon Z6/Z7. Tak więc zarówno tryby AF-S, AF-C, jak i MF będą działać na bezlusterkowcach Nikona. Ale to nie wszystko. Współpracować będą również systemy stabilizacji oraz funkcje wykrywania twarzy i oczu. Zyskamy także możliwość tworzenia filmów poklatkowych jak również całkowity odczyt exif. Jak zaznacza producent, adapter współpracuje z AF z detekcją fazy, a zatem prędkość przeostrzania ma być podobna do tej jaką otrzymamy w przypadku korzystania z natywnych obiektywów z mocowaniem Z. Co więcej, oprogramowanie adaptera można aktualizować za pomocą oddzielnej stacji dokującej, którą producent za darmo dodaje do zestawu. Poza konstrukcjami Sony także i te opracowane przez Sigmę są kompatybilne z modelem TZE-01. Niemniej jak na razie obiektywy Samyang i Rokinon z mocowaniem Sony E nie są jeszcze obsługiwane przez adapter, ale przyszła aktualizacja oprogramowania może to zmienić.

fot. Gabale (mat. pras.)

Cena i dostępność

Jest jednak pewien haczyk, o którym informuje producent. - Ten adapter jest rozwijany za pomocą „inżynierii odwrotnej”. Innymi słowy, pomimo naszego 100% wysiłku, aby  TZE-01 był kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Sony E i aparatami Nikon Z, adapter nadal nie jest idealny. Jego działanie jest podobne do innych adapterów AF dostępnych na rynku. 

Tak więc mogą wystąpić pomniejsze błędy, z którymi możecie zapoznać się na dedykowanej stronie. Adapter Techart TZE-01 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 249 dolarów. Po więcej informacji odsyłamy na techartpro.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft prezentuje swój najnowszy flagowy laptop. Wyposażony w najnowsze, bazujące na hybrydowej architekturze procesory Intela 13. generacji, grafikę Nvidia i do 64 GB pamięci RAM...
9
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress Pro-Cinema
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress...
Western Digital zaprezentowało nowości z oferty SanDisk i SanDisk Professional - dwa dyski biurkowe dla wymagających oraz karta pamięci dedykowana profesjonalnym produkcjom wideo.
4
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Nowa kompaktowa lampa LED Newell Cutie Pie to praktyczne oświetlenie, które wyróżnia się ciekawą budową i mnogością oferowanych funkcji.
1
Powiązane artykuły