Techart TZE-01 to pierwszy na świecie adapter z Sony E do Nikon Z z pełnym wsparciem AF

0
Michał Chrzanowski
21 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Pełna kompatybilność obiektywów Sony E z bezlusterkowcami Nikon Z6/Z7, współpraca z trybami AF-S, AF-C, jak i MF, wsparcie dla systemów stabilizacji czy kompletny odczyt exif - to wszystko zapewnia najnowszy adapter Techart TZE-01.

Techart to chiński producent akcesoriów fotograficznych, który w swojej ofercie ma kilka ciekawych rozwiązań. Teraz jednak zaprezentował urządzenie, które z łatwością połączy bezlusterkowe światy Sony i Nikona. Firma właśnie pokazała najnowszy adapter TZE-01, który umożliwi podpięcie szkieł z systemu Sony E aparatów Nikon Z6 i Z7, co wcześniej nie było możliwie. Do tego mamy cieszyć pełną komunikacją.

Producent nie ma żadnych wątpliwości, nowy adapter z autofokusem Sony E-Nikon Z to przełomowy produkt. - Opracowaliśmy ultracienki adapter do przemiany obiektywów z systemu Sony E na Nikona Z. Mimo wyjątkowo kompaktowej konstrukcji adaptera udało się nam umieścić procesor, która może „przetłumaczyć” protokoły Sony na te Nikona, aby wszystkie funkcje takie jak autofokus, automatyczne dobieranie przysłony czy stabilizacja mogły zostać zachowane - komentują inżynierowie z Techart.

Rozwiązanie, którego do tej pory nie było

Techart nie ukrywa, że nie miał łatwego zadania. Wszystko z powodu różnicy w odległości pomiędzy matrycami w obu systemach a mocowaniami, która wynosi 2 mm. Niemniej ta próba okazała się owocna. Poza ultrakompaktową budową samego adaptera producentowi udało się także zmieścić procesor, dzięki czemu otrzymujemy pełną komunikację pomiędzy obiektywami systemu Sony E a aparatami Nikon Z6/Z7. Tak więc zarówno tryby AF-S, AF-C, jak i MF będą działać na bezlusterkowcach Nikona. Ale to nie wszystko. Współpracować będą również systemy stabilizacji oraz funkcje wykrywania twarzy i oczu. Zyskamy także możliwość tworzenia filmów poklatkowych jak również całkowity odczyt exif. Jak zaznacza producent, adapter współpracuje z AF z detekcją fazy, a zatem prędkość przeostrzania ma być podobna do tej jaką otrzymamy w przypadku korzystania z natywnych obiektywów z mocowaniem Z. Co więcej, oprogramowanie adaptera można aktualizować za pomocą oddzielnej stacji dokującej, którą producent za darmo dodaje do zestawu. Poza konstrukcjami Sony także i te opracowane przez Sigmę są kompatybilne z modelem TZE-01. Niemniej jak na razie obiektywy Samyang i Rokinon z mocowaniem Sony E nie są jeszcze obsługiwane przez adapter, ale przyszła aktualizacja oprogramowania może to zmienić.

fot. Gabale (mat. pras.)

Cena i dostępność

Jest jednak pewien haczyk, o którym informuje producent. - Ten adapter jest rozwijany za pomocą „inżynierii odwrotnej”. Innymi słowy, pomimo naszego 100% wysiłku, aby  TZE-01 był kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Sony E i aparatami Nikon Z, adapter nadal nie jest idealny. Jego działanie jest podobne do innych adapterów AF dostępnych na rynku. 

Tak więc mogą wystąpić pomniejsze błędy, z którymi możecie zapoznać się na dedykowanej stronie. Adapter Techart TZE-01 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 249 dolarów. Po więcej informacji odsyłamy na techartpro.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
0
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły