Nadchodzi Kodak Ektachrome E100 w średnim formacie. Faza testów rusza w lipcu tego roku

Nadchodzi Kodak Ektachrome E100 w średnim formacie. Faza testów rusza w lipcu tego roku

Jeszcze rok temu nikt w to by nie uwierzył, ale firma Kodak Alaris zdecydowała się rozpocząć produkcję Ektachrome E100 w formacie 120! Szeroko zakrojona faza testów rozpocznie się w lipcu. Jak wszystko potoczy się zgodnie z planem to rynkowej premiery możemy spodziewać się na koniec tego roku.

Bez wątpienia wznowienie produkcji slajdów Ektachrome E100 to jedno z największych wydarzeń ostatnich lat w świecie fotografii analogowej. Podczas ubiegłorocznych targów Photokina, Kodak Alaris poinformowało o pełnej dostępności i wprowadzeniu do sprzedaży rolek w formacie 35 mm. Proces przywracania do życia tego filmu trwał prawie dwa lata. Ale teraz dla fanów analoga - zwłaszcza fotografów pracujących na średnioformatowych aparatach - mamy kolejne dobre wieści.

fot. Peter Guttman | zdjęcie utrwalone na Kodak Ektachrome E100 35 mm

Na początku tego roku firma poinformowała, że zamierza rozpocząć prace nad Ektachrome E100 w formacie 120, jednak jak zaznaczył Thomas J. Mooney z Kodak Alaris, proces produkcji tego filmu jest bardziej skomplikowany niż wytworzenie rolek 35 mm i potrzebuje „niewielkiej zmiany formuły“.

- Opierając się na bardzo korzystnej reakcji na wprowadzenie Ektachrome E100, zdajemy sobie sprawę, że istnieje zdecydowanie zapotrzebowanie rynku na dodatkowe formaty. Chcemy wprowadzić je do sprzedaży tak szybko, jak to możliwe, ale musimy pokonać kilka technicznych przeszkód - powiedział Thomas J. Mooney.

fot. Peter Guttman | zdjęcie utrwalone na Kodak Ektachrome E100 35 mm

Zaawansowane prace trwają

Wtedy usłyszeliśmy jedynie zapowiedź badania rynku i ewentualnego rozpoczęcia prac nad Ektachrome E100 do średniego formatu. Od stycznia Kodak Alaris nie podzieliło się żadnymi nowymi informacjami, przez co można było spekulować, że temat ten upadł. Jednak teraz firma odkryła kolejne karty.

- Wiemy, że z niecierpliwością oczekujecie na pojawienie się większych formatów filmu Ektachrome E100. Pilnie pracujemy nad wprowadzeniem ich na rynek, a szeroko zakrojone testy powlekania filmu w formacie 120 planowane są na koniec lipca tego roku - poinformowała firma Kodak Alaris.

fot. Peter Guttman | zdjęcie utrwalone na Kodak Ektachrome E100 35 mm

Następnym krokiem Kodaka zapewne będzie przekazanie testowych rolek w formacie 120 wybranym fotografom, którzy w różnych warunkach sprawdzą możliwości filmu. Podobnie firma postąpiła przed wprowadzeniem na rynek rolek 35 mm.

Cena i dostępność

Jeżeli okaże się, że próbna partia materiału spełni oczekiwania testujących, to na oficjalną rynkową premierę nie powinniśmy długo czekać. Być może Kodak Ektachrome E100 w średnim formacie trafi do dystrybucji pod koniec tego roku. A jeśli powtórzy się sukces (jak w przypadku filmu 35 mm), to planowana jest także produkcja pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu.

Kodak Ektachrome E100 to uniwersalny niskoczuły slajd o „wyjątkowo drobnym ziarnie, świetnej reprodukcji bieli i naturalnej tonalności. Do tego świetnie ma sobie radzić z reprodukcją tonów skóry, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w krajobrazie, jak portrecie czy modzie“

zdjęcie główne: fot. Peter Guttman | zdjęcie utrwalone na Kodak Ektachrome E100 35 mm

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4