Pięć powodów, dla których warto sprawdzić X-Rite ColorChecker Passport Photo

1
Promocja
25 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Chcesz umiejętnie panować nad kolorami i barwą? Przedstawimy kilka powodów, dla których warto przyjrzeć się narzędziu X-Rite ColorChecker Passport Photo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą X-Rite Photo Europe.

Istnieje różnica między poprawnymi kolorami, a kolorami które są atrakcyjne i przyjemne w odbiorze. Właściwe barwy to nic innego jak wierna reprezentacja fotografowanego koloru. Należy pamiętać, że występują sytuacje, w których poprawne kolory, to nie zawsze najlepsze kolory! 

To najczęściej fotografie, w których chcemy barwą podkreślić jakiś konkretny nastrój. Dobrze nawet w takim przypadku, na początku pracy, wyrównać balans kolorów, a później do zbalansowanego obrazu wprowadzić odpowiedni nastrój kolorystyką. 

Istnieje również rodzaj fotografii, w której - na równi z kompozycją lub innymi ważnymi jej elementami - liczy się barwa! W fotografii produktowej lub portretowej dokładnie odzwierciedlone kolory to konieczność!

  • Korekta kolorów

Passport umożliwia dwustopniową korektę barw poprzez ustawienie punktu bieli, a następnie balans kolorów. Sfotografowany wzorzec daje możliwość szybkiej i precyzyjnej korekty balansu bieli podczas wywoływania plików RAW. Wystarczy wówczas, korzystając z pipety, wskazać odpowiednie pole wzorca jako referencje, czego efektem będzie neutralna biel. Jeśli do korekty kolorów w fotografii wykorzystujesz jedynie szarą kartę, wiedz, że można zrobić to lepiej! Passport umożliwi wykonanie profilu barwnego ICC lub DNG do wygodnego wykorzystania np. w Adobe Lightroom.

fot. Emil Biliński

Powyższa fotografia przedstawia zdjęcie wykonane w tych samych warunkach oświetleniowych z dwóch innych aparatów z użyciem tej samej optyki i ustawień. Jak widać różnica w obrazowaniu zaczyna się już na ekranie poglądowym aparatu.

  • Dopasowywanie ujęć z różnych aparatów

Zdjęcia z Nikona, Canona, Fuji, Sony i innych firm, nawet w tych samych warunkach oświetleniowych, będą się różnić. Użycie wzorca podczas sesji wykonywanej kilkoma innymi aparatami pozwala na dokładne i szybkie dopasowanie różnic kolorystyki - tak charakterystycznej dla producentów sprzętu.

  • Twój niezależny odnośnik

Wzorzec można potraktować jako swego rodzaju referencję. Produkcja wzorca odbywa się z precyzyjnie przygotowanych pigmentów w restrykcyjnie kontrolowanym środowisku, a każda sztuka przechodzi przez kontrolę z użyciem najnowszej technologii pomiaru barw.

 

Każde z 24 pól reprezentuje określone walory barwne występujące w naszym otoczeniu i łatwo możemy sięgnąć po ich dane kolorymetryczne. Wzorzec w wersji cyfrowej umożliwia sprawdzenie poprawności wyświetlania na ekranie, dopasowanie jasności ekranu podczas kalibracji i sprawdzenie zgodności drukowanych na papierze zdjęć z ekranem.

  • Wszechstronność

Oprogramowanie dołączone do wzorca instaluje się jako oddzielną aplikację lub dodaje się go jako plugin do Lightrooma. Bez obaw! Wzorzec wykorzystasz z dowolnym programem do wywoływania RAW wyposażonym w pipetę do próbkowania balansu bieli. Ponadto samodzielnie stworzysz profile ICC oraz DNG dla aparatów do wykorzystania w oprogramowaniu Adobe Lightroom, Capture One oraz Adobe Camera RAW.

Wygoda i mobilność

Wzorzec ColorChecker Passport Photo zawarto w poręcznym i odpornym etui. Obudowa pozwala ustawić kartę w wielu pozycjach, dzięki czemu dopasujesz go do każdej sceny. Bez względu na to, czy chcesz zrobić zdjęcie wzorcowi balansu bieli, wzorcowi klasycznemu, kreatywnemu lub obu równocześnie - nie będzie to problem. Dodatkowo kieszonkowy rozmiar umożliwia zabranie go ze sobą na każdą sesję.

Pamiętaj, wzorca nie wykorzystasz w 100% sytuacji fotograficznych! Jednak raczej wcześniej niż później, pojawi się okazja, w której ta niewielka inwestycja oszczędzi Ci czas, nerwy i ułatwi późniejszą edycję. 

ColorChecker Passport Photo do 15 kwietnia 2019 można nabyć wraz z pełnowartościową i nie ograniczoną czasowo licencją na oprogramowanie Affinity Photo w prezencie. Program ten pretenduje na poważnego konkurenta dla Adobe Photoshop - więcej informacji znajdziecie na stronie pl.xritephoto.eu.

tekst: Krzysztof Skowron (X-Rite Photo Europe) / wykorzystane zdjęcia: fot. Emil Biliński

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Akcesoria
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
Na rynku debiutuje ciekawy konkurent popularnych gimbali Feiyu Tech i Zhiyun. Najlżejszy stabilizator z rodziny DJI Ronin kierowany jest do użytkowników...
0
0
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
LomoChrome Metropolis to najnowszy kolorowy negatyw o „dużej wyrazistości i kontraście oraz mocno stonowanej kolorystyce“. Na dodatek będzie dostępny w kilku wersjach:...
13
7
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i...
3
0