Trzy nowe rozwiązania LED z serii Aputure Light Storm

Autor: Michał Chrzanowski

19 Kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Panel światła ciągłego LS 1c, lampa LS C120 d z modułem COD LED oraz zestaw trzech kompaktowych i mobilnych lamp LS-mini 20 Flight Kit to najnowsze rozwiązania, które powiększyły ofertę firmy Aputure.

Aputure Light Storm LS 1c

Jak zaznacza producent, jest to profesjonalna lampa światła ciągłego stworzona dla najbardziej wymagających użytkowników. Odznacza ją solidna konstrukcja, duża moc oraz łatwość sterowania, co czynią z niej niezastąpione narzędzie na każdym planie filmowym.

Lampy wykonana została z lotniczego stopu aluminium. Parametry techniczne wykorzystanego materiału zapewniają skuteczną ochronę elektronicznych podzespołów zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed przegrzaniem. Natomiast kompaktowa konstrukcja oraz komponenty wysokiej jakości mają gwarantować trwałość przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi. Funkcjonalny uchwyt pozwala na montaż na statywie oświetleniowym (trzpień) w pionie oraz w poziomie, a także na pochylenie panelu pod dowolnym kątem.

W modelu LS 1c inżynierowie Aputure zastosowali wydajne diody LED, generujące światło o natężeniu 7500 lx (w odległości 1 m). Lampa posiada możliwość płynnej regulacji mocy oraz temperatury barwowej światła w zakresie 3200 – 5500 K. Light Storm charakteryzuje się nie tylko dużą mocą, ale także wysoką jakością emitowanego światła. Współczynnik CRI na poziomie 95+ świadczy o naturalnym charakterze światła. CRI, czyli wskaźnik oddawania barw (ang. The color-rendering index), wyrażony wartością liczbową w przedziale od 0 do 100 określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Wysoka wartość wskaźnika świadczy o dobrym odwzorowaniu barw. Współczynnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty mają kolory odzwierciedlone tak, jakby były oświetlone światłem słonecznym.

Zastosowanie nowoczesnych diod ma pozwolić na uzyskanie kąta świecenia wynoszącego 45°. W celach lepszej kontroli nad oświetleniem, panel wyposażono we wrota. Światło można także dodatkowo rozproszyć przy użyciu załączonego dyfuzora. LS 1c zaprojektowany został z myślą o osobach wykorzystujących wiele źródeł światła. Oferuje możliwość zdalnej pracy w czterech grupach oraz na trzech kanałach. Poza tym system oświetleniowy sterowany może być na trzy sposoby: bezpośrednio z panelu sterującego lampy, bezprzewodowo za pomocą pilota (zasięg do 100 m) oraz poprzez konsolę DMX (zgodną ze standardem DMX512). Co więcej lampa Aputure Light Storm LS 1c może być zasilana z sieci elektrycznej. Zasilacz oraz kontroler zamocowane mogą zostać na tylnym panelu lampy za pomocą załączonego uchwytu.

Aputure Light Storm LS C120 d

Jest to pierwsza lampa marki Aputure, w której źródłem światła jest nowoczesny moduł COD LED. Lampa ma emitować światło o wysokiej jakości i dużej mocy. Wyposażona w uchwyt akcesoriów zgodny z systemem Bowens gwarantuje ogromną elastyczność w doborze modyfikatorów światła. Lampa wyposażona została także w popularne mocowanie parasolkowe.

O doskonałym odwzorowaniu kolorów emitowanego światła świadczą wysokie wartości współczynników CRI oraz TLCI na poziomie powyżej 96, co ma gwarantować wierność barw oraz prawidłowo oddaną głębię tonów. Poza tym lampa generuje światło o temperaturze barwowej 6000 K. Jest ono zbliżone do światła dziennego przy lekkim zachmurzeniu i przyjęte jako standard w oświetleniu fotograficznym i filmowym.

Aputure LS C120 wyposażona została w inteligentny system chłodzenia, który dostosowuje prędkość obrotów wentylatora do aktualnej temperatury radiatora. Dostępna jest także funkcja manualnego ustawienia pełnej mocy chłodzenia. System skutecznie chroni lampę przed przegrzaniem i zapewnia jej długie użytkowanie. Z kolej wentylator generuje szum na poziomie zaledwie 18 dB. Natomiast umieszczony z tyłu lampy praktyczny uchwyt umożliwia szybką zmianę jej pozycji oraz wygodne przenoszenie na krótkich odcinkach. Nie bez znaczenia jest także niska waga oraz kompaktowa budowa urządzenia, którą użytkownicy docenią podczas pracy w plenerze.

LS C120 sterowana może być za pomocą znajdującego się na elastycznym kablu kontrolera lub zdalnie przy użyciu załączonego pilota. Lampa zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej przy użyciu zasilacza, jak i za pomocą akumulatorów w standardzie V-mount. Dzięki temu LS C120 z równym powodzeniem sprawdzi się w studio jak i w plenerze.

Aputure LS-mini 20 Flight Kit

Producent zaprezentował także zestaw trzech niezwykle mobilnych lamp LED , które pozwolą zaaranżować niewielki plan zdjęciowy w niemal dowolnym miejscu. Lampy z serii LS-mini 20 pomimo swoich niewielkich rozmiarów oferują sporą moc generowanego światła. Dioda COB LED umieszczona w LS-mini 20d pozwala uzyskać natężenie aż 40000 luksów (w odległości 0,5 m) przy zachowaniu niewielkiego poboru prądu. Do tego wartości współczynników CRI oraz TLCI wynoszą 96, co ma zapewniać wierność barw oraz prawidłowo oddaną głębię tonów. Z kolei sama konstrukcja pozwali w pełni kontrolować strumień emitowanego światła. Poza precyzyjną regulacją mocy lampy wykorzystują soczewki Fresnela, umożliwiające rozproszenie wiązki światła pod wybranym kątem (20° - 80°). Dla jeszcze lepszej kontroli, lampy wyposażone zostały także we wrota, pozwalające na odcięcie części strumienia.

W skład zestawu LS-mini 20 Flight Kit wchodzą lampy LS-mini 20d generujące światło o temperaturze barwowej 7500 K i LS-mini 20c o zmiennej temperaturze barwowej (w przedziale 3200 – 6500 K). Lampy wyposażone zostały w inteligentny system chłodzenia, który skutecznie chroni je przed przegrzaniem i zapewnia długą żywotność. Zastosowanie odpowiednich wentylatorów ma duże znaczenie na planach zdjęciowych, na których wymagana jest cisza. Do tego lampy Aputure mogą pochwalić się eleganckim designem, a ich podzespoły wykonane zostały z wytrzymałych komponentów. Nie bez znaczenia jest także niska waga oraz kompaktowa budowa, którą użytkownicy docenią zwłaszcza podczas pracy w plenerze.

Atutem lamp z serii LS-mini 20 jest także ich niska energochłonność oraz kompatybilność z wieloma źródłami zasilania. LS-mini 20 mogą być zasilane zarówno z sieci elektrycznej przy użyciu zasilacza, za pomocą akumulatorów (V-Mount / Anton Bauer/ NP-F) oraz z dowolnego portu USB (5 V, 2 A). Dzięki temu z równym powodzeniem sprawdzą się one w studio, jak i w plenerze. W skład zestawu LS-mini 20 Flight Kit, poza samymi lampami, wchodzą trzy lekkie statywy z pokrowcem do transportu, walizka mieszcząca lampy oraz komplet akcesoriów.

Jak na razie producent nie ujawnił informacji dotyczących ceny, jak i dostępności zaprezentowanych lamp z serii Light Storm.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox M600R to pierwsza kolorowa lampa RGBW w profesjonalnej serii Knowled. Jej główne zalety to duża moc, bardzo szeroki zakres temperatur barwowych i wszechstronność pracy.
5
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
Podczas tegorocznych targów NAB Western Digital zaprezentowało szereg nowych produktów z oferty SanDisk. To między innymi nowe superszybkie karty SD Express, nośniki o rekordowej...
5
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI zaprezentowało najnowsza generację gimbali z serii Ronin. Seria RS 4 to między innymi jeszcze lepsza stabilizacja, wygodniejsze wyważanie, łatwe przepinanie aparatu do pracy w...
6
Powiązane artykuły