NEC Color Preset - budżetowa alternatywa dla monitorów fotograficznych

0
Maciej Luśtyk
8 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy jeśli nie jesteśmy zawodowcami, ale jednak chcielibyśmy móc efektywnie pracować z kolorem musimy wydawać grube tysiące na profesjonalne monitory (foto)graficzne? NEC przekonuje, że nie i prezentuje linię NEC Color Preset.

Co z tego, że mamy dobry aparat, jeśli na etapie obróbki nie jesteśmy w stanie odpowiednio zapanować nad wyglądem zdjęcia? To pytanie coraz częściej stawiają sobie nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy, którzy chcieliby móc prezentować zdjęcia tak, jak sami je widzą. Niestety profesjonalne monitory graficzne to zwykle wydatek znacznie przekraczający możliwości większości entuzjastów.

Odpowiednio wygrzane, skalibrowane i gotowe do pracy

NEC MultiSync E221N

Z odpowiedzią na ten problem wychodzi NEC, renomowany producent monitorów, który oferuje wybrane monitory ze swojej oferty (22-calowy NEC MultiSync E221N oraz 24-calowy NEC MultiSync E241N) w wersji Color Preset. Czego możemy się spodziewać?

Seria Color Preset to gotowe do użycia monitory dające użytkownikowi o wiele większe pole do popisu podczas korekcji barwy. Nie zastąpią one profesjonalnych monitorów graficznych, ale są rozsądnym cenowo rozwiązaniem dla hobbystów cyfrowej obróbki obrazu. Monitory z tej linii zostaną odpowiednio wygrzane oraz skalibrowane przez specjalistę NEC Display Solutions do następujących parametrów:

  • Jasność bieli 120 cd/m2
  • Błąd oddawania barwy nie większy niż delta E 2
  • Skorelowana temperatura barwowa zgodna ze standardowym illuminantem D65
  • Krzywa półtonalna, gamma 2.2

NEC MultiSync E241N

Podczas kalibracji przygotowywany jest profil kolorystyczny ICC, który można otrzymać po wysłaniu wiadomości e-mail na adres: colorpreset@nec-displays-pl.com, podając numer seryjny monitora. Profil ICC pozwala użytkownikowi wykorzystać wszystkie możliwości monitora w dowolnym oprogramowaniu, dedykowanym do cyfrowego przetwarzania koloru.

Cena i dostępność

Na razie nie wiemy ile będą dokładnie kosztować monitory z serii Color Preset, ale ich cena nie powinna być dużo wyższa niż wersji standardowych. Możemy więc liczyć, że koszt zakupu, w zależności od modelu wyniesie około 900-1300 zł. Monitory mają być dostępne w sprzedaży u oficjalnych dealerów NEC.

Więcej informacji o monitorach znajdziecie pod adresem nec-display-solutions.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto C1 i C1 Plus to nie pierwsze zewnętrzne lampy do smartfona. Ale pierwsze o takich możliwościach
Profoto C1 i C1 Plus to nie pierwsze zewnętrzne lampy do smartfona. Ale pierwsze o takich...
Do tematu zewnętrznych smartfonowych fleszów podchodzono już kilkukrotnie. Wygląda jednak na to, że Profoto zrobiło to jak na razie najlepiej.
0
0
Monogram - nowa modułowa konsola twórców Palette Gear
Monogram - nowa modułowa konsola twórców Palette Gear
Moduły Monogram mają oferować jeszcze większą wygodę i funkcjonalność podczas pracy w programach graficznych. Czy to dobry wybór dla fotografa?
2
0
X-Rite i1Display Studio i i1Display Pro Plus - kalibratory dla wymagających
X-Rite i1Display Studio i i1Display Pro Plus - kalibratory dla wymagających
Do rodziny produktów X-Rite dołączają dwa nowe, udoskonalone technologicznie kalibratory, które zadowolić mają najbardziej wymagających, w tym także filmowców...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)