Photonicz One - wodoodporna lampa LED z zerowym czasem przeładowania i trybem HSS o pełnej mocy. Czy to dojdzie do skutku?

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Wrzesień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

W ostatnich latach widzieliśmy wiele rewolucyjnych rozwiązań z zakresu oświetlenia. Projekt lampy Photonicz One obiecuje jednak zupełnie nową erę oświetlenia błyskowego za 750 dolarów. Czy to w ogóle możliwe?

Spektakularne porażki producentów, którzy nawet po zebraniu wielokrotności sumy potrzebnej na produkcję sprzętu nie byli w stanie dostarczyć produktów na rynek sprawiają, że w ostatnim czasie użytkownicy coraz ostrożniej podchodzą do różnego rodzaju rewelacji pojawiających się w serwisach Kickstarter czy Indiegogo. Póki co z podobną ostrożnością traktują też projekt nowej lampy Photonicz One. Trzeba jednak przyznać, że jej rzekome możliwości robią niemałe wrażenie.

Rewolucyjne możliwości w kompaktowej obudowie

 

Photonicz One to lampa projektu konstruktora i fotografa Alexa Munoza, który postanowił stworzyć lampę będącą ostateczną odpowiedzią na wszystkie potrzeby fotografów. Bazująca na diodzie LED samodzielna głowica oferować ma moc 2500 Ws, a autorska technologia InstaCharge sprawiać ma, że lampa nie będzie potrzebowała czasu na przeładowanie. Oznacza to, że z pełną mocą będziemy mogli wyzwolić tyle błysków, ile chcemy - ograniczać będzie nas tylko prędkość trybu seryjnego aparatu (według producenta lampa ma być w stanie wyzwalać do 30 błysków o pełnej mocy na sekundę i automatycznie dostosowywać swoją pracę do możliwości używanego aparatu)

Co jednak być może ważniejsze, pełnej mocy mamy móc używać także w przypadku trybu HSS, w którym czas trwania błysku będzie można skrócić nawet do 1/50 000 s. Nietrudno wyobrazić sobie jakie pole manewru taka możliwość może dać strobistom.

Oprócz tego, otrzymać mamy dotykowy interfejs, możliwość zdalnego wyzwalania i sterowania z poziomu aplikacji na smartfony, mocowanie Bowensa, funkcję bracketingu ekspozycji za pomocą siły błysku, opcję łatwej aktualizacji oprogramowania czy wreszcie możliwość zasilania za pomocą uniwersalnych baterii typu V-Lock. To wszystko w wodoodpornej, kompaktowej (12,5 x 12 x 9 cm i 1,5 kg) obudowie, która pozwolić ma na długą i bezproblemową pracę w deszczu czy na śniegu.

Zbyt piękne, by było prawdziwe?

Brzmi wspaniale, pozostaje jednak pytanie czy jest w ogóle możliwe. Projekt lampy jest na etapie prototypu, a film promocyjny nie pokazuje większości wspomnianych funkcji w praktyce. Twórca zachęca jednak za pomocą kampanii na Kickstarterze do wsparcia projektu kwotą minimum 750 dolarów. Gotowy produkt miałby zawitać na rynku w 2018 roku.

Losy projektu właśnie się ważą. Do tej pory wsparło go dopiero 12 osób, ale do końca kampanii pozostał jeszcze ponad miesiąc. Jeżeli produkcja dojdzie do skutku, a lampa okaże się tak funkcjonalna jak obiecuje twórca, na rynku oświetleniowym może pojawić się bardzo mocny nowy gracz. Jak na razie jest to jednak tylko gdybanie. O ewentualnym rozwoju projektu będziemy was informować na bieżąco.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Na rynek wszedł interesujący namiot bezcieniowy firmy Newell. Ma sztywną, składaną konstrukcję i regulowane oświetlenie LED
0
0
HP Z25xs G3 i  HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
HP Z25xs G3 i HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
Firma HP zaprezentowała aż 8 nowych monitorów, ale dwa topowe modele HDR mogą zainteresować grafików, fotografów i twórców wideo.
3
2
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Szukasz wysokiej jakości oświetlacza, który zmieścisz w kieszeni? Poznaj lampy Nanlite.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)