STC Ultra Layer - jeden filtr ND do wszystkich obiektywów. I nie tylko

3
Maciej Luśtyk
31 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Firma STC proponuje zupełnie nowe podejście do tematu filtrów w fotografii i prezentuje rodzinę konstrukcji montowanych bezpośrednio w body aparatu.

W grudniu informowaliśmy Was o ciekawym filtrze do astrofotografii STC Astro-Multispectra, który mocowany wewnątrz body aparatu, pozwalał na wykorzystanie z dowolnym obiektywem. Firma poszła za ciosem i zaprezentowała całą serię działających w ten sposób filtrów.

Jedną z najciekawszych pozycji jest filtr szary ND64, który obniży ekspozycję o 6 EV i który pozwolić ma na pozbycie się problemu z żonglerką filtrami podczas pracy w terenie. Największą jego zaletą jest jednak to, że jego właściwości bez problemu będziemy mogli z wykorzystać nawet podczas pracy z ultraszerokokątnymi szkłami z wypukłymi soczewkami, w przypadku których zastosowanie filtrów ND wymagało specjalnych mocowań. Producent nie zaleca jednak stosowania filtra z obiektywami o ogniskowych krótszych niż 14 mm, gdyż mogą wystąpić problemy z odwzorowaniem kolorów na brzegach kadru.

W przypadku nowych filtrów STC trzeba będzie jednak pójść na kompromis. Przy ich użyciu nie będziemy mogli skorzystać z wizjera optycznego, co oznacza konieczność kadrowania i ostrzenia w trybie Live View. W przypadku filtra ND64 na pewno nie będzie to najwygodniejsze.

Oprócz wspomnianego filtra szarego i zaprezentowanego w grudniu filtra do astrofotografii w ofercie znajdziemy także 5 wariantów filtra UV+IR oraz 3 warianty filtra przepuszczającego tylko światło podczerwone.

Filtry dostępne są w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon (także tych z matrycami APS-C) w cenach od 90 do 185 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem stcoptics.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
O nowych formatach przywróconego do życia slajdu Kodaka słyszymy już od roku. Nareszcie trafiają na rynek.
42
0
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal 1984, firma założona przez pracowników oryginalnego Tetenala, gdy tamten na początku roku stanął na krawędzi bankructwa zapowiada nowy produkt skierowany do początkujących. Jednorazowa...
14
0
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych. Odświeżona konstrukcja i dwa nowe modele
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych....
Akcesoria Peak Design to zdecydowanie jedne z najlepiej przemyślanych, a przy okazji najlepiej wyglądających toreb i plecaków fotograficznych. Teraz mają być jeszcze...
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)