Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

STC Ultra Layer - jeden filtr ND do wszystkich obiektywów. I nie tylko

3

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Firma STC proponuje zupełnie nowe podejście do tematu filtrów w fotografii i prezentuje rodzinę konstrukcji montowanych bezpośrednio w body aparatu.

W grudniu informowaliśmy Was o ciekawym filtrze do astrofotografii STC Astro-Multispectra, który mocowany wewnątrz body aparatu, pozwalał na wykorzystanie z dowolnym obiektywem. Firma poszła za ciosem i zaprezentowała całą serię działających w ten sposób filtrów.

Jedną z najciekawszych pozycji jest filtr szary ND64, który obniży ekspozycję o 6 EV i który pozwolić ma na pozbycie się problemu z żonglerką filtrami podczas pracy w terenie. Największą jego zaletą jest jednak to, że jego właściwości bez problemu będziemy mogli z wykorzystać nawet podczas pracy z ultraszerokokątnymi szkłami z wypukłymi soczewkami, w przypadku których zastosowanie filtrów ND wymagało specjalnych mocowań. Producent nie zaleca jednak stosowania filtra z obiektywami o ogniskowych krótszych niż 14 mm, gdyż mogą wystąpić problemy z odwzorowaniem kolorów na brzegach kadru.

W przypadku nowych filtrów STC trzeba będzie jednak pójść na kompromis. Przy ich użyciu nie będziemy mogli skorzystać z wizjera optycznego, co oznacza konieczność kadrowania i ostrzenia w trybie Live View. W przypadku filtra ND64 na pewno nie będzie to najwygodniejsze.

Oprócz wspomnianego filtra szarego i zaprezentowanego w grudniu filtra do astrofotografii w ofercie znajdziemy także 5 wariantów filtra UV+IR oraz 3 warianty filtra przepuszczającego tylko światło podczerwone.

Filtry dostępne są w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon (także tych z matrycami APS-C) w cenach od 90 do 185 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem stcoptics.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox wprowadza na polski rynek nowe wersje paneli LED 1000, wzbogacone m.in. o możliwość sterowania DMX. Dostępna jest wersja ze stałą temperaturą barwową 5600K...
0
0
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Irix rozszerza system magnetycznych akcesoriów Magnetic Mount System o filtry do obiektywów filmowych.
0
0
Świetna promocja na gimbale Gudsen Moza - nawet 400 zł taniej
Świetna promocja na gimbale Gudsen Moza - nawet 400 zł taniej
Gimbale Moza to atrakcyjna i niedroga alternatywa dla modeli DJI, Zhiyun czy FeiyuTech. Do końca roku kupicie je w rekordowo niskich cenach.
32
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)