STC Ultra Layer - jeden filtr ND do wszystkich obiektywów. I nie tylko

3

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma STC proponuje zupełnie nowe podejście do tematu filtrów w fotografii i prezentuje rodzinę konstrukcji montowanych bezpośrednio w body aparatu.

W grudniu informowaliśmy Was o ciekawym filtrze do astrofotografii STC Astro-Multispectra, który mocowany wewnątrz body aparatu, pozwalał na wykorzystanie z dowolnym obiektywem. Firma poszła za ciosem i zaprezentowała całą serię działających w ten sposób filtrów.

Jedną z najciekawszych pozycji jest filtr szary ND64, który obniży ekspozycję o 6 EV i który pozwolić ma na pozbycie się problemu z żonglerką filtrami podczas pracy w terenie. Największą jego zaletą jest jednak to, że jego właściwości bez problemu będziemy mogli z wykorzystać nawet podczas pracy z ultraszerokokątnymi szkłami z wypukłymi soczewkami, w przypadku których zastosowanie filtrów ND wymagało specjalnych mocowań. Producent nie zaleca jednak stosowania filtra z obiektywami o ogniskowych krótszych niż 14 mm, gdyż mogą wystąpić problemy z odwzorowaniem kolorów na brzegach kadru.

W przypadku nowych filtrów STC trzeba będzie jednak pójść na kompromis. Przy ich użyciu nie będziemy mogli skorzystać z wizjera optycznego, co oznacza konieczność kadrowania i ostrzenia w trybie Live View. W przypadku filtra ND64 na pewno nie będzie to najwygodniejsze.

Oprócz wspomnianego filtra szarego i zaprezentowanego w grudniu filtra do astrofotografii w ofercie znajdziemy także 5 wariantów filtra UV+IR oraz 3 warianty filtra przepuszczającego tylko światło podczerwone.

Filtry dostępne są w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon (także tych z matrycami APS-C) w cenach od 90 do 185 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem stcoptics.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Rusza duża promocja na filtry kwadratowe Irix Edge. Trzeba się jednak spieszyć, bo niższe ceny obowiązują tylko do 22 czerwca.
0
0
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)