DJI Focus - bezprzewodowy follow focus do dronów i nie tylko

Autor: Maciej Luśtyk

8 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Właściwie ostatnią rzeczą, którą filmowe drony ustępowały tradycyjnemu filmowaniu z pokładu helikoptera były niewielkie możliwości manualnej kontroli nad ustawieniami ostrości. Zmienia to nowy system DJI Focus.

DJI Focus spełnia w zasadzie dwie funkcje. Może służyć do bezprzewodowej, naziemnej manualnej kontroli ostrości w przypadku dowolnego typu filmowych obiektywów, a także do sterowania ostrością podczas filmowania z powietrza za pomocą dronów wyposażonych w kamerę DJI Zenmuse X5 lub X5R.

W pierwszym wypadku będzie odbywać się to za pomocą radiowego odbiornika z motorem, który bez problemu podepniemy do większości rigów i wygodnie skalibrujemy pod każdy filmowy obiektyw. Przy takim wykorzystaniu zasięg działania urządzenia to około 100 metrów.

 

W przypadku zdalnej kontroli nad wyposażonymi w mocowanie Mikro Cztery Trzecie kamerami z serii Zenmuse X5, urządzenia komunikują się za pośrednictwem technologii LIghtbridge, oferując zasięg aż do 5 km.

Sterowanie ostrością odbywa się za pomocą nadajnika wyposażonego w charakterystyczne dla systemów follow focus białe pokrętło, którego oporem możemy sterować i które pozwoli bez problemu odczytać umieszczone na nim oznaczenia. Nadajnik wyposażony został w ekran OLED, dzięki któremu kalibracja sprzętu stanie się łatwiejsza, a dodatkowo użytkownicy otrzymują możliwość precyzyjnego zaprogramowania sekwencji ostrzenia, co ułatwi wykonywanie i powtarzanie skomplikowanych ujęć.

Oczywiście możliwości DJI Focus względem filmowania z powietrza nie ograniczają się jedynie do kamer Zenmuse X5. Potrzebny będzie jedynie odpowiednio duży dron, by unieść profesjonalny sprzęt filmowy. W połączeniu z takim modelem jak DJI Matrice 600, bezprzewodowy system follow focus otwiera przed filmowcami nowe możliwości.

DJI Focus nie jest jednak tani. Przyjdzie nam za niego zapłacić aż 2200 euro. Mimo wszystko z pewnością zainteresuje osoby zawodowo zajmujące się filmowaniem.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dji.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic Blink500 ProX B2R - wbudowana pamięć, duży zasięg i profesjonalna specyfikacja
Saramonic Blink500 ProX B2R - wbudowana pamięć, duży zasięg i profesjonalna specyfikacja
Na polskim rynku debiutuje najnowszy bezprzewodowy system transmisji dźwięku Saramonic Blink500 ProX B2R, który zaspokoić ma zapotrzebowania zarówno youtuberów, jak i bardziej...
1
DRoom - nowoczesny koreks, który nie wymaga ciemności
DRoom - nowoczesny koreks, który nie wymaga ciemności
Koreksy występują w różnych kształtach i kolorach, ale mają jedną wspólną wadę - wymagają, by ładować do nich film w kompletnej ciemności. Nowy projekt pozbywa się tego problemu i...
9
BenQ PD2706U / PD2706UA - 27-calowy monitor graficzny 4K w dobrej cenie
BenQ PD2706U / PD2706UA - 27-calowy monitor graficzny 4K w dobrej cenie
BenQ prezentuje kolejny niedrogi monitor graficzny 4K, który zaspokoić ma potrzeby mniej wymagających twórców grafiki, fotografii i filmów. Ekran oferują dużą rozdzielczość i przekątną...
6
Powiązane artykuły