DJI Focus - bezprzewodowy follow focus do dronów i nie tylko

0
Maciej Luśtyk
8 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Właściwie ostatnią rzeczą, którą filmowe drony ustępowały tradycyjnemu filmowaniu z pokładu helikoptera były niewielkie możliwości manualnej kontroli nad ustawieniami ostrości. Zmienia to nowy system DJI Focus.

DJI Focus spełnia w zasadzie dwie funkcje. Może służyć do bezprzewodowej, naziemnej manualnej kontroli ostrości w przypadku dowolnego typu filmowych obiektywów, a także do sterowania ostrością podczas filmowania z powietrza za pomocą dronów wyposażonych w kamerę DJI Zenmuse X5 lub X5R.

W pierwszym wypadku będzie odbywać się to za pomocą radiowego odbiornika z motorem, który bez problemu podepniemy do większości rigów i wygodnie skalibrujemy pod każdy filmowy obiektyw. Przy takim wykorzystaniu zasięg działania urządzenia to około 100 metrów.

 

W przypadku zdalnej kontroli nad wyposażonymi w mocowanie Mikro Cztery Trzecie kamerami z serii Zenmuse X5, urządzenia komunikują się za pośrednictwem technologii LIghtbridge, oferując zasięg aż do 5 km.

Sterowanie ostrością odbywa się za pomocą nadajnika wyposażonego w charakterystyczne dla systemów follow focus białe pokrętło, którego oporem możemy sterować i które pozwoli bez problemu odczytać umieszczone na nim oznaczenia. Nadajnik wyposażony został w ekran OLED, dzięki któremu kalibracja sprzętu stanie się łatwiejsza, a dodatkowo użytkownicy otrzymują możliwość precyzyjnego zaprogramowania sekwencji ostrzenia, co ułatwi wykonywanie i powtarzanie skomplikowanych ujęć.

Oczywiście możliwości DJI Focus względem filmowania z powietrza nie ograniczają się jedynie do kamer Zenmuse X5. Potrzebny będzie jedynie odpowiednio duży dron, by unieść profesjonalny sprzęt filmowy. W połączeniu z takim modelem jak DJI Matrice 600, bezprzewodowy system follow focus otwiera przed filmowcami nowe możliwości.

DJI Focus nie jest jednak tani. Przyjdzie nam za niego zapłacić aż 2200 euro. Mimo wszystko z pewnością zainteresuje osoby zawodowo zajmujące się filmowaniem.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dji.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Nazwa być może nie zachęca, ale jeśli używacie bezlusterkowców i kompaktów Sony, może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem do filmowania i...
1
1
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC pokazał najnowszy monitor z kierowanej do profesjonalistów linii PA. Jak zawsze możemy spodziewać się wzorowej reprodukcji barw.
14
0
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Na rynku próżno szukać realnej konkurencji dla oferty dronów DJI i długo wydawało się, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Czy świetnie zapowiadające się drony z...
14
2
Powiązane artykuły