Ważna aktualizacja oprogramowania dla Nikona Z6, Z7 i Z50

0

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Nikon dba o użytkowników pełnoklatkowych bezlusterkowców. Aktualizacje modeli Z6 i Z7 wprowadzają m.in. wykrywanie oczu u zwierząt, ale to nie jedyne nowości.

Nikon nie zapomina o swoich użytkownikach i goni konkurencje. W połowie zeszłego roku otrzymaliśmy łatkę dodającą Eye AF do korpusów Z6 i Z7, dziś dostaniemy jeszcze więcej.

Z6 i Z7 wykrywają pyski i oczy u zwierząt

Firmware 3.00 wprowadza takie same zmiany dla obydwu pełnoklatkowych korpusów. Daje nam obsługę kart pamięci ProGrade i Lexar CFexpress (typ B). Dostajemy nowy tryb AF z wykrywaniem zwierząt, także przy nagrywaniu filmów. Oraz udoskonalenie obsługi trybu śledzenia obiektów.

Udoskonalone przełączanie trybów autofocusa

Największa zmiana tej łatki dotyczy obsługi trybu pracy AF ze śledzeniem obiektów, która do tej pory trochę kulała. A aby ułatwić przełączanie między trybami autofokusa można teraz włączać i wyłączać śledzenie obiektów za pomocą przycisków Fn1 lub Fn2 na korpusie aparatu lub tubusie obiektywu (gdy używasz zgodnych obiektywów z mocowaniem Z). Zmodyfikowano zatem śledzenie obiektów przy fotografowaniu w trybie AF-C, aby zapewnić działanie podobne do funkcji śledzenia 3D znanej z lustrzanek firmy Nikon. Aby włączyć tę funkcję, użytkownicy mogą przytrzymać przycisk AF-ON lub nacisnąć spust migawki do połowy.

Śledzenie obiektu wyłącza się, gdy użytkownik zdejmie palec z przycisku, powodując, że aparat przełącza się z powrotem do pierwotnego punktu ostrości przed rozpoczęciem śledzenia obiektu. Ponadto przejście z ekranu AF z automatycznym wyborem obszaru do ekranu wyboru obiektu można przypisać do przycisku sterowania niestandardowego, co pozwala na bardziej spersonalizowane wrażenia użytkownika.

Inne zmiany obejmują dodatkową funkcję obsługi wyłącznika krańcowego ostrości w wybranych obiektywach z mocowaniem Z (obecnie oferuje go tylko Nikkor Z 70–200 mm f/2.8 VR S) oraz lepszą reakcję przy przełączaniu na ręczne ustawianie ostrości, gdy pierścień ustawiania ostrości lub kontroli na obiektywie z mocowaniem Z jest obracany podczas ostrzenia. Wprowadzono również drobne poprawki dotyczące problemów z jasnością wizjera, problemów z połączeniem Bluetooth w systemie iOS oraz rzadkiego zjawiska, w którym na zdjęciach wykonanych za pomocą urządzenia mogą pojawiać się poziome linie.

Z50 nie zostaje w tyle

Wersja 1.10 dla bezlusterkowca Z50, dodaje tę samą opcję wyłącznika krańcowego ostrości, co w przypadku Z6 i Z7. Poprawiono także tryb pracy autofokusa przy filmowaniu w trybie autoportretu (AF-F).

Pobierz firmware

Możesz pobrać najnowsze aktualizacje oprogramowania dla Z6, Z7 i Z50 na stronie internetowej firmy Nikon.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Newsy
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.
0
0
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
7
0
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
Powiązane artykuły