June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat

Autor: Krzysztof Mularczyk

11 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo

Urodziła się jako June Browne w Melbourne w Australii w 1923 roku. Z wykształcenia była aktorką i występowała pod pseudonimem June Brunell. W 1947 roku poznała Helmuta Newtona, który właśnie zakładał studio fotograficzne w Melbourne, a rok później wyszła za niego za mąż. W 1956 roku otrzymała australijską nagrodę im. Erika Kuttnera dla najlepszej aktorki teatralnej.

W 1970 roku przeprowadziła się z mężem do Paryża. Gdy pewnego dnia, z powodu grypy Helmut Newton nie mógł pojawić się na sesji dla producenta papierosów, wysłał w zastępstwie June. Tak rozpoczęła się jej kariera fotografa. Zaczęła tworzyć pod pseudonimem Alice Springs, a wkrótce stała się cenioną artystką. W 1978 roku miała pierwszą indywidualną wystawę w Amsterdamie, po której nastąpiły liczne prezentacje na całym świecie. Jej pierwsza książka “Portraits” ukazała się w 1983 roku.

Zobacz także:
Helmut Newton - 100 lat prowokacji

31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być lepszy moment, by przypomnieć jego dorobek? [Czytaj więcej]

Alice Springs publikowała w takich magazynach jak Vogue, Elle, Marie Claire, Vanity Fair, Interview i Stern. Przed jej obiektywem stali m.in.: William S. Burroughs, Anthony Burgess, Catherine Deneuve, Graham Greene, Roy Lichtenstein, Robert Mapplethorpe, Christopher Reeve, Diana Vreeland, Yves Saint Laurent, Brigitte Nielsen i Nicole Kidman.

W 1981 roku Helmut i June Newtonowie opuścili Paryż i przenieśli się do Monako. 15 lat później narodziła się ich kultowa seria “Us and Them”, opublikowana w formie książki, a następnie przekształcona w dużą wystawę, pokazywaną na całym świecie.

W 2004 roku June Newton opublikowała swoją autobiografię “Mrs. Newton”. W tym samym roku zmarł Helmut Newton. Na jej barki spadło dokończenie budowy Fundacji Helmuta Newtona. Po jej otwarciu pełniła funkcję Prezes Fundacji.

June Newton zmarła 9 kwietnia 2021 roku w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
0