HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia

1

Autor: Maciej Luśtyk

11 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Niektórzy mówią, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Już niedługo będziemy mieli na to kolejną okazję. HBO stworzy serial na kanwie twitterowego konta One Perfect Shot, które od lat promuje kunszt operatorski najlepszych twórców kinematografii.

Jeśli zdarza wam się rozkładać filmowe ujęcia na czynniki pierwsze, a sam film stanowi dla was źródło inspiracji, już niebawem czeka was prawdziwa gratka. Wielu z was zapewne dobrze zna twitterowe konto One Perfect Shot, które od lat promuje pracę operatorów, pokazując najciekawsze ujęcia z filmów i które doczekało się widowni liczącej ponad 600 tys. osób. Teraz projektem zainteresowało się HBO, które zamierza zamienić ideę konta w serial dokumentalny.

Najważniejsze ujęcia oczami twórców

Tym razem jednak głos zostanie oddany samym twórcom. Każdy z 30-minutowych odcinków będzie skupiał się wokół innego reżysera lub operatora, który opowiedzą o ujęciu, które zdefiniowało ich karierę, przedstawiając cały proces twórczy, od pomysły do realizacji. Całość wspomaganą będzie technologią VR, która pozwoli widzom lepiej zobrazować techniczne aspekty wykonania poszczególnych ujęć.

Oprócz tego, bohaterowie opowiedzą także o przeciwnościach i lekcjach, które wyciągnęli z pracy nad wspomnianym kadrem, a także podzielą się inspiracjami i ujęciami, dzięki którym wpadli na swój pomysł. Za reżyserię i hosting odpowiadać będzie Ava DuVernay, reżyserka Selmy i 13th, a cała dokumentalna seria trafić ma na platformę streamingową HBO Max.

Biorąc pod uwagę, że seria skupiać ma się na najbardziej ikonicznych ujęciach w historii kinematografii, należy spodziewać się, że zobaczymy nieco więcej sztampy niż w przypadku konta na twitterze, ale z drugiej strony najważniejsze dla poszczególnych reżyserów i operatorów ujęcia często mogą okazać się niespodzianką. Problemem może być jedynie fakt, że wielu twórców, którzy odpowiadają za kinematografię, która dorobiła się statusu kultowej, zwyczajnie już nie żyje.

Premiera pierwszego sezonu w ciągu kilkunastu miesięcy

O tym, jakie kształty konkretnie przybierze produkcja powinniśmy dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości. Póki co nie zostały jeszcze określone ramy czasowe realizacji projektu, ale samo przedsięwzięcie dostał już zielone światło od Warner Media. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokument One Perfect Shot powinien zagościć na naszych ekranach na przełomie 2021/22 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pressroom.warnermediagroup.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
1700 pojedynczych zdjęć, 35166600000 pikseli i ponad miesiąc pracy. Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka opowiadają o pracy nad największym polskim zdjęciem...
53
2
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Choć wydaje się to mało prawdopodobne, pierwszy cyfrowy obraz powstał już w 1957 roku, przecierając szlaki fotografii cyfrowej, której boom nadejść miał dopiero po...
206
0
„Opowieść o artyście, który trafił na dno piekła”. Laureat Oscara wyreżyseruje film o polskim fotografie z Auschwitz
„Opowieść o artyście, który trafił na dno piekła”. Laureat Oscara wyreżyseruje film o polskim...
Przejmującą historię Wilhelma Brasse mieliśmy okazję poznać za sprawą dokumentu „Portrecista” z 2006 roku. Teraz film fabularny na jego kanwie stworzy hollywoodzki...
47
0