HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia

Autor: Maciej Luśtyk

11 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Niektórzy mówią, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Już niedługo będziemy mieli na to kolejną okazję. HBO stworzy serial na kanwie twitterowego konta One Perfect Shot, które od lat promuje kunszt operatorski najlepszych twórców kinematografii.

Jeśli zdarza wam się rozkładać filmowe ujęcia na czynniki pierwsze, a sam film stanowi dla was źródło inspiracji, już niebawem czeka was prawdziwa gratka. Wielu z was zapewne dobrze zna twitterowe konto One Perfect Shot, które od lat promuje pracę operatorów, pokazując najciekawsze ujęcia z filmów i które doczekało się widowni liczącej ponad 600 tys. osób. Teraz projektem zainteresowało się HBO, które zamierza zamienić ideę konta w serial dokumentalny.

Najważniejsze ujęcia oczami twórców

Tym razem jednak głos zostanie oddany samym twórcom. Każdy z 30-minutowych odcinków będzie skupiał się wokół innego reżysera lub operatora, który opowiedzą o ujęciu, które zdefiniowało ich karierę, przedstawiając cały proces twórczy, od pomysły do realizacji. Całość wspomaganą będzie technologią VR, która pozwoli widzom lepiej zobrazować techniczne aspekty wykonania poszczególnych ujęć.

Oprócz tego, bohaterowie opowiedzą także o przeciwnościach i lekcjach, które wyciągnęli z pracy nad wspomnianym kadrem, a także podzielą się inspiracjami i ujęciami, dzięki którym wpadli na swój pomysł. Za reżyserię i hosting odpowiadać będzie Ava DuVernay, reżyserka Selmy i 13th, a cała dokumentalna seria trafić ma na platformę streamingową HBO Max.

Biorąc pod uwagę, że seria skupiać ma się na najbardziej ikonicznych ujęciach w historii kinematografii, należy spodziewać się, że zobaczymy nieco więcej sztampy niż w przypadku konta na twitterze, ale z drugiej strony najważniejsze dla poszczególnych reżyserów i operatorów ujęcia często mogą okazać się niespodzianką. Problemem może być jedynie fakt, że wielu twórców, którzy odpowiadają za kinematografię, która dorobiła się statusu kultowej, zwyczajnie już nie żyje.

Premiera pierwszego sezonu w ciągu kilkunastu miesięcy

O tym, jakie kształty konkretnie przybierze produkcja powinniśmy dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości. Póki co nie zostały jeszcze określone ramy czasowe realizacji projektu, ale samo przedsięwzięcie dostał już zielone światło od Warner Media. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokument One Perfect Shot powinien zagościć na naszych ekranach na przełomie 2021/22 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pressroom.warnermediagroup.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.
11
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy...
20
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9