Flanersi - nowy kolektyw uliczny

Flanersi - nowy kolektyw uliczny

Joanna Grochala, Karina Krystosiak, Justyna Zawadzka oraz Michał Czarnecki połączyli się pod wspólnym szyldem kolektywu o nazwie Flanersi.

Fotografia uliczna, wspólne projekty reporterskie oraz dokumentalne, to działania, których możemy spodziewać się po tej kooperatywie. Kolektyw to dla nich przede wszystkim okazja do wymiany opinii i grupowej pracy nad konkretnymi tematami. Liczą, że podczas wspólnych działań będą mogli nie tylko wzajemnie czerpać ze swojego doświadczenia, ale również tworzyć materiały, których finalizacja mogłaby być nieosiągalna w przypadku działania w pojedynkę.

Interesują się człowiekiem i jego związkiem z przestrzenią publiczną. Łączy ich zamiłowanie do fotografii streetowej i humanistyczne podejście do fotografowanego tematu. Po raz pierwszy spotkali się w 2013 roku na warsztatach u Moniki Szewczyk, członkini agencji Napo Images.

fot. Justyna Zawadzka

Nazwa kolektywu pochodzi od francuskiego słowa flaneur. To termin literacko-filozoficzny, zaczerpnięty z twórczości Baudelaire’a. Oznacza włóczęgę, spacerowicza, bacznego obserwatora, który traktuje ulice jak deski teatru. Jest nienachalny i pozostaje w cieniu. “Widzieć, nie będąc widzianym. Widzieć więcej, inaczej.” - to ich hasło. 

Prace Justyny Zawadzkiej mogliśmy oglądać m.in. na ścianach aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej, gdzie pokazywała swoje fotografie z tego miejsca, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich z wystawą dokumentalną o Ukrainie oraz na kilku wystawach zbiorowych, m.in. w Starej Galerii ZPAF w Warszawie.

fot. Michał Czarnecki

fot. Michał Czarnecki

Michał Czarnecki jest typowym fotografem ulicznym, który włóczy się po mieście z aparatem i wyłapuje momenty z życia codziennego. Jego największe dotychczasowe osiągnięcia to udział w wystawie Eastreet 2014 oraz zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu Leica Street Photo.

Przygoda Kariny Krystosiak z fotografią zaczęła się w 2010 roku, wraz z udziałem w wystawie Fotomiastikon w Galerii Jabłkowskich, której została kuratorką w 2013 roku. Od tego czasu jej zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych, między innymi dwukrotnie w Starej Galerii ZPAF. W ostatnim czasie pracuje nad dwoma projektami długoterminowymi. “Si Senior – Let’s go on the dance floor”, w ramach którego fotografuje seniorów z dancingu międzypokoleniowego, wystawiany był w 2016 roku w Bibliotece Narodowej. Drugi projekt ma charakter społeczno-socjologiczny i stara się opowiadać o człowieku poprzez to, co nosi na stopach. W kolektywie Karina pełnić będzie rolę kuratorki.

fot. Karina Krystosiak

Joanna Grochala zaczęła fotografować tancerzy ze swojego środowiska, potem zainteresowała się reportażem społecznym i fotografią uliczną. Fotografia to dla niej przede wszystkim otwieranie się na ludzi i ich historie. Obecnie pracuje nad dwoma długoterminowymi projektami dokumentalnymi. Jej zdjęcia z cyklu “Sense Not Found” opowiadające o warszawskiej dzielnicy korporacyjnej, zwanej potocznie Mordorem, w tym roku zdobyły 2. miejsce w konkursie Polska - Konteksty. Drugi cykl opowiada o starości i przemijaniu.

W ramach pierwszego wspólnego projektu, Flanersi przygotowali wystawę (nie)codzienne. Zobaczymy na niej po 5 zdjęć każdego z członków kolektywu, utrzymanych w stylistyce fotografii ulicznej. Jak mówią, to sytuacje, które na pozór są codzienne, a jednak tkwi w nich pewien haczyk, który dodaje im aury niecodzienności. 

fot. Joanna Grochala

Wystawę można oglądać w Galerii Jabłkowskich, w Warszawie, do końca grudnia 2016 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kolektywu w serwisie Facebook.

(fot. okładkowa: Karina Krystosiak)

 

Od lat zafascynowany fotografią uliczną. Na codzień zajmuje się popularyzowaniem "streeta" w polskim internecie. Założyciel serwisu Polishstreetphotography.com. Jako fotograf brał udział w licznych wystawach zarówno w kraju jak i zagranicą.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
16 Lip 2019
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i vlogerów - cyfrowy mikrofon ECM-B1M oraz adapter XLR-KM3.
0
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
16 Lip 2019
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do tego sprawdzić ma się również jako aparat do fotografowania sportu.
2
Aperture Adapter Mount Format - nowy pomysł na filtry w aparatach bezlusterkowych
16 Lip 2019
Męczy was ciągłe żonglowanie filtrami? Coś dla was ma Aurora Aperture. Niestety jest pewien haczyk.
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
16 Lip 2019
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w Muzeum Ziemi Warszawie.
0