Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

MFK 2013: Spotkania mistrzowskie

Spotkania mistrzowskie to nowa seria, w ramach której będzie można poznać uznanych twórców. W tym roku gośćmi Miesiąca Fotografii w Krakowie będą: Walter Pfeiffer, Simon Menner, F.C. Gundlach, Zbigniew Libera, Marie Schuller, Tadeusz Rolke i Oliver Chanarin.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Maj 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Oliver Chanarin, Shirley, C-41 Photographic Print, 19 x 26 cm, 2012

Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2013 są integralną częścią Programu głównego tegorocznego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty oraz spotkania z artystami, w tym roku także w ramach nowej serii.

Założeniem Spotkań mistrzowskich jest zaprezentowanie festiwalowej publiczności postaci i  doświadczeń artystów, twórczych dokonań oraz indywidualnego spojrzenia na sztukę fotografii. Spotkania i  prezentacje materiałów wizualnych (w  tym również materiałów filmowych) będą niezwykłą okazją dla pasjonatów sztuki do poznania, a być może również rozmowy, z uznanymi twórcami. Możecie poznać artystów, którzy Was inspirują, posłuchać ich historii - związanych z fotografią i nie tylko.

Program Spotkań mistrzowskich:

Spotkanie mistrzowskie: Walter Pfeiffer
17.05, godz. 16:30, Galeria Starmach, ul. Węgierska 5 (spotkanie w jęz. angielskim)

Walter Pfeiffer (ur. 1946, Zurych). Fotograf, ilustrator i artysta wideo. Pracuje od lat 70., publikując swoje zdjęcia w licznych magazynach mody oraz albumach. Jego fotografie zebrano w książkach: Walter Pfeiffer: In Love with Beauty (2009) i Walter Pfeiffer: Scrapbooks 1969-1985 (2012).

Spotkanie mistrzowskie: Simon Menner
19.05, godz. 13:30, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a (spotkanie w jęz. angielskim)

Simon Menner (ur. 1978, Emmendingen). Ukończył studia na Universität der Künste w Berlinie, gdzie również otrzymał Master Student Award. Jego prace publikowane były w licznych niemieckich gazetach i magazynach, jak również w "The New Yorker", "NRC Handelsblad" czy "Le Monde". Jego książka "The Uncanny Familiar. Images of Terror" ukazała się w 2011 roku.

Spotkanie mistrzowskie: F.C. Gundlach
21.05, Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1 (spotkanie tłumaczone z jęz. niemieckiego)

Franz Christian Gundlach (ur. 1926, Heinbach). Niemiecki fotograf, autor wielu sesji dla magazynów mody w RFN. Od lat kolekcjonuje zdjęcia mody, a w 2000 roku założył Fundację F.C. Gundlacha, która zajmuje się promocją sztuki oraz badaniami nad fotografią. Tematem jego kolekcji jest "Wizerunek człowieka w fotografii".;

Spotkanie mistrzowskie: Zbigniew Libera
25.05, godz. 18:00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopniciej 26
prowadzenie: Witek Orski

Zbigniew Libera (1959, Pabianice). Jeden z najciekawszych i najważniejszych polskich artystów. Jego prace - fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki - w przenikliwy i przewrotny intelektualnie sposób grają ze stereotypami współczesnej kultury. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie fotografią prasową i jej specyfiką, tym jak media kształtują naszą pamięć wizualną i manipulują obrazem historii (serie prac "Pozytywy" i "Mistrzowie", 2003).

Spotkanie mistrzowskie: Marie Schuller (SHOWstudio)
26.05, godz. 12:00, Angel Wawel, ul. koletek 12 (spotkanie w jęz. angielskim)

Marie Schuller (SHOWstudio). Studiowała produkcję filmową w National Film and Television School oraz fotografię na University of the Arts w Londynie. W swoich pracach tworzy często surrealistyczne, niepokojące wizje. Jest szefową działu filmów o modzie SHOWstudio. Pracowała nad filmami dla tak znaczących klientów jak Walter Van Beirendonck, Hermes czy Marni. Zdobywczyni licznych nagród, w tym "Best Director of Fashion".

Spotkanie mistrzowskie: Tadeusz Rolke
30.05, godz. 18:00, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4

Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa). Klasyk polskiej fotografii reportażowej. Podczas wieloletniej kariery pracował m.in. dla magazynów "Ty i Ja", "Przekrój", "Stolica", "Świat". W latach 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie stworzył w Hamburgu słynny cykl "Fischmarkt". Po powrocie do Polski w latach 80. wydał trzy albumy. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Spotkanie mistrzowskie: Oliver Chanarin
31.05, godz. 18:00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopniciej 26 (spotkanie w jęz. angielskim)

Oliver Chanarin (ur. 1971, Londyn). Fotograf, pracuje głównie w duecie z Adamem Broombergiem. Razem wydali dziewięć albumów monograficznych, wystawiali swoje prace na licznych międzynarodowych wystawach, otrzymali też wiele stypendiów i nagród. W Krakowie zagościli już w 2011 roku jako kuratorzy projektu Alias podczas IX edycji Miesiąca Fotografii.

Aktualne kaledarium znajdziecie na:

www.photomonth.com

www.facebook.com/photomonth

{GAL|25755
Komentarze
Więcej w kategorii: Wywiady
Newton żyje nadal dzięki swojej pracy - rozmowa z dyrektorem Fundacji Helmuta Newtona
Newton żyje nadal dzięki swojej pracy - rozmowa z dyrektorem Fundacji Helmuta Newtona
Z Mathiasem Harderem, dyrektorem Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie oraz kuratorem wystawy „Lubię silne kobiety” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu rozmawiamy o życiu Mistrza...
22
0
"Kiedy przyjechałem do Ameryki, chciałem ścigać się jako kierowca. Tak to się zaczęło" - rozmowa z Craigiem McDeanem
"Kiedy przyjechałem do Ameryki, chciałem ścigać się jako kierowca. Tak to się zaczęło" - rozmowa z...
W książce „Manual”, McDean połączył swoją miłość do sportowych samochodów z pasją do fotografii mody. Zapytaliśmy go o kulisy jej powstania, zawodową drogę i punkty zwrotne w karierze.
40
0
"Góry uczą pokory" - rozmowa z Kubą Witosem, który przeszedł wszystkie szlaki Tatr
"Góry uczą pokory" - rozmowa z Kubą Witosem, który przeszedł wszystkie szlaki Tatr
Góry fotografuje od zawsze, ale ostatni rok poświęcił wyłącznie polskim Tatrom. Efektem są zdjęcia zebrane w ramach projektu “Szlaki Tatrzańskie”. Kuba Witos opowiedział nam o swoich dwóch...
122
4
Powiązane artykuły