Kwietniowe nominacje do Prasowego Zdjęcia Roku 2009

Znamy kolejne nominacje w konkursie Prasowe Zdjęcie Roku 2009. W kwietniowej edycji Jury nagrodziło fotografie Piotra Bednarka, Kacpra Kowalskiego i Piotra Korzeniowskiego. Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych prac oraz zapoznania się z uzasadnieniem werdyktu.

Autor: ms

22 Maj 2009
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs Prasowe Zdjęcie Roku 2009 - organizowany przez Klub Fotografii Prasowej SDP i Sigma pro Centrum - skierowany jest do wszystkich fotografujących. Zdjęcia mogą nadsyłać zarówno "etatowi" fotografowie, związani z redakcjami i agencjami, jak i tzw. "wolni strzelcy". Zgłaszać można fotografie pojedyncze oraz cykle.

Jury co miesiąc wyróżnia 3 prace, które wezmą udział w etapie finałowym. Zwycięzca otrzyma bon o wartości 7000 PLN, do zrealizowania w Sigma Pro Centrum.

W kwietniowej edycji nominacje otrzymali:

Piotr Bednarek, autor fotografii "Wypalanie traw"

fot. Piotr Bednarek "Wypalanie traw"

Jury było wyjątkowo zgodne, przyznając nominację tej fotografii, która łączy w sobie walory informacyjne, tak ważne w fotografii prasowej, ze znakomitą kompozycją kadru.

Kacper Kowalski "Feniks"

fot. Kacper Kowalski "Feniks"

Zdjęcie wszystkim się nadzwyczaj podobało, ale wywołało burzliwą dyskusję pt. "czy to jest zdjęcie prasowe?" Bo niby tak: informacja jest, autor sfotografował istniejący fragment rzeczywistości, która w dodatku jest społecznie nieobojętna, ale stopień odrealnienia tej rzeczywistości, ujętej z lotu ptaka powoduje, że patrzymy na fotografię raczej jak na obraz w galerii malarstwa współczesnego.

Piotr Korzeniowski "Skacz lub patrz"

fot. Piotr Korzeniowski, z cyklu "Skacz lub patrz"

To ciekawy fotoreportaż, ale jego ocena nie może być jednoznaczna i jury miało z tym spory dylemat. Z jednej strony, jest tam kilka naprawdę dobrych zdjęć. Ale dołączenie do nich pozostałych, które nic nie wnoszą, a są gorsze, znacznie osłabiło finalny efekt i omal nie utopiło całości. Ostatecznie jury zdecydowało o nominacji, by docenić tę lepszą połowę fotoreportażu.

Wszystkie fotografie zgłaszane do konkursu można oglądać w specjalnej galerii na stronie Klubu Fotografii Prasowej.

Nominowanym serdecznie gratulujemy. Przypominamy również, że już przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej rundy. Fotografie wykonane w tym miesiącu można nadsyłać do 5 czerwca.

Podobnie jak dwa miesiące temu organizatorzy przygotowali kilka wskazówek dla uczestników kolejnych etapów konkursu. Przypominają, że zgodnie z regulaminem zdjęcia manipulowane cyfrowo będą dyskwalifikowane. Proszą również, by nie zgłaszać zdjęć w dwóch wersjach, barwnej i czarno-białej. Zwracaja uwagę, że wybór środków artystycznych powinien należeć do autora. Na koniec raz jeszcze proszą o uważne i staranne budowanie zestawów, zgłaszanych jako reportaże. Cykle bywają bardzo nierówne. Zwracają też uwagę na ograniczanie ilości zdjęć w seriach.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znaleźć można w jednym z naszych wcześniejszych artykułów oraz na stronie Klubu Fotografii Prasowej.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Dokumentując podróż z Ukrainy do Holandii z matką, Hanna Hrabarska zostawia nam wizualny dziennik, pokazujący doświadczenie przymusu opuszczenia domu w obliczu...
10
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Ogłoszono zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024. Wyróżniono aż 6 Polaków.
5
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)