Prasowe zdjęcie roku 2009 - konkurs rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Prasowe zdjęcie roku 2009". Zdobywcą głównej nagrody został Tomasz Gzell. Fotograf został wyróżniony za fotografię zatytułowaną "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności".
0
Marcin Grabowiecki
17 Luty 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Tomasz Gzell, "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności"
Przez cały rok 2009 fotoreporterzy przysyłali swoje zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże na konkurs "Prasowe zdjęcie roku 2009". Nie było podziału na kategorie tematyczne, jak to jest w zwyczaju w większości tego rodzaju konkursów. Każdego miesiąca jury wybierało trzy najlepsze prace - nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP. Zwycięzcę konkursu - autora najlepszego spośród 36 wyróżnionych zdjęć poznaliśmy dzisiaj. Został nim Tomasz Gzell. Nagrodzona fotografia przedstawia Lecha Wałęsę, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach.

W trakcie uroczystej gali organizatorzy przypomnieli, jakie cele przyświecały im, kiedy siedem lat temu zakładali Klub Fotografii Prasowej. Słowo wstępne wygłosił również Andrzej Zygmuntowicz, który wspomniał o kryzysie klasycznego reportażu prasowego. Imprezie wręczenia nagród towarzyszyła wystawa nominowanych prac, które są również wyeksponowane na ogrodzeniu Domu Dziennikarza SDP przy ul. Foksal w Warszawie.
Tomasz Gzell odbiera nagrodę
Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Przypominamy, że Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Znamy wyniki Red Bull Illume 2019 - oto najlepsze zdjęcia sportów ekstremalnych ostatnich lat
Znamy wyniki Red Bull Illume 2019 - oto najlepsze zdjęcia sportów ekstremalnych ostatnich lat
Podczas wczorajszej gali finałowej poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii przygodowej i sportowej na świecie - Red Bull Illume. Finałowa galeria to...
7
0
Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Nature Photographer of the Year 2019. Polak wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Nature Photographer of the Year 2019. Polak wśród wyróżnionych
Za nami kolejna, czwarta już edycja konkursu Nature Photographer of the Year 2019. Zobaczcie prace, które podbiły serca jurorów. Szczególne gratulacje dla Krzysztofa...
81
0
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
25
0
Powiązane artykuły