Prasowe zdjęcie roku 2009 - konkurs rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Prasowe zdjęcie roku 2009". Zdobywcą głównej nagrody został Tomasz Gzell. Fotograf został wyróżniony za fotografię zatytułowaną "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności".
0
Marcin Grabowiecki
17 Luty 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Tomasz Gzell, "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności"
Przez cały rok 2009 fotoreporterzy przysyłali swoje zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże na konkurs "Prasowe zdjęcie roku 2009". Nie było podziału na kategorie tematyczne, jak to jest w zwyczaju w większości tego rodzaju konkursów. Każdego miesiąca jury wybierało trzy najlepsze prace - nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP. Zwycięzcę konkursu - autora najlepszego spośród 36 wyróżnionych zdjęć poznaliśmy dzisiaj. Został nim Tomasz Gzell. Nagrodzona fotografia przedstawia Lecha Wałęsę, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach.

W trakcie uroczystej gali organizatorzy przypomnieli, jakie cele przyświecały im, kiedy siedem lat temu zakładali Klub Fotografii Prasowej. Słowo wstępne wygłosił również Andrzej Zygmuntowicz, który wspomniał o kryzysie klasycznego reportażu prasowego. Imprezie wręczenia nagród towarzyszyła wystawa nominowanych prac, które są również wyeksponowane na ogrodzeniu Domu Dziennikarza SDP przy ul. Foksal w Warszawie.
Tomasz Gzell odbiera nagrodę
Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Przypominamy, że Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
50. rocznicę lądowania na Księżycu Leica 6x7 Gallery Warszawa wspólnie z łódzką filmówką uczciła osobliwym konkursem, którego celem była kreatywna interpretacja misji...
26
1
Powiązane artykuły