Prasowe zdjęcie roku 2009 - konkurs rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Prasowe zdjęcie roku 2009". Zdobywcą głównej nagrody został Tomasz Gzell. Fotograf został wyróżniony za fotografię zatytułowaną "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności".

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Luty 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Tomasz Gzell, "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności"

Przez cały rok 2009 fotoreporterzy przysyłali swoje zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże na konkurs "Prasowe zdjęcie roku 2009". Nie było podziału na kategorie tematyczne, jak to jest w zwyczaju w większości tego rodzaju konkursów. Każdego miesiąca jury wybierało trzy najlepsze prace - nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP. Zwycięzcę konkursu - autora najlepszego spośród 36 wyróżnionych zdjęć poznaliśmy dzisiaj. Został nim Tomasz Gzell. Nagrodzona fotografia przedstawia Lecha Wałęsę, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach.

W trakcie uroczystej gali organizatorzy przypomnieli, jakie cele przyświecały im, kiedy siedem lat temu zakładali Klub Fotografii Prasowej. Słowo wstępne wygłosił również Andrzej Zygmuntowicz, który wspomniał o kryzysie klasycznego reportażu prasowego. Imprezie wręczenia nagród towarzyszyła wystawa nominowanych prac, które są również wyeksponowane na ogrodzeniu Domu Dziennikarza SDP przy ul. Foksal w Warszawie.

Tomasz Gzell odbiera nagrodę

Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Przypominamy, że Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
14. Edycja konkursu iPhone Photography Awards udowadnia, że smartfony coraz bardziej są w stanie zastąpić zwykłe aparat. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej...
8
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Zobaczcie zdjęcia finałowe nocnego nieba z tegorocznej odsłony konkursu astrofotgrafii APOTY. O główną nagrodę kolejny raz walczy Polak, Marcin Zając.
25
Ian Weldon: „Nie jestem fotografem ślubnym”
Ian Weldon: „Nie jestem fotografem ślubnym”
Jego fotografię (nie)ślubną odkrył i zaprezentował szerokiej publiczności sam Martin Parr. Brytyjski dokumentalista Ian Weldon mówi, że nie interesują go etykietki i...
77
Powiązane artykuły