Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Prasowe zdjęcie roku 2009 - konkurs rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Prasowe zdjęcie roku 2009". Zdobywcą głównej nagrody został Tomasz Gzell. Fotograf został wyróżniony za fotografię zatytułowaną "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności".
0

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Luty 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Tomasz Gzell, "Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Wrota Wolności"

Przez cały rok 2009 fotoreporterzy przysyłali swoje zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże na konkurs "Prasowe zdjęcie roku 2009". Nie było podziału na kategorie tematyczne, jak to jest w zwyczaju w większości tego rodzaju konkursów. Każdego miesiąca jury wybierało trzy najlepsze prace - nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP. Zwycięzcę konkursu - autora najlepszego spośród 36 wyróżnionych zdjęć poznaliśmy dzisiaj. Został nim Tomasz Gzell. Nagrodzona fotografia przedstawia Lecha Wałęsę, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach.

W trakcie uroczystej gali organizatorzy przypomnieli, jakie cele przyświecały im, kiedy siedem lat temu zakładali Klub Fotografii Prasowej. Słowo wstępne wygłosił również Andrzej Zygmuntowicz, który wspomniał o kryzysie klasycznego reportażu prasowego. Imprezie wręczenia nagród towarzyszyła wystawa nominowanych prac, które są również wyeksponowane na ogrodzeniu Domu Dziennikarza SDP przy ul. Foksal w Warszawie.

Tomasz Gzell odbiera nagrodę

Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia - czytamy w materiałach dostarczonych przez organizatorów.

Przypominamy, że Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
528
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
16
0
Kalendarz Lavazza 2021 to najlepsza edycja od lat i świetny pokaz różnorodności fotografii
Kalendarz Lavazza 2021 to najlepsza edycja od lat i świetny pokaz różnorodności fotografii
W tym roku Kalendarz Lavazza przyjął wyjątkową formę. Za jego wygląd odpowiadało bowiem aż 13 światowej sławy fotografów, z których każdy przygotował osobisty projekt....
31
0
Powiązane artykuły