Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Najlepsze Zdjęcie Prasowe 2011 - kwietniowi laureaci

Z przyjemnością ogłaszamy, iż kwietniowa edycja konkursu organizowanego przez Klub Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, została rozstrzygnięta. Poziom tej edycji był równie zróżnicowany jak w poprzednim miesiącu. Nadesłanych zostało dużo zdjęć wartych uwagi, a zdania Jury jak zwykle były podzielone.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Maj 2011
Artykuł na: 4-5 minut

Wybrane zostały trzy równorzędne nominacje do nagrody głównej:

Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Jakub Ociepa / Agencja Gazeta - zdjęcie przedstawiające przygotowania do ceremonii Beatyfikacji Jana Pawła II na krakowskim rynku. Na wielkoformatowej fotografii - portrecie Jana Pawła II uchwycony został cień osoby przemieszczającej się na rusztowaniu. Ponadto uwieczniono rozkrzyżowane ramiona nasuwające skojarzenia z ikonografią pasyjną. Świetnie spostrzeżona i utrwalona sytuacja.

Andrzej Grygiel / PAP

Andrzej Grygiel / PAP - praca przedstawiającą mistrzowską parę- Wiesława Krasowskiego i psa Lexusa podczas zawodów w Chorzowie inaugurujących cykl międzynarodowych zawodów Dog Chow Disc Cup. Fajne, dynamiczne zdjęcie przedstawiające perfekcyjnie uchwycony moment z nietypowych zawodów, z niepowtarzalnym, sympatycznym zawodnikiem - psem, który dostał skrzydeł.

JacekTurczyk / PAP

JacekTurczyk / PAP - fotografia ilustrująca Scenę usuwania sprzed Pałacu Prezydenckiego namiotu przedstawicieli stowarzyszenia "Solidarni 2010". Fotografia ukazuje w ciasnym kadrze szeroko komentowane wydarzenie na Krakowskim Przedmieściu. Prawdziwe reporterskie zdjęcie oddające brutalność akcji.

Zdaniem Jury kwiecień wypełniony był ważnymi wydarzeniami, które znalazły odbicie w nadsyłanych fotografiach. Tematy powtarzały się: rocznica smoleńska, demonstracje na Krakowskim Przedmieściu, przygotowania do beatyfikacji, motywy pasyjno-wielkanocne. Pielgrzymki, flagi, krzyże, pochody, i gdyby nie tytuły pod zdjęciami, można by się w tym pogubić.

Marcin P. Wrona

W kategorii amatorów "Świat i cała reszta" wpłynęło niewiele zdjęć, a bardzo małą ich część można zakwalifikować jako fotografię reporterską. Trzy nominowane zdjęcia do nagrody głównej wyraźnie wyróżniały się na tle pozostałych.

Marcin P. Wrona doskonale oddał emocje towarzyszące zajściom pod Pałacem Prezydenckim. Fotografia przedstawiająca twarz zbulwersowanego posła PiS w połączeniu z gestem ręki trzymającej legitymację poselską przed twarzą funkcjonariusza policji uchwyciła niepowtarzalny moment i klimat tego zdarzenia.

Dwie pozostałe fotografie, Barbary Madejskiej zatytułowaną "Podróż we dwoje" i Roberta Ryncarza ukazującą małomiasteczkową migawkę z krową, przedstawiają zgrabną i dowcipną codzienność, co świadczy, iż ich autorzy posiedli umiejętność obserwacji.

Serdecznie gratulujemy autorom nominowanych prac. Zapraszamy do dalszego udziału w konkursie!

Barbara Madejska
Robert Ryncarz
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Warszawa lat 50. i 60. - wnuczka odkrywa niepublikowane zdjęcia babci
Warszawa lat 50. i 60. - wnuczka odkrywa niepublikowane zdjęcia babci
Zdjęcia Krystyny Gnass ukazują Warszawę lat 50. i 60. Prawdopodobnie nigdy nie opuściłyby domowej szafy, gdyby nie wnuczka.
9
0
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Gdy przechodzą ulicami Brazzaville i Kinszasy, nie sposób nie zwrócić na nich uwagi. O sapeurs, przedstawicielach barwnej afrykańskiej subkultury, w nowej książce fotograficznej...
21
0
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Już kilka miesięcy po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej na otoczony drutem kolczastym teren zaczęli wracać ludzie. Niektórzy mieszkańcy Czarnobyla i okolic chcieli znów...
412
1
Powiązane artykuły